Unicef pokrenuo kampanju „Iz mog ugla”: O mentalnom zdravlju mladih
Unicef u Srbiji pokrenuo je kampanju posvećenu podizanju svesti o mentalnom zdravlju mladih – Iz mog ugla.
Početak kampanje obeležen je projekcijom kanadskog filma „Povezivanje tačkica“ o iskustvima mladih širom sveta čije prikazivanje je podržala ambasada Kanade u Srbiji.
Podaci Unicefovog izveštaja, “Stanje dece u svetu” pokazuju da je svako sedmo dete na globalnom nivou direktno pogođeno merama protiv pandemije, dok je više od 1,6 milijardi dece pretrpelo neki gubitak u pogledu obrazovanja. U Srbiji je U-Report anketa pokazala da 50 odsto ispitanika izveštava da im je raspoloženje lošije nego pre pandemije, a 11 odsto kaže da se nijednom nije osećalo srećno, opušteno i motivisano, tokom prethodne dve nedelje. Mladi ljudi čine 18,3 odsto populacije, i kažu da nemaju pristup informacijama, stručnim savetima, integrisanom pristupačnom zdravstvenom sistemu, okrenutom ka mladima i njihovom mentalnom zdravlju. Kako ističu, osećaju se isključenima zbog nedostatka prilike za učešće u javnom životu i odlukama. Skoro četvrtina mladih (24 odsto) kaže da bi voleli da budu uključeniji u razvoj društva uopšte.
Mentalno zdravlje često nije u središtu pažnje javnosti, a postoji i značajna društvena stigma u vezi sa traženjem stručne pomoći. Cilj kampanje “Iz mog ugla” jeste da se podigne svest javnosti o važnosti mentalnog zdravlja i podstaknu adolescenti da se obrate za pomoć, ukoliko im je ona potrebna.
- Unicef je pokrenuo ovu kampanju jer želimo da se uhvatimo u koštac sa stigmom koja sprečava mlade ljude da govore o svojim problemima i traže pomoć. Udruženi sa vladom, partnerima poput Kanadske ambasade u Beogradu, javnim i privatnim sektorom i mladim ljudima, radimo na ponovnom osmišljavanju sistema mentalnog zdravlja u Srbiji i na tome da on više odgovara potrebama mladih - istakla je Josi Ečeveri Burkhard, zamenica direktorke Unicefa u Srbiji.
Unicef u oktobru pokreće i platformu na internetu za mentalno zdravlje, kako bi se mladima i onima koji im pružaju podršku (roditelji, nastavnici, škola, socijalni radnici, itd.) obezbedile relevantne i tačne informacije o mentalnom zdravlju. Ova platforma omogućiće mladima da se informišu o postojećim uslugama, kao i da pristupe savetovanju preko interneta.
I. R.