„Atelje 61“ dobio reprezentativan galerijski prostor u godini jubileja
U godini u kojoj Ustanova za izradu tapiserija “Atelje 61” proslavlja 60 godina duge tradicije, koju vrednuje bogata kolekcija tapiserija, zaposleni mogu da se raduju jer su kapaciteti prostora adaptacijom od 211 kvadratnih metara u gornjem spratu prvi put prošireni.
Tim povodom je gradonačelnik Miloš Vučević bio u poseti na Petrovaradinskoj tvrđavi, rekavši da je uloženo oko šest miliona dinara kako bi “Atelje 61” na svoj jubilej otvorio novi kancelarijski i galerijski prostor, koji će služiti za prezentovanje unikatnih radova i drugih programskih aktivnosti.
- Čestitke svim vrednim tkaljama, zaposlenima i direktoru možda i u najmanje naše ustanove kulture, a kad kažem najmanje, mislim po broju zaposlenih i na to da je često na marginama kulturnog dešavanja, iako prepoznatljiva po kontinuiranom miru i tihom radu, što nije lako – rekao je Miloš Vučević. – Za tih šest decenija ustanova je prvi put dobila galerijski reprezentativan prostor, te sada u svojoj kući, na jednom mestu, mogu da pokažu i kako se izrađuje tapiserija, ali i kako izgledaju gotova umetnička dela. Mnoge poklone smo darivali u ime Grada našim inostranim i domaćim partnerima upravo izrađene u toj ustanovi i reakcija je uvek bila fantastična, te hvala “Ateljeu 61” na tome.
Prema najavi gradonačelnika Miloša Vučevića, sledeće godine je ideja da se krene u obnovu fasade velikog objekta “Ateljea 61”. Sa novosadske strane se, čak, može uočiti da ona gubi na kvalitetu i sjaju, naročito kada se uporedi sa novim krovovima i fasadama podgrađa. Pored fasade bi se radio i krov. Na tvrđavi ima dosta toga da se radi, od delova trotoara kod “Lovotursa”.
- Čeka nas uređenje zapadnog dela podrgrađa (Štrosmajerova ulica), Crkve Svetog Jurja i Samostana, o kom smo razgovarali sa sremskim biskupom da više ulažemo – objasnio je gradonačelnik. - Nadam se sa novim mostovima da ćemo imati hrabrosti i snage da podgrađe Petrovaradinske tvrđave pretvorimo u kompletnu pešačku zonu i vratimo autentičnost tom delu, umesto asfalta. To će više pokrenuti privatni sektor, uz kafeterije, poslastičarnice, zanatske radnje, prodavnice suvenira i slično, jer ovo jeste odlično mesto za turističku zonu, u kompleksu cele Petrovaradinske tvrđave.
Gradonačelnik je istakao veliko zadovoljstvo što je upravo taj prostor, koji je nekada bio u funkcikji Arhiva Grada, sada pripojen “Ateljeu 61”.
- Oni u tišini već šest decenija stvaraju umetnost, a neverovatno je što prave radove identične modelu sa fotografije koju dobiju – ushićeno će gradonačelnik. - Tkalje sada izrađuju određene stranice stripova, kao vid priprema za “Novi Sad – evropska prestonica kulture 2022. godine”. Drago mi je kada vidim da “Atelje 61” sarađuje sa predstavnicima drugih kulturnih institucija, poput muzeja, Zavoda za zaštitu spomenika kulture, Kulturne stanice “Svilara” i slično jer smo tako imali priliku da unikatne ručne radove predstavimo i na izložbi u Danskoj, te gde god možemo prikazujemo ono što predstavlja duh našeg Grada, sa decenijama tradicije koje su iza njih. Ponosan sam na to što smo devet godina prostore koje smo zaticali prazne ili neiskorišćene stavljali u kontekst kulture, a ne noćnih klubova, kafića niti u komercijalne okvire. I nikada ne bih dozvolio da radi noćni klub pored Muzeja Grada Novog Sada.
Direktor “Atelje 61” Zoran Bulatović nije mogao da sakrije uzbuđenje što je, u godini u kojoj slave šest decenija postojanja, ustanova konačno dobila reprezentativni galerijski prostor u delu duge kasarne, koji nisu imali do sada.
- Ove godine smo dobili i prostor i novac za rekonstrukciju, te sada imamo mogućnost da pokažemo i publici ono što baštinimo, a to je unikatna tapiserija, koja u sebi nosi dugu satkanu tradiciju – poručio je Bulatović, zahvalivši se gradonačelniku Milošu Vučeviću i članu Gradskog veća za kulturu Daliboru Rožiću na razumevanju i osećaju koji gaje prema kulturi. - Sam rad tapiserije zavisi od kompleksnosti i kako umetnik uradi karton i onda mi pristupamo realizaciji. Tapiserija se može raditi dva i po meseca pa i do godinu dana, sve zavisi koliko je tezhnički zahtevna.
Kako kaže, tapiserije rade i u komercijalne svrhe, te su tako prošle godine u buyetu od prodaje imali oko 2,5 miliona dinara. Uglavnom rade sa inostranim tržištem po ceni od 1.000 evra za kvadratni metar, dok je za naše tržište ona oko 500 evra. Ali najviše tkalje rade na izradi tapiserije za ličnu kolekciju, koja ostaje baština Novog Sada.
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević veruje da će odbornici Skupštine Grada u petak, 15. oktobra, usvojiti predlog za oktobarske nagrade i novembarske povelje, među kojima je, na svoj jubilej, predložena i Ustanova za izradu tapiserija “Atelje 61”. Stoga se nada da će vrlo brzo biti u prilici da i oni u Gradskoj kući dočekaju predstavnike “Ateljea 61” i uruče im povelju.
I. Bakmaz