Održana sednica socijalno-ekonomskog saveta: Bolji uslovi za radnike
Rad Pokrajinskog socijalno-ekonomskog saveta, koji okuplja predstavnike privrede, institucija i sindikata, karakteriše konstruktivni dijalog tokom kojeg, u sučeljavnju mišljenja i stavova, tražimo rešenje koje će dopirneti boljitku - rekao je seketar Sekretarijata za trgovinu i turizam i predsedavajući PSES-a dr Nenad Ivanišević na jučerašnjoj sednici PSES-a.
- Iako je kraj godine i svode se računi šta je urađeno, siguran sam da sada nije trenutak da se gleda u prošlost već u budućnost jer je mnogo važnije koje ćemo korake praviti nadalje.
Po njegovim rečima, tradicija socijalnog dijaloga, koji je veoma važan u traženju i dolasku do rešenja koje za sve učesnike daje najbolji rezultat, u Srbiji je duga, o čemu svedoči i to što se ove godine obeležava značajan jubilej - dve decenije od osnivanja Socijalno-ekonomskog-saveta Srbije, dok PSES postoji 18 godina.
- Ono što je najvažnije je da se o svim pitanjima važnim za privredu razgovara, da se u razgovoru dođe do rešenja. Važno je razgovorati čak i kad se stavovi i mišljenja ne podudaraju, kad su različiti, kad se ne slažemo jer u suprotnom se samo možemo odaljiti od rešenja - rekao je Ivanišević.
On je ukazao da je zajednički cilj svih članova PSES-a da se naprave koraci koji će u budućnosti pospešiti razvoj privrede i poboljšati poližaj radnika, a kako bi se na najbolji naćin doprlo do svih potrebno je da se poveća broj socijalno-ekonomskih saveta u Vojvodini.
- U tom smislu, obezbedili smo bespovratna sredstva za osam lokalnih samouprava s teritorije AP Vojvodine za finasiranje ili sufinasiranje programa razvoja i delovanja lokalanih socijalno-ekonomskih saveta, a to će biti nastavljeno pošto se naredne godinu planira podrška za rad socijalno-ekonomskih saveta u još četiri lokalne samouprave - Šidu, Bečeju, Srbobranu i Somboru jer je to najbolji način i najbolje mesto da se sretnu partneri u razgovoru i iznesu svoje probleme, sugestije, potrebe - rekao je Ivanišvić.
- Naš je zajednički cilj razvijanje socijalnog dijaloga jer to doprinosi da se pregovora i dođe do najboljih rešenja i to smo i uspeli jer smo do rešenja uvek dolazili na taj način, a ne preglasavanjem - rekao je predsednik udruženja poslodavaca Vojvodine i član kolegijuma PSES Vladimir Lalošević.
I on je ukazao da je za dalji razvoj i poboljšanje privredne klime veoma važno da postoji socijalni dijaloga na lokalu, odnosno da se oformi što više lokalnih socijalno-ekonomskih saveta, a s tim su se složili i predstavnici sinikata u kolegijumu PSES-a - predsednik Saveza samostalnih sindikata Vojvodine Goran Milić i predsednik PO UGS “Nezavisnost” Milojica Živković.
- U radu PSES-a bilo je i uspona i padova, ali smo, uz uvažavanje partnera i razlika pronalazili ono što je zajedničko za sve i dolazili do rešenja - rekao je Milić. - Zato je i važno da se socijalni dijalog prošiiri i počne da radi više socijalno-ekonomskih saveta i na lokalnom nivou
- Proceduru osnivanja lokalanih socijalno-ekonomskih saveta prate određene poteškoće i to je razlog što ih nema dovoljno u Vojvodini, ali ih je, ipak, više nego u drugim delovima zemlje - rekao je Živković. - Pred nama je mnogo posla, ali je sigurno da je najbolji način da se kroz razgovor i pregovaranje dođe do rešenja koje je dobro za sve.
Na sednici se razgovaralo o nekoliko važnih tema, među kojima i o inicijativi UPV-a za poboljšanje položaja majki preduzetnica, odnosno izmeni relevantnih propisa koji bi to omogućili. Razgovaralo se i o finansijskom planu prihoda i rashoda PSES-a za narednu godinu, dodeli sredstava socijalnim partnerima...
D. Mlađenović