Gas za Srbiju možda bude i manje od 450 dolara
Proteklih nedelja cene praktično svih energenata u Evropi idu naviše, pa je to slučaj i s cenom prirodnog gasa. Sada 1.000 kubnih metara ovog enetrgenta košta čak i do 1.200 dolara, a cena prirodnog gasa počela je da raste još tokom leta.
U avgustu je cena za 1.000 kubika dostigla iznos od oko 600 dolara, a od tada je za tu količinu potrebno duplo više novca.
Sve to vreme promene cene kubika u našoj zemlji nema, odnosno građani Srbije i dalje kubni metar ovog enegrgenta plaćaju kao i do sada. Ipak, s velikom izvesnošću može se reći da će cena uskoro biti viša, a kolika će ta promena biti i koliko će prirodni gas za našu zemlju koštati od naredne godine trebalo bi da bude poznato nakon razgovora predsednika Srbije i Rusije Aleksandra Vučića i Vladimira Putina, koji će se sledeće nedelje sresti u Moskvi.
Iako se cena ne zna, okvirno bi mogla biti oko 450 dolara za 1.000 kubika, a kako je nedavno rekao generalni direktor JP „Srbijagas“ Dušan Bajatović, nakon razgovora dva predsednika, Srbija bi mogla očekivati cenu gasa koja će biti povoljnija od 450 dolara za 1.000 kubnih metara.
Dakle, za sada potrošači prirodnog gasa u Srbiji ne bi trebalo da očekuju promenu cene kubika, pa ni promenu visine troškova grejanja tokom grejne sezone, a da promene cene za Srbiju, uprkos značajnom poskupljenju, neće biti, Bajatović je ponovio nekoliko puta. Inače, sadašnja cena prirodnog gasa u Srbiji nije se menjala već nekoliko godina i temelji se na ceni ovog energenta od 260 dolara za 1.000 kubika. To znači da oni koji za grejanje koriste prirodni gas već nekoliko godina za istu potrošnju imaju i iste troškove jer kubni metar gasa košta oko 40 dinara. Naravno, cene nisu iste u celoj Srbiji i razlikuju se u zavisnosti od distributera, pa su negde nešto malo više, a negde nešto malo manje od tog iznosa.
Po rečima predsednika Skupštine udruženja za gas Srbije Vojislava Vuletića, posle razgovora predsednika Srbije i Rusije znaće se više o tome koliko će koštati prirodni gas za Srbiju.
- Srbija s kompanijom “Gasprom” potpisuje dogoročan ugovor i ugovorene količine se redovno isporučuju, a iako se još ne zna koliko će koštati prirodni gas za našu zemlju od naredne godine, može se reći da je cena od oko 450 dolara za 1.000 kubika realna - kaže Vuletić. - Cena gasa se formira na osnovu naftne formule i budući da je cena nafte ove godine išla naviše i s oko 55 dolara za barel poskupela na oko 80 dolara, trebalo bi očekivati da prirodni gas poskupi.
Godišnja potrošnja gasa u Evropi je velika i dostiže 550 milijardi kubnih metara. Na ovom tržištu je prirodni gas uvek potreban, a da bi cena u Evropi mogla biti tako znatno viša nego prošle godine ukazano je još polovinom avgusta. Naime, tada su stručnjaci isticali da skladišta gasa u Evropi nisu dovoljno popunjena, da je rizik da se uđe u zimsku sezonu s niskim nivoom zaliha realan i da će to uticati na rast cene ovog energenta
U Srbiji se godišnje potroši oko 2,3 milijarde prirodnog gasa, a u podzemnom skladišta u Bantskom Dvoru ovog energenta ima dovoljno. Kapacitet ovog sladišta je oko 500.000.000 kubnih metara, a godišnje se iz njega izvuče između 250.000.000 i 300.000.000 kubika.
On ukazuje da je posledica značajnog povećanja cene gasa u Evropi na oko 1.200 dolara za 1.000 kubika to što oni kojima je ovaj energent potreban nisu na vreme rezervisali/ugovorili potrebne količine i koji su računali da će im ovaj energent stići iz nekih drugih izvora, a ne iz Rusije.
- To je i razlog što je sada na tržištu u Evropi prirodni gas sve skuplji. Države koje razmišljaju na vreme - s isporučiocem prirodnog gasa “Gaspromom” imaju dogoročne ugovore, a primer za to je i Mađarska, koja je potpisala ugovor za narednih 15 godina - kaže Vuletić.
D. Mlađenović