Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

O novosadskim dimnjacima stara se 20 odžačara

09.10.2021. 13:11 13:12
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Služba dimničarskih radova Javnog komunalnog preduzeća „Stan“ svake godine pregleda i čisti novosadske odžake i priprema ih za hladno zimsko vreme, dok za ovu uslugu građani plaćaju dinar po kvadratu.

Kako je direktor tog preduzeća Dragan Milošević rekao za „Dnevnik“, dimnjaci se čiste iz bezbednosnih i ekoloških razloga, a programu obavljanja dimničarskih usluga za datu godinu, te neočišćeni odžaci predstavljaju opasnost i po imovinu, život, zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost. Milošević je istakao i da se početak grejne sezone može osetiti u vazduhu, u čemu veliku ulogu igraju upravo odžaci koji nisu propisno očišćeni.

– Adrese na kojima su kolektivni stanovi koji imaju neaktivne dimnjake u obavezi su da se pregledaju jednom u tri godine, dok one koji su aktivni proveravamo i čistimo jednom godišnje –  rekao je Milošević. – Tako u Novom Sadu ima više od 22.000 adresa na kojima je preko 100.000 stanova, dok u Begeču na oko 1.200 adresa nema nijedan kolektivni stan, a u Rumenki ima pet kolektivnih stanova na više od 1.800 adresa.

Kako pri Službi dimničarskih radova posluje Odeljenje za čišćenje dimovodnih i ventilacionih otvora, obaveza JKP „Stana“ je i da posete novosadske stambene zajednice i provere ventilacione vertikale jednom u tri godine.

– Ventilacione vertikale kontrolišu se u dogovoru sa upravnicima stambenih zajednica, a ovo odeljenje na teren izlazi i po pozivu u slučaju problema ili mirisa koji se vraćaju iz ventilacionih otvora, dok se u okviru obavezne trogodišnje provere u otvorima i vertikalama traži zapušenje – kazao je naš sagovornik.


Prioriteti ložišta i dimnjaci

Dva najveća problema u vezi sa dimnjacima u novosadskim stambenim zajednicama tiču se prelaska iz neaktivnog u aktivno stanje, bez obaveštenja Javnom komunalnom preduzeću „Stan“, dok se drugi tiče neodazivanja stanara i upravnika na obaveštenja koje ove ekipe ostavljaju kada nemaju obezbeđen pristup zgradi, istakao je direktor tog preduzeća Dragan Milošević.

Poslovi pregleda i čišćenja dimnjaka uglavnom se obavljaju tokom leta i jeseni, nakon završene grejne sezone, odnosno od 1. maja do 15. oktobra. Tokom grejne sezone, prioritet u radu Odeljenja za čišćenje dimovodnih i ventilacionih otvora uvek imaju ložišta i dimnjaci nad ventilacionim otvorima.


O ložištima koja su godinama bila neaktivna, a odlučeno je da počnu da se koriste, potrebno je obavestiti JKP „Stan“ jer postoji mogućnost da odžak nije očišćen nakon poslednje upotrebe, ili da u njemu ima prašine ili drugog otpada koji predstavlja opasnost za bezbednost prilikom grejanja, naglasio je Milošević.

– Odžaci se čiste i po pozivu i po rasporedu koji imamo, a kako grad neprestano raste, tako i mi imamo sve više posla

– objasnio je direktor JKP „Stan“. – Dešava se i da radnici naiđu na zatvorenu kapiju, a u tom slučaju, dimničarske ekipe ostavljaju obaveštenje da su bili, kao i broj telefona na koji se savesni stanari jave u dogovoru sa upravnikom pa se dimnjaci očiste tada ili kada su ekipe ponovo u komšiluku.

Prema rečima Dragana Miloševića, o odžacima na teritoriji celog grada i prigradskih naselja brine 20 odžačara, što nije dovoljno. On je kazao i da taj zanat ne umire, te se u saradnji sa institucijama planiraju kursevi za dimničare, budući da za to zanimanje ne postoji formalno obrazovanje.

– Čišćenje dimnjaka ugostiteljskih objekata koji imaju peći na čvrsto gorivo, gas i struju nije obaveza našeg preduzeća, već vlasnika lokala – objasnio je Milošević. – Ipak, „Stan“ će to uraditi ukoliko nas pozove vlasnik ili po nalogu inspekcije koja je nadležna za nadzor takvih ložišta.

Ekipe JKP “Stan“ svakodnevno su na terenu i sarađuju sa upravnicima stambenih zajednica i stanarima. Uprkos koronavirusu, oni ulaze u zgrade i stanove, te ograničenja zbog epidemiološke situacije u njihovom radu nije bilo nakon ukinutog vanrednog stanja prošle godine.

Virus korone nije uticao ni na dvonedeljnu stručnu praksu koju pohađaju učenici novosadskih srednjih škola u tom preduzeću. U praktičnoj nastavi za različite poslove učestvuje po nekoliko učenika koji dolaze uglavnom iz Srednje mašinske i Elektrotehničke škole „Mihajlo Pupin“, po preporuci profesora ili želji roditelja. Tokom prakse, profesor posećuje i kontroliše rad svog učenika, a učenička praksa prilagođena je godinama, znanju i iskustvu učenika-šegrta.

D. Andulajević

Piše:
Pošaljite komentar