OPREZ Petarde opasnost za decu, ali i odrasle
Pirotehnička sredstva se, po nekom nepisanom pravilu, najčešće koriste tokom božićnih i novogodišnjih praznika, a da se pri tom ne razmišlja o posledicama koje mogu biti tragične.
Često se dešava da građani zbog neznanja, nespretnog rukovanja ili eksperimentisanja s pirotehnikom zadobiju ozbiljne povrede. Mnogi, ne razmišljajući o posledicama i petarde shvataju kao bezazlenu zabavu iako one mogu da ugroze njihove živote ili ostave trajan invaliditet.
Petarde predstavljaju najveću opasnost za decu. To je pokazao i slučaj četrnaestogodišnje devojčice iz okoline Svilajnca kojoj je prošle nedelje petarda eksplodirala u ruci. Ona je posle intervencije Hitne pomoći, dovezena u jagodinsku bolnicu,a potom poslata u Dečju kliniku u Beogradu na dalje lečenje. U Dečjoj klinici u Tiršovoj RTS-u je potvrđeno da devojčica ima teške povrede šake, ali i povredu oka.
Prema rečima stručnjaka, deca obično kroz igru dolaze u kontakt sa eksplozivnim napravama, a pošto nemaju nikakvo iskustvo u rukovanju s njima često se dešavaju povrede, koje mogu da budu naizgled bezazlene, potom blaže površinske opekotine, teže opekotine, ali i da im stradaju oči i bubne opne. Dešavaju se i vrlo ozbiljni prelomi, povrede šake, pa čak i amputacije dela šake, odnosno prstiju. Posle takvog povređivanja, deca mogu da ostanu trajni invalidi. Lekari Univerzitetske dečje klinike u Beogradu svake godine upozoravaju na to da petarde nisu igračka i da povrede koje one mogu da nanesu mogu da budu veoma ozbiljne i teške. Bilo je slučajeva da su petarde eksplodirale u ruci nekog deteta, da su ih povredile iskre koje su im uletele u oko ili su zadobili opekotine koje su nastale kada im se zapalila odeća. Neretko, na žalost, tokom praznične euforije, i mladi, i stari, dolaze na ideju da stave petarde u flaše, čaše ili tegle, kako bi detonacija bila snažnija. Pri tome, ne razmišljaju da pucanje petarde u tim predmetima može da dovede do veoma ozbiljnih, pa i fatalnih povreda. Osim nepravilnog rukovanja petardama, veliku opasnost predstavlja i kupovina pirotehnike od ljudi koji nemaju dozvole za njihovu prodaju jer ne poseduju nikakve sertifikate o bezbednosti i do detonacije može da dođe u bilo kojim uslovima. Podsećamo, prema zakonu donetom 2013. godine petarde se mogu prodavati samo u objektima koji imaju dozvolu za to. Svake godine se apeluje na roditelje da razgovaraju sa decom i ukažu im na posledice upotreba petardi i vatrometa, ali i da ih sami ne koriste, jer na taj način daju loš lični primer.
Osim za ljude, petarde imaju štetne posledice i za životinje jer izazivaju stres, što može dovesti do raznih bolesti i ostaviti dugoročna psihološka oštećenja. Stručnjaci savetuju vlasnike pasa da ih sklone na sigurno ako su napolju, kako ne bi direktno bili izloženi napadima. Onima čiji psi borave u kućama ili stanovima preporučuje se da im puste muziku ili uključe TV kako bi prigušili buku. Savetije se i da što više vremena provode sa svojim ljubimcima i na sve načine im skrenu pažnju od petardi.
Upotreba petardi i ostalih pirotehničkih sredstava regulisana je Zakonom o javnom redu i miru Republike Srbije, u kome se ističe da ko paljenjem pirotehničkih proizvoda narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana - kazniće se novačnom kaznom od 50.000 do 100.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 časova.
Ko pucanjem iz vatrenog ili drugog oružja ili imitacije oružja narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana, kazniće se novčanom kaznom od 100.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana. Ukoliko se prekršaj izvrši u grupi od tri i više lica, predviđena je zatvorska kazna u trajanju od 30 do 60 dana.
Dubravka Nikolić