OŠ "23. oktobar" učesnik međunarodnog Erazmus + projekta Svest je moć
Osnovna škola „23.oktobar“ iz Sremskih Karlovaca jedan je od učesnika međunarodnog Erazmus + projekta Awareness is power (Svest je moć), kojim se definišu ekološki problemi mesta u kom se nalazi škola.
Projekat predviđa da se učenici uključuju u analizu nastanka problema, uticaj na životnu sredinu, moguće posledice po zdravlje živog sveta, ali i na traženje mogućih rešenja.
U okviru projekta su od 13. do 15. decembra u karlovačkoj osnovnoj školi održane onlajn radionice u kojima su učestvovali učenici Elena Pantović, Uroš Matić, Sofija Banjanin, Dunja Čančarević, Luka Selić, Laura Ilić i Lazar Burgić, sa nastavnicima Irenom Bijelić, Ivanom Savić, Jovanom Kosijer Anabusi, Snežanom Marković, Krunislavom Šupić, Draganom Ćeranić i Petrom Malešom.
Po rečima učiteljice Irene Bijelić, tokom radionica održane su zanimljive prezentacije, igre i kvizovi u virtuelnom okruženju rešavani su timski, a rađeni su i ogledi kojima se dokazivao uticaj zagađenja na prirodnu sredinu. Učenici su predstavili Sremske Karlovce na najbolji mogući način, odlično se služeći engleskim jezikom i složno učestvujući u svih devet radionica.
Partneri na projektu su škole iz Estonije, Norveške, Španije i Rumunije, a karlovačka osmoletka je jedini predstavnik Srbije.
U dosadašnjim aktivnostima prepoznati su različiti uticaji i zagađenja u državama koje su uključene u projekat - od prekomerne upotrebe plastike, zagađenja vazduha i vode, do uginuća celokupnog živog sveta lagune Mar Menor u Španiji, kao posledica prekomernog korišćenja pesticida na poljoprivrednom zemljištu sa koga se vode slivaju u pomenutu lagunu.
Karlovački osnovci učestvovaće na „Novogodišnjem vašaru spretnih ruku” 23. decembra od 17 časova na Trgu Branka Radičevića. Tokom vašara izvešće i mini umetnički program. Na vašaru će moći da se kupe rukotvorine đaka i nastavnika kao što su čestitke, ikebane, ukrasi za jelku, kolači...
Početkom novembra delegacija karlovačke osnovne škole posetila je Španiju, grad Pilar de la Horadada i zajedno sa kolegama iz Estonije, Norveške, Rumunije i Španije bili učesnici programa škole Ceip Mediterraneo pet dana. Tokom boravka razmenili su iskustva u oblasti metodologije, upoznali sistem školovanja i sarađivali sa kolegama na časovima. Tim Srbije vodio je radionicu o eTnjiningu. Program je obuhvatio ekološke aktivnosti i iskustva u zaštiti životne sredine.
-Sledeći događaj planiran je od 28. februara do 5. marta, a domaćin i organizator susreta će biti naša škola – kaže Irena Bijelić. - Pripreme za doček partnera na projektu su već je počele. Tema događaja biće obnovljivi i neobnovljivi izvori energije. Učesnici će imati prilike da se upoznaju sa ekološkim problemima našeg mesta, ali i da vide mogućnosti za upotrebu čiste energije u Vojvodini. Najvažnije je da novi naraštaji nauče da čuvaju energiju, koriste obnovljive izvore, a prirodu štite od zagađenja.