Tema "Dnevnika": U Vojvodini se najbolje prodaju stanovi i placevi
NOVI SAD: Količina novca na tržištu nepokretnosti u Srbiji u decembru 2021. iznosila je 698 miliona evra, što je za skoro 50 odsto više nego u decembru 2020. godine, a po broju zaključenih ugovora Vojvodina je na prvom mestu, saopštio je Republički geodetski zavod.
Zaključeno je 15.528 kupoprodajnih ugovora, a od tog broja u Vojvodini 5.203, Beogradu 3.755, u južnoj i istočnoj Srbiji 2.574, u Šumadiji i zapadnoj Srbiji 3.996.
Tokom decembra 2021. godine u Republici Srbiji zaključeno je 15.528 ugovora o kupoprodaji nepokretnosti, što predstavlja povećanje od 21,4 odsto u odnosu na decembar 2020. godine, a povećanje za 23,2 odsto u poređenju sa decembrom 2019. godine. U poređenju sa novembrom 2021. godine, broj ugovora u decembru 2021. godine veći je za 12,6 odsto.
Kao i u prethodnim izveštajima i ovde je navedeno da se stanovi i dalje plaćaju kešom. Od toga, 12 odsto prometa realizovano je kroz novac iz kredita. Na taj način najčešće se plaćaju stanovi, 27 odsto njih plaćeno je kreditnim sredstvima tokom decembra prošle godine.
Po regionima, stanovi su se najviše iz kreditnih sredstava plaćali u Beogradu 31 odsto, zatim u Vojvodini 28, južnoj i istočnoj Srbiji 26 i u Šumadiji i zapadnoj Srbiji 18 odsto.
- Tokom decembra 2021. godine u našoj zemlji prometovano je ukupno 17.379 nepokretnosti, od čega 6.147 prometa zemljišta, 4.161 prometa objekata i 7.071 prometa posebnih delova objekata - istaknuto je u izveštaju.
Direktor novosadske agencije "Solis nekretnine" kaže da je period iza nas bio sa najvećom potražnjom i prometom. Kako Rabatić kaže za "Dnevnik", kada je reč o prodaji stanova, decembar je bio dobar mesec sa dobrim rezultatima, što očekuje i u januaru.
- Mislim da nekog preteranog zastoja neće biti. Još uvek je tržište na visokom nivou i tako će i ostati. Naši klijenti su uglavnom poslovni ljudi od 35 do 40 godina pa naviše i nema mnogo mlađih. To su i kreditno najsposobniji klijenti. Statistika govori da je malo veći procenat onih koji kupuju kreditom, a malo je manje onih koji za to koriste gotovinu - kazao je Rabatić. Po njegovim rečima, tržište Novog Sada je najrazvijenije sa najvećim kapacitetom u Srbiji i da se to vidi kako po cenama tako i po prometu nekretnina i da će tako trajati u narednih deset godina.
- Planovi koji su sada na javnom uvidu pokazuju da će grad da se širi. Recimo, na Telepu je u planu potpuna promena fizionomije naselja. Kuće će biti zamenjene zgradama i biće uvećan broj stanovnika za pet puta u samo jednom delu grada. Dakle, Novi Sad ide ka tome da postane višemilionski grad i to će i biti. Industrija nekretnina je poprilično razvijena. Potreba za kvadratom postoji, a ponuda je velika i raste svakog dana. To što cene ne padaju potvruđuje da kupaca ima. Dok je tako onda će se graditi, a cene će biti takve kakve jesu i ne vidim razlog da se to menja - kazao je Rabatić.
Potreba za građevinskim radnicima sve veća
Predsednik sindikata građevinarstva Vojvodine i Novog Sada Josip Modić kaže za “Dnevnik” da je prošle godine u odnosu na prethodnu izdato 400 odsto više građevinskih dozvola, a da je vrednost izvedenih radova veća za 105 odsto.
Potreba za radnicima u sektoru građevine je, kaže Modić, sve veća, zbog čega su im i dnevnice porasle. Samim rastom građevinskog sektora od pre dve godine postoji ideja da se u Novom Sadu osnuje savet za građevinarstvo kako bi firme iz te oblasti udružene učestvovale na inostranim tenderima i samim tim bile konkurentnije.
Beograd na vodi i dalje drži rekord po ceni kvadrata novosagrađenog stambenog prostora koji premašuje 9.700 evra. Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, u prvih šest meseci prošle godine najskuplje je plaćen stan na Novom Beogradu za čijih 399 kvadrata je novi vlasnik "izbrojao" čak milion i 888 hiljada evra.
U odnosu na cene u prvom polugodištu 2020. godine, najveći porast cena stanova u novogradnji zabeležen je na teritoriji katastarske opštine Palilula (Beograd) 31 odsto. Porast prosečne cene stanova u novogradnji veći od 15 odsto zabeležen je i u: Kraljevu, Vršcu, Zrenjaninu, katastarskoj opštini Voždovac i Stara Rakovica. Najveći porast prosečne cene stanova u starogradnji zabeležen je u Pančevu sa 19 odsto. Prosečne cene stanova kreću se od 1.100 do 2.000 evra.
S. Aničić Ilić