U Istorijskom arhivu grada otvorena izložba o oruđu, oružju, nošnji...
Izložba “Srednjovekovni život u Srbiji kroz oruđe, oružje, nošnju i muzičke instrumente”, organizovana u saradnji s Viteškim udruženjem i Narodnim muzejom iz Kragujevca, otvorena je juče u Istorijskom arhivu grada (Filipa Višnjića 2a).
Na postavci je izloženo srednjovekovno oružje s područja Balkana, s kraja 13. i početka 14. veka, a građani je mogu pogledati do 30. novembra.
Direktor Istorijskog arhiva grada Petar Đurđev kazao je da kultura oplemenjuje i da je bitna za svakodnevni život čoveka. Zbog toga je odlučeno da se organizuje izložba koja će građanima oslikati kakva je bila srednjovekovna Srbija i koliko je bila razvijena vojna tehnologija u to doba. Prema rečima Đurđeva, naša srednjovekovna namenska industrija ostvarivala je značajne rezultate i imali smo šta da pokažemo čitavoj Evropi, ali da je ta kulturna baština pomalo zaboravljena.
Autor izložbe Igor Đurović iz Narodnog muzeja u Kragujevacu pojasnio je da su izloženi predmeti iz muzejske zbirke srednjovekovnog oružja.
- Reč je o predmetima koji su se koristili za ličnu odbranu, kao i oklopima, ali se na postavci našlo i takozvano napadno oružje, poput strele, koplja, kosa, buzdovana, uzengija za samostrel, đuladi za top i praćku - rekao je Đurović, dodavši da izložbu prate i prigodni panoi sa tekstovima i ilustracijama iz tog vremena. - Sveti ratnici u srednjem veku su predstavljali ideale srpskog srednjovekovnog vojnika, a svoje živote su začinjavali na poseban način. Živeli su dinamične i uzbudljive dane. Ipak, ne bih se složio sa stavom da je njihov život bio surov i težak. Borbe su bile izazovne, ali zanimljive i neizvesne. Oni su se međusobno dobro poznavali i kretali su se istim teritorijama. Verujem da je među njima bilo zajedništva jer se njihov život sastojao od borbi i osvajanja gradova, ali i druženja, pošto su zajedno nosili opremu i šatore.
Koautor izložbe Mile Petrović istakao je da je život srednjovekovnog viteza izgledao vrlo opasno, te da veruje da je našim prethodniocima nekada bilo teško i naporno.
- Izložili smo i rekonstrukcije borbenih mačeva, i to posebnu vrstu mača koji je u to vreme važio za čudo jer su ratnici zakrivljenim delom drške hvatali sablju protivnika i lomili je - objasnio je Petrović i zaključio da je bitna ideja koja je začeta jer je ovo samo prva u nizu izložbi, pošto je u planu da se građani kroz sličnu postavku upoznaju sa izgledom i zvukom srednjovekovnih instrumenata.
S. Kovač