Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tamara Vučić: Da deca rastu zdrava i srećna

27.11.2021. 09:04 09:05
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

BEOGRAD: Srbija će već 2023. godine dobiti Nacionalni centar za rani razvoj dece i inkluziju, na inicijativu supruge predsednika Tamare Vučić, koja ističe da joj je želja da svaki roditelj ima istu priliku za odgajanje potomstva, nezavisno da li živi u Beogradu ili drugom mestu.





Tamara Vučić kaže da bi ideja o Nacionalnom centru "Ukras sveta" ostala samo na papiru da je nisu prepoznali struka, domaći eksperti, predstavnici roditelja sa razvojnim teškoćama i relevantna ministarstva.



“Kažu da čovek iz sopstvenog iskustva najbolje može da prepozna potrebe drugih. Kada se naš sin Vukan rodio, kao svi brižni roditelji i mi smo prolazili kroz razne nedoumice, pitanja, oslanjali se na informacije dobijene od prijatelja, sa interneta. Srećom, svaku tu informaciju ili savet mogli smo da proverimo u direktnoj komunikaciji sa doktorima, što nam je, posebno u prvih godinu dana, umnogome olakšalo roditeljski posao”, rekla je Vučić u intervjuu za list “Vesti”.



Ona je objasnila da joj se deja o Nacionalnom centru za rani razvoj dece i inkluziju rodila iz zahvalnosti što joj se pruža takva mogućnost, ali i iz želje da se obezbedi ista prilika za svakog roditelja kao i zbog prepoznavanja važnosti osetljivog perioda u životu svakog deteta i svakog roditelja ili staratelja.



Vučić je ukazala da, prema većini istraživanja, prvih tri, odnosno pet godina života čini osnovu za kreiranje i određivanje čak do 70 odsto kasnijeg razvoja deteta.



Objašnjava i da je ideja da se fokus stavi na porodicu, jer je, kako ističe, jedini ispravan način da se zaista pomogne deci, da se osnaže i ohrabre oni kojima deca najviše veruju i sa kojima provode najviše vremena, a to su njihovi roditelji i staratelji.



Prema njenim rečima, Centar je zamišljen kao jedinstvena ustanova koja ima sveobuhvatan pristup ranom razvoju dece.



“To će biti dom za sve kojima pomoć treba, bilo da su u pitanju deca sa razvojnim kašnjenjima, zaostajanjima u razvoju ili deca potpuno redovnog razvoja”, rekla je Vučić.



Posebna želja je, kako kaže, usredsređivanje na ranu detekciju i ranu intervenciju, kako bi se predupredile ozbiljne posledice, a životi dece produžili i olakšali.



U tom smislu, poseban pravac delovanja biće naučno-istraživački centar, kako bi se obezbedio prostor za naučno usavršavanje, razmenu iskustava i dobrih praksi.



“To je jedini način da, kroz zajedničko delovanje, načinimo ozbiljnu promenu”, uverena je Tamara Vučić.



Ona je dodala i da Centar neće biti od posebne koristi ukoliko se ne prepozna značaj same teme, ne podigne svest o ranom razvoju dece, a “medijska svetla” ustupe ljudima koji su izučavanju tog perioda u životu deteta posvetili celo svoje obrazovanje.



Takođe, kaže da su započete edukacije za primenu programa ranih intervencija kroz obuku stručnjaka iz oblasti zdravlja, socijalne zaštite i predškolskog vaspitanja i obrazovanja, a cilj je da se unaprede usluge razvojnih savetovališta u celoj Srbiji, kao mreža podrške radu budućeg Centra.



Na pitanje da li je realno očekivati da deca sa sličnim problemima iz regiona i šire dobiju pomoć u Srbiji, Vučić kaže da je ambicija članova Radne grupe, i njena lična želja, da Centar bude regionalni “hab”.



“Za to svakako imamo potencijala, odličnih stručnjaka, posvećenih i radnih. Nije tajna da već sada imamo veliku posetu iz susednih zemalja kada je ova tema u pitanju. Našim ekspertima se veruje, jedini problem je što ih nema dovoljno. Ono što je važno istaći jeste da se planski pristupa rešavanju i ovog problema”, rekla je Vučić.



Upitana da li Srbija, uz ovu ustanovu, staje rame uz rame sa razvijenim zemljama u oblasti medicinske pomoći, Vučić je istakla da je naša zemlja stručnost i veštinu pokazali kroz upravljanje krizom izazvanom kovidom 19, posebno u prvom naletu, kada se ni bogatije i naizgled organizovanije zemlje od nas, nisu dobro snašle.



“Srbija ima dobar zdravstveni sistem i divne medicinske radnike koji rade danonoćno kako bi sačuvali ljudske živote. Centar je način da sistemski i strateški pristupimo jednoj od najvažnijih tema. U izgradnji zdrave nacije treba krenuti od početka”, poručila je Tamara Vučić.



Na pitanje da li budući Centar, jedini takvog obima u Evropi, znači i mogućnost da se pomogne našim ljudima u dijaspori koji imaju decu sa problemima u razvoju, Vučić je odgovorila da će to svakako biti slučaj, jer su to naši ljudi, državljani naše zemlje, ma gde da trenutno žive.



“Imam dosta poznanika i prijatelja koje je život, sticajem okolnosti, odveo daleko od domovine. Svi do jednog žele da se, pre ili kasnije, vrate u Srbiju, a neki su to već učinili. Mi danas gradimo takvu Srbiju, u koju žele ljudi da se vrate”, rekla je ona.

Piše:
Pošaljite komentar