Pijace izgleda preležale kovid krizu
Pijačna delatnost vraća se na period pre izbijanja pandemije kovid-19, pokazalo je istraživanje Poslovnog udruženja “Pijace Srbije” na osnovu rada 32 javno-komunalna preduzeća čija je delantost upravljanje pijacama.
Izvršni direktor PU „Pijace Srbije„ Savo Duvnjka izjavio je za “Dnevnik” da će javno komunalna preduzeća ovu godini završiti sa prihodima iz 2019. godine, dakle, pre nego što je počela pandemija kovida-19 , a da se do tog podatka došlo na osnovu poslovanja u devet meseci ove godine najvećih komulanih firmi u Srbiji..-Istraživanje je sprovedeno krajem oktobra ove godine na uzorku od 32 preduzeća u čiju reprezentativnost ne treba sumnjati jer komunalne firme učesnici istraživanja imaju više od 50 odsto tržišnog udela u pijačnoj delatnosti u Srbiji, raspolažu sa oko 34.000 prodajnih prostora na kojima posluje oko 8.000 poljoprivrednih gazdinstava, više od 4.000 preduzetnika i oko 700 preduzeća.
Duvnjak je naveo da komunalne firme članice Poslovnog udruženja “Pijace Srbije”, među kojima su najveća preduzeća ove delatnosti iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca, Pančeva, Subotice, Čačka, Valjeva, imaju prosečnu realizaciju devetomesečnog finansijskog plana od 81,74 odsto što nagoveštava da će rezultat do kraja godine biti u okvirima prihoda ostvarenih 2019. godine, odnosno pre pandemije Covid-19.
Duvnjak je naveo da Poslovno udruženje”Pijace Srbije” prelazni period za primenu Zakona o fiskalizaciji od 1.novembra 2021. do 30. aprila 2022. godine korisiti da zakupcima prodajnih prostora na pijacama koji su obveznici e-fiskalizacije, olakša pripreme za poslovanje u skladu sa novim zakonskim propisima.
- U saradnji sa nadležnim državnim organima radimo na podeli informativnog materijala i edukaciji preduzetnika koji posluju na pijacama. To se prvenstveno odnosi na preduzetnike koji imaju registrovane trgovačke radnje, a na pijacama prodaju različite vrste robe široke potrošnje, tuđe domaće poljoprivredne proizvode ili voće i povrće iz uvoza, te imaju obavezu evidentiranja prometa preko elektronskog fiskalnog uređaja.
Od obaveze evidentiranja prometa preko elektronskog fiskalnog uređaja izuzeta je samo prodaja sopstvenih poljoprivrednih proizvoda na pijačnim tezgama biljnog I životinjskog porekla na malo , kao I zakpuci tezgi koji se baves traim I umentičkim zanatima ,odnosno posovima domaće radinosti – nagladio je Duvnjak.
- Da je počeo blagi oporavak pijačne delatnosti govore i podaci o prosečnoj iskorišćenosti kapaciteta od 67,6 odsto što je za 2,2 odsto više u odnosu na 2020. odnosno za 0,1odsto u odnosu na 2019. Godinu –istakao je izvršni direktor Savo Duvnjak .
Osim pitanja kako će javno komunalna preduzeća završiti poslovnu 2021.godinu u istraživanju su komunalci odgovarali i na pitanja u vezi konkurencije,investicija I budućnosti pijačne delatnosti .
- Sa prosečnom ocenom od 3,6 (u rasponu od 1 do 5) učesnici istraživanja se slažu da je konkurencija drugih oblika trgovine najveća opasnost po budućnost pijačne delatnosti. Na drugom mestu, sa prosečnom ocenom od 3,3 su fiskalizacija i starosna struktura korisnika usluga, a na trećem nizak nivo ulaganja u pijace sa prosečnom ocenom od 3,1.
Z. Delić