General Haris: Srbija odlučuje sa kim će sarađivati
VAŠINGTON: „Srbija je neutralna zemlja - nadležna i odgovorna za očuvanje sopstvene bezbednosti, kaže komandant Nacionalne garde Ohaja”, general-major Džon Haris, komentarišući vojno-tehničku saradnju Srbije sa državama poput Rusije, Kine i Belorusije.
Haris, koji poslednjih 15 godina blisko sarađuje sa Vojskom Srbije, rekao je za Glas Amerike da poverenje i veze dve strane jačaju i podvukao da se, sve dok je tako, odnosi sa drugim partnerima tiču isključivo građana i Vlade Srbije.
"Želja nam je da naši partneri uvek koriste američku opremu. Međutim, Srbija sama donosi odluke ne samo o tome čiju opremu će nabavljati, već i kakve će diplomatske odnose održavati", naglasio je Haris.
Kako je naveo, njegov posao je da izgradi poverenje između SAD i građana Srbije i srpskih oružanih snaga.
"I da u odnosima sa njima izgradim interoperabilnost. Verujem da su naše veze snažne i da dodatno jačaju", rekao je komandant Nacionalne garde Ohaja.
Haris je naglasio da se poverenje gradi kroz odnose, bez obzira na to šta se događa u relacijama sa drugim partnerskim zemljama Srbije i istakao da je važna izgradnja odnos i poverenja između SAD i Srbije.
Ocenio je da Srbiji nije lako i da se uvek kretala na tankoj liniji i bila prinuđena da balansira.
"Morali su da uravnoteže interese širom sveta i deluje da to vrlo dobro rade. I sigurno nisam u poziciji da im ukazujem kako bi to trebalo da čine - jer imaju više iskustva sa tim od mene. Moja odgovornost su odnosi između Sjedinjenih Država i Srbije. Izgradnja tog poverenja koje je temelj mira, ekonomskog napretka i razvoja - do čega nam je svima stalo", poručio je general Haris.
Podvukao je i da je saradnja dve strane bolja nego što je očekivao što se, kako je naveo, odnosi na sve nivoe organizacije - počevši od najviših.
Komandant Nacionalne garde Ohaja je istakao da ima odličan odnos sa načelnikom Generalštaba Vojske Srbije, generalom Milanom Mojsilovićem.
"Razgovaramo najmanje jednom mesečno i smatram ga dobrim prijateljem. I naši vojnici vremenom su izgradili odnose. Tako da se sada, kada se dešavaju razmene, susreću vojnici koji se već poznaju - što je dobro važno za izgradnju poverenja. Ono što mislim da je još važnije je da oni postanu neka vrsta katalizatora kako bi jedna nacija što bolje razumela drugu - pričajući priče o svojim iskistvima. To je dobro za sve", poručio je on.
Haris je rekao da je saradnja američke vojske i Nacionalne garde Ohaja sa Srbijom važna jer, kako je naveo, ne daje dvema stranama samo na višim nivoima šansu za međusobno razumevanje i građenje poverenja, već i vojnicima omogućuje da izgrađuju odnose i rade na interoperabilnosti vojski.
Podsetio je i na nekoliko zajedničkih vežbi koje su održane ove godine i najavio da će uskoro biti održana vežba "Sajber Tesla".
Na pitanje da li je moguće poboljšati saradnju, Haris je rekao da je dobro za sve kada vojnici i avijatičari dve strane imaju zajednička iskustva i najavio da bi sledeći korak, na kojem se radi, bilo proširenje odnosa poverenja van vojske.
"Pomogli smo uspostavljanje saradnje Državnog univerziteta Ohajo i Univerziteta u Beogradu. Moja namera i način da unapređujemo program je nastavak jačanja partnerstva naših vojski - ali i da uključimo druge partnere i pomognemo izgradnju razumevanja u ekonomiji, akademskoj oblasti, diplomatiji. Ako to uspemo - naše dve zemlje činimo boljim", zaključio je Haris.