Stečaj u industriji mesa BEK i dalje traje
Iako zvuči neverovatno, stečaj u nekadašnjoj zrenjaninskoj Industriji mesa BEK i dalje traje.
Kako je sedište BEK-a u međuvremenu registrovano u Beogradu, on se vodi pred Privrednim sudom u glavnom gradu Srbije. Treći po redu stečajni postupak u bivšem gigantu mesne industrije Jugoslavije otvoren je 2016. godine na predlog preduzeća „Davidovic & company“ iz Bogatića.
U trenutku otvaranja stečaja, račun BEK-a bio je u blokadi tri godine, a prema podacima Narodne banke Srbije u tom trenutku račun dužnika je bio u blokadi na iznos od 133.074.773 dinara. Tadašnja privremena stečajna upravnica izjavila je da dužnik poseduje imovinu, ali da nije mogla da stupi u kontakt sa zakonskim zastupnikom preduzeća, pa stoga nije imala uvid u podatke i nekretnine. U međuvremenu je promenjen i stečajni upravnik, koji je u poslednjem podnetom izveštaju naveo da je na računu BEK-a u septembru bilo svega 8.656 dinara.
Inače, u toku stečajnog postupka, Privredni sud u Beogradu utvrdio je konačnu listu priznatih i osporenih potraživanja razlučnih i stečajnih poverilaca. Ukupna priznata potraživanja iznose 75,7 miliona dinara.
Nakon privatizacije ubrzo drugi stečaj
Na aukciji u Novom Sadu aprila 2006. godine Agencija za privatizaciju je 70 odsto kapitala BEK-a prodala fizičkom licu Milošu Joviću. Radnici su tada tvrdili da je kupac, u stvari, preduzetnik Vladan Beštić, a da je Jović zapravo njegov vozač. Beštić je već bio poverilac BEK-a iz prvog stečaja.
Iako je obećao pokretanje proizvodnje, novi vlasnik nije uradio ništa pa je nakon privatizacije BEK ubrzo otišao u drugi stečaj. Interesantno je da se u jednom trenutku BEK pojavio kao prvo preduzeće iz Srbije koje je tužilo Republiku Hrvatsku zbog oduzete imovine. Kako je objavljeno pre tri godine, predmet spora je zgrada stovarišta i magacina, koja se nalazi u Rijeci. O daljoj sudbini ove tužbe, ali i nekretnine, ništa se ne zna.
Zanimljivo je da se na spisku imovine BEK-a, koja je preostala, nalazi pet pištolja i 55 metaka kalibra 7,65 milimetara, kao i tri rashodovana vozila. Istina, postoje i stanovi koji su u otkupu, a o tome je podatke poslala „Gradska stambena agencija“ iz Zrenjanina.
Inače, u jednom neuspešnom pokušaju prodaje imovine, sada već davne 2014. godine, kupcima je ponuđen kompleks u Beogradskoj 44, u kojoj se nalaze proizvodni pogon, upravna zgrada, restoran, kuhinja i drugo, koji su sazidani na zemljištu u državnoj svojini, na kojem dužnik ima pravo korišćenja. Ukupna površina zgrada je blizu 20.000 kvadratnih metara, procenjene tržišne vrednosti oko 257 miliona dinara. Prodaja je, međutim, odložena zbog nerešenih imovinsko-pravnih odnosa nad parcelama koje su ponuđene kupcima. Šta se kasnije dešavalo javnosti je ostalo nepoznato, baš kao i mnogo toga drugog u vezi sa BEK-om, koji je postao žrtva privrednog kriminala. Za sada je jedino jasno da od sve pobrojane imovine, sedam godina kasnije, ostadoše samo pištolji i rashodovana vozila.
Ž. Balaban