UN: Usvojena rezolucija o produženju mandata EUFOR-a u BiH
NJUJORK: Savet bezbednosti UN usvojio je večeras jednoglasno rezoluciju kojom se produžava mandat EUFOR-a i u kojoj se ne pominju OHR i visoki predstavnik.
Sednica Saveta bezbednosti UN o situaciji u BiH počela je u sedištu UN u Njujorku, a na početku je usvojena agenda za današnju debatu.
Nakon višednevne debate u Savetu bezbednosti usaglašena je rezolucija prema kojoj Kristijan Šmit neće govoriti pred Savetom o situaciji u BiH, a OHR neće biti pomenut u konačnoj verziji kojom se produžava mandat EUFOR-a u BiH, koji ističe u petak, 5. novembra, preneo je RTRS.
Za sednicu Saveta bezbednosti Vlada Republike Srpske uputila je 26. izveštaj u kojem se navodi da Srpska u potpunosti poštuje suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak BiH, ali i da insistira da drugi u BiH i u inostranstvu poštuju i sprovode slovo Dejtonskog sporazuma.
Stevanović: Dijalog jedini način za izgradnju poverenja
Srbija poštuje teritorijalni integritet i suverenitet BiH, naglasio je večeras ambasador Srbije pri UN Nemanja Stevanović i poručio da je dijalog unutar institucija "jedini način za izgradnju poverenja i postizanje kompromisa".
Stevanović je pozvao sve u BiH da smanje tenzije i razgovaraju i istakao da Srbija želi mir.
Najvažnije je da ključni faktori u BiH, kako domaći, tako i međunarodni pokažu odgovornost. Srbija podržava teritorijalni integritet i suverenitet BiH, mi podržavamo bilo koji dogovor postignut između entiteta i tri konstitutivna naroda, naveo je Stevanović, a prenosi Dnevni avaz.
On je istakao da Srbija od međunarodne zajednice očekuje nepristrasan i balansiran pristup ovim pitanjima.
Verujemo da je dijalog unutar institucija u BiH jedini način za izgradnju poverenja i postizanje kompromisa, naveo je Stevanović.
Istakao je i da Srbija smatra da odluka o Kancelariji visokog predstavnika međunarodne zajednice treba da bude doneta u duhu saradnje i poštovanja svih svetskih faktora i uz konsenzus članica Saveta bezbednosti UN, dodaje RTS.
Srbija će nastaviti da bude uključena na najkonstruktivniji način kao što smo to činili i u prošlosti, rekao je ambasador Srbije.
On je dodao da će Srbija podržati sve dogovore koje postignu dva entiteta i da se protivi rešenjima koja nisu doneta konsenzusom.
Put ka budućnosti je popločan dobrosusedskim odnosima i aktivnom saradnjom u regionu. Srbija će nastaviti da podstiče sve političke faktore u BiH da nastave put u tom pravcu, poručio je Stevanović.
On je ocenio da je inicijativa "Otvoreni Balkan" sjajan primer kako je saradnja susednih zemalja moguća.
Snažno smo uvereni da se dogovor može postići ako postoje tolerancija, poverenje i uvažavanje, poručio je Stevanović.
Podsetio je da su rat i konflikti odavno okončani i ocenio da je to poglavlje istorije zatvoreno, kao i da su sve države krenule napred.
Nebenzja: U BiH nema visokog predstavnika, demonizujete Srbe
U BiH nema viskog predstavnika, poručio je večeras ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzja na sednici Saveta bezbednosti UN, na kojoj je usvojena nova rezolucija o BiH, i ocenio da su sve veći pritisci na Republiku Srpsku.
Vi samo krivite Srbe i demonizujete sve sto rade Srbi, rekao je Nebenzja na sednici SB UN.
On je dodao da je Kancelarija visokog predstavnika postala izvor problema u BiH.
Govoreći o bivšem visokom predstavniku u BiH, Nebenzja je rekao da je Incko "odlučio da ima pravo da nametne zakon" i ocenio da je to podstaklo neslaganje i podele u zemlji.
Nakon višednevne debate u Savetu bezbednosti usaglašena je rezolucija prema kojoj Kristijan Šmit neće govoriti pred Savetom o situaciji u BiH, a OHR neće biti pomenut u konačnoj verziji kojom se produžava mandat EUFOR-a u BiH, koji ističe u petak, 5. novembra, preneo je RTRS.
Za sednicu Saveta bezbednosti Vlada Republike Srpske uputila je 26. izveštaj u kojem se navodi da Srpska u potpunosti poštuje suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak BiH, ali i da insistira da drugi u BiH i u inostranstvu poštuju i sprovode slovo Dejtonskog sporazuma.
Kina: Sve probleme BiH da rešavaju domaći političari
Sve probleme BiH treba da reše domaći političari, poručio je večeras stalni kineski predstavnik u UN Geng Šuang na sednici Saveta bezbednosti UN.
Šuang je rekao da sistem visokog predstavnika i bonskih ovlašćenja pripadaju prošlosti, prenosi RTRS.
On je pozvao međunarodnu zajednicu da zauzme nepristrasan, uravnotežen i oprezan pristup prema rešavanju problema u BiH, uzimajući u obzir mišljenja svih strana, i da izbegava nametanje spoljnih rešenja.
Verujemo da narodi BiH imaju mudrost i sposobnost da reše probleme, rekao je kineski diplomata, navodeći da će na taj način biti uspostavljeni trajan mir i stabilnost u regionu, dodaje RTS.
Ukazao je da se BiH već neko vreme suočava sa nizom problema koje bi, kako je naveo, trebalo da reše ljudi koji tu žive.
Šuang je naglasio da Kina ohrabruje sve strane u BiH da pojačaju dijalog i da poštuju Dejtonski sporazum.
Ohrabrujemo sve lidere na prioritet daju interesima države i stanovnika, pojačaju dijalog i konsultacije o stvarima oko kojih su zabrinuti, rekao je kineski diplomata.
Kada je reč o visokom predstavniku u BiH, Šuang je podsetio da, na osnovu Dejtonskog sporazuma, Savet bezbednosti ima nespornu ulogu u njegovom imenovanju i naglasio da je to davno ustanovljena praksa koju treba poštovati.
Prema njegovim rečima, sistem visokog predstavnika i bonskih ovlašćenja bili su "posebni dogovori u posebnoj eri".
SAD: Lideri BiH da prestanu s opasnom retorikom, posebno Dodik
Ambasadorka SAD u Savetu bezbednosti UN Linda Tomas Grinfild ocenila je da se BiH suočava sa najdubljom političkom krizom u postratnoj istoriji i pozvala lidere u toj zemlji da prestanu sa "opasnom i zapaljivom retorikom", a posebno, kako je navela, lider SNSD Milorad Dodik.
Ona je pružila podršku radu visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita i njegove kancelarije i zatražila je i da se deblokira rad državnih institucija, prenosi Klix.ba.
Ambasadorka je rekla da je Dodikova retorka opasna, a u tom kontekstu je pomenula njegov poziv da se RS povuče iz oružanih snaga BiH i drugih institucija i da se RS potpuno povuče iz BiH.
SAD podržavaju izjavu visokog predstavnika da je ovo opasno i za BiH i za celi Zapadni Balkan. Zabrinuti smo da Dodik pravi novi ustav za RS. Ovo je pretnja za dejtonsku arhitekturu koja je osigurala mir i čuva ga do danas, smatra ambasadorka.
Ocenila je i da su u poslednjih nekoliko meseci sve strane imale opasne izjave i pozvale da pokažu smirenost i, kako je navela, počnu da rade u korist građana BiH.
To znači da se Predsedništvo mora sastajati, institucije moraju biti operativne i na usluzi građanima. Moramo zaštiti ulogu OHR-a. On je važan za stabilnost BiH. Kristijan Šmit ima našu punu podršku za sprovođenje civilnog aspekta Dejtonskog mirovnog sporazuma sve dok se ne ispuni 5 2. Tek tada BiH može da napusti međunarodnu superviziju, rekla je Grinfild.
Ona je dodala da su SAD zahvalne Šmitu na izveštaju.
Iako nije ovde s nama danas, pozdravljamo ga i zahvaljujemo na doprinosu i budućem radu u OHR u BiH, ima našu punu podršku. BiH se suočava s najdubljom političkom krizom u postratnoj historiji. Tu su opasna retorika, zahtevi za zatvaranjem OHR-a i izborne reforme, ocenila je američka ambasadorka.
Ukazala je i na važnost izbornih reformi i ograničenih izmena ustava.
Zvaničnici moraju da implementiraju sve presude sudova za ljudska prava i druge reforme, bore se protiv korupcije i osiguraju jednaka prava za sve građane BiH za izbore 2022. godine, kazala je.
Ocenila je i da građani BiH "zaslužuju bolje od svojih vlada".
Ovo je delikatan momenat za BiH, ali sam sigurna da svi akteri moraju raditi na prosperitetu i boljoj budućnosti, zaključila je američka ambasadorka.