Sigurnoj ženskoj kući donacija kompanije „Mocart”, uz podršku OK „Vojvodina” i grada
Kompanija “Mocart”, zajedno s Odbojkaškim klubom “Vojvodina” i uz podršku Grada Novog Sada, uručila je veliku novčanu donaciju i paketiće štićenicima Sigurne ženske kuće u Novom Sadu.
Novac će biti iskorišćen za unapređenje protivpožarne zaštite i pregrađivanje dela hodnika, kako bi se dobila prostorija za psihološko savetovanje. Donacija je uručena povodom završetka akcije „16 dana aktivizma“, tokom koje je kompanija „Mocart“ skupila dva miliona dinara, koji će biti donirani sigurnim kućama u Novom Sadu, Nišu, Prokuplju i Vranju.
Uručivanju donacije prisustvovala je zamenica predsednice Skupštine grada Novog Sada Kristina Karaić, kao i odbornice novosadskog parlamenta Mirjana Vasilić, Sanja Draško i Jelena Kešelj. U poseti Sigurnoj ženskoj kući bili su i predstavnici OK „Vojvodina“, koji su sa drugim sportskim klubovima učestvovali u sakupljanju sredstava. Zamenica predsednice Skupštine Grada Novog Sada Kristina Karaić naglasila je da akcija „16 dana aktivizma” treba da podseti sve da tokom čitave godine treba da čuvamo jedni druge, budemo društveno odgovorni i da zaštitimo svakog ko trpi nasilje.
- Novi Sad je problem porodičnog nasilja rano prepoznao, pa sve gradske institucije štite svaku žrtvu nasilja - kazala je Kristina Karaić. - Grad Novi Sad kroz različite institucije i projekte iz oblasti ženskog preduzetništva, ali i obuka podstiče žene da se nakon oporavka od fizičkog, psihičkog, socijalnog ili digitalnog nasilja osamostale. U ime Grada i gradonačelnika Miloša Vučevića, zahvaljujem se kompaniji „Mocart” na velikoj donaciji koja je od izuzetnog značaja za ustanovu jer će pomoći u razvoju i unapređivanju njenog rada.
Predstavnik kompanije „Mocart” Marko Nikolovski istakao je da ta
firma neguje društvenu odgovornost, te da su posebno srećni kada mogu da pomognu instituciji čije postojanje je neophodno u modernom društvu.
- Samo udruženi možemo da učinimo velike stvari. Naša kompanija je uvek spremna da pomogne, podrži, sasluša i da uradi ono što je najpotrebnije za društvo, a tako je i ovog puta - istakao je Nikolovski i dodao da je ta kompanija pomogla sigurnim ženskim kućama u Vranju, Pirotu i Nišu, dok je pre to urađeno u Beogradu i Subotici.
Sigurna ženska kuća i tokom praznika radi svaki dan 24 sata. Osobe koje dožive bilo koji vid nasilja, imaju nedoumice ili su im potrebna pomoć i informacije mogu da pozovu Sigurnu žensku kuću na telefon 646-5746 ili Centar za socijalni rad na telefon 2101-403, kao i policiju na telefon 192. U novosadskoj Sigurnoj kući se godišnje zbrine oko 110 korisnika, a za 15 godina rada se oko 11.000 ljudi obratilo za pomoć. Prema podacima, poslednjih pet godina došlo je do porasta prijava nasilja u porodici za više od dva puta.
Rukovodilac Sigurne ženske kuće Nada Padejski Šekerović naglasila je da problem nasilja nad ženama nije samo pravno ili pitanje socijalne zaštite, već to mora biti pitanje protiv kog se treba boriti svakog dana. Kako je kazala, to čine društveno odgovorne kompanije, koje su uvek spremne da pomognu, kao i Grad Novi Sad, osnivač Sigurne kuće, koji proteklih 15 godina podržava i finansira njeno funkcionisanje.
- Trenutno u Sigurnoj kući boravi osam žena i petnaestoro dece starosti od pet meseci do 17 godina i oni, prosečno, ovde borave četiri meseca - rekla je Nada Padejski Šekerović. - Žene se suočavaju s brojnim problemima koji se tiču posttraumatskog oporavka nakon fizičkog, psihološkog ili seksualnog nasilja, te s brojnim zdravstenim posledicama ali i problemima pri zapošljavanju socijalnom i ekonomskom osnaživanju i pravnim teškoćama. Ipak, nakon usluga koje se pružaju u Sigurnoj ženskoj kući, žrtve nasilja izlaze osnažene i spremne da se integrišu u društvo.
Šef stručnog štaba OK „Vojvodina” Slobodan Boškan kazao je da sportisti i radnici u sportu čine sve što mogu kako bi pomogli i skrenuli pažnju javnosti koliko je važno pomagati drugima. On je najavio da će članovi OK „Vojvodina” nastavati da učestvuje u sličnim akcijama, te da će na utakmicama organizovati prikupljanje donacija za ustanove socijalne zaštite i lečenje dece.
S. Kovač