Posao turističkih vodiča ugrožen u uslovima pandemije
Pored ugostiteljstva, pojava virusa korone i epidemiološke mere koje su usledile uticale su u velikoj meri i na turizam.
Posebno su pogođene turističke agencije, ali i turistički vodiči čiji posao se drastično promenio od početka 2020. godine. Kako je novosadski turistički vodič Srđan Bošković rekao za “Dnevnik”, mnoge njegove kolege okrenule su se ka drugim privrednim granama, kako bi uspeli da zarade za život.
– Dok korona nije počela, uvek smo znali da će biti posla, pa ako ne radimo u ponedeljak, radićemo u sredu, a ako jedna grupa ne dođe, doći će druga – kazao je Bošković. – Pojavom korone, na surov način smo saznali da je turizam krhak i da ne moramo da radimo ni u ponedeljak, ni u sredu, ni ovog meseca, a nažalost, čak ni tokom cele godine.
Kako je naš sagovornik objasnio, vodička struka se uvek prilagođavala svakoj grupi jer je svaka drugačija, te kako tvrdi, upravo zbog toga će se taj gubitak vodiča osetiti, jer je pored znanja, potrebno i iskustvo da bi vodič bio dobar.
– U 2021. godinu smo ušli sa puno nade i malo sigurnosti, pa iako je početak bio težak, pobedio je ljudski duh, jer građani celog sveta nisu navikli da budu zatvoreni na jednom mestu, u svom gradu i imaju potrebu da putuju – kazao je Srđan Bošković. – Ta potreba omogućila je turistima da dođu i u naš grad. Kako je vreme prolazilo, situacija se poboljšavala i povećao se broj gostiju iz Rusije i iz Indije, do čega je dovela situacija sa vakcinacijom, pa smo im postali jedna od najpoželjnijih destinacija. Jesen prošle godine bila je veoma korektna što se tiče posla.
Kao i ljudi drugih zanimanja, i turistički vodiči morali su brzo da se prilagode epidemiji virusa korone, te se sa promenom epidemioloških mera, menjao i njihov način rada. Prema rečima našeg sagovornika, ono što uvek ostaje isto je rad u malim grupama, nošenje zaštitnih maski za lice i česta dezinfekcija ruku, a turistima najinteresantnije destinacije tokom posete Novom Sadu su i dalje staro jezgro grada i Petrovaradinska tvrđava.
– Sa velikom radošću sam primetio da Novi Sad postaje destinacija za celu godinu i naravno da je zimi broj gostiju izuzetno mali, ali ipak ih ima – naglasio je Bošković. – Kada krene lepše vreme, povećava se broj gostiju, pa ih je najviše u kasno proleće i jesen, a turisti dolaze sa različitih strana – iz Nemačke, Rusije, Indije, Turske, Poljske, Amerike, Italije i regiona.
Podsetimo se, član Gradskog već za privredu Milorad Radojević rekao je za naš list da je broj turista iz inostranstva u 2021. godini primetno veći u odnosu na 2020. godinu, kao i da je prošle godine među inostranim turistima koji su posetili Novi Sad najviše njih bilo iz Rusije i Turske.
Kako smo ranije pisali, na teritoriji Novog Sada u periodu od januara do septembra 2021. godine boravilo je ukupno 97.046 turista, što je za 73.9 odsto više nego u istom periodu 2020. godine, pokazaju podaci Republičkog zavoda za statistiku Srbije. U tom periodu, rast stranih turista veći je i iznosi 97.8 odsto, odnosno, bilo ih je 50.673. Republički zavod za statistiku zabeležio je i 251.792 noćenja u istom periodu, što predstavlja porast od 134 odsto, a od toga je 113.689 noćenja domaćih turista, te porast iznosi 103.1 odsto, a stranih 138.103, odnosno, ta brojka veća je za 167.4 odsto.
– U 2022. godini ne očekujem mnogo, jer sve što smo očekivali i u 2020. godini se izjalovilo – zaključio je naš sagovornik. – Nadam se da će bar deo dogovorenih grupa biti realizovan i da život u doba korone postati lakši, da ćemo biti zdravi i u mogućnosti da putujemo, pa ako se barem deo toga ispuni, biću srećan.
D. Andulajević