Zbog misteriozne smrti druga iz Sombora 12 godina
Goran Zorić (44) iz Bačkog Novog Sela, okrivljen za ubistvo uz eventualni umišljaj u njegovoj kući, osuđen je juče na 12 godina robije pred većem sudije Ivane Josifović u novosadskom Višem sudu.
On, odlukom suda, ostaje u pritvoru u kojem je 32 meseca.
Takođe, doneta je odluka da je dužan da plati na ime nematerijalnih troškova majci i bratu, pokojnog oštećenog, Miše Mandića 1.500.000 dinara, dok su za razliku u njihovom potraživanju od 5.000.000 dinara upućeni na parnični postupak.
U iznošenju završnih reči, zastupnik optuženog akta zamenik višeg javnog tužioca Aleksandar Amidžić je u celosti ostao kod navoda u optužnici. Smatrao je da je tokom postupka, posle iznošenja dokaza i saslušanja svedoka, dokazano krivično delo ubistva. Naglasio je da je okrivljeni tri puta kažnjavan za krivična dela s elementima nasilja, te je predložio, stoga, da se to uzme u obzir kao otežavajuća okolnost.
Branilac optuženog Branko Munižaba ukazazao je na to da, po njegovom stavu, specifičnu težinu postupka čine krajnje čudne i misteriozne radnje tužilaštva. Ocenio je da je optužnica nejasna, protivrečna i nerazumljiva. Zamerio je što je tužilaštvo prihvatilo stav veštaka sudske medicine, iako je iznesen u tri navrata - menjan. Napomenuo je još da je stručni savetnik odbrane, po njegovim rečima, našao propuste u tim nalazima.
- Nesumnjivo proizilazi da nije pronađen motiv za zločin, a odbrana je otvorila i razumnu sumnju u dinamiku događaja i u to da nije utvrđena posledična veza između povređivanja i posledica. Uopšte, nije utvrđeno da se događaj desio u kući okrivljenog. U prostorijama bez struje u ranim jutarnjim časovima ništa nije pomereno, a navodno se zločin tamo desio. Takođe, naš savetnik je ukazao na opravdanu mogućnost nanošenja takvih povreda u saobraćajnim udesima, a uz učešće sandučastih vozila. Isto, tako, nedostaju bitne fotografije u sudskim spisima, na kojima se vidi da je pokojniku promenjena garderoba nakon kritičnog događaja - naveo je juče na kraju suđenja advokat Munižaba.
U završnoj reči okrivljeni se kunuo da nije kriv i da mu je nameštena ova situacija u kojoj mu je prevarom potureno da trune u pritvoru. - Meni je propalo domaćinstvo, crkla mi stoka, nisam video kćerku dugo, pa ni kad je postala punoletna, a imam samo nju. Ponudio sam nadležnima da ima dam imena osoba s kojim je sarađivao pokojni Miša Mandić. Radi se o ljudima iz kriminalnog miljea, voljan sam bio da saopštim čiji automobil je vozio i ko mu koristi mobilni telefon. Ja nemam više kuda, a moj život je u pitanju. Tužailaštvo se nije obaziralo na to. Stavili su me neki na vruću tacnu. Inače, pre godinu dana sam saznao ko mi je ovo namestio. Ja nisam to uradio, iako sam imao grešaka u životu. Naravno da želim da se ovde nađe onaj koji je to počinio -kazao je juče okrivljeni Goran Zarić.
Prethodno ročište početkom meseca, neubičajeno dugo je potrajalo s obzirom na to da se izjašnjavao samo veštak sudske medicine, kojem je satima postavljao pitanja branilac okrivljenog, advokat Branko Munižaba.
Odbijen je predlog odbrane da se uradi kombinovano veštačenje za oblasti sudske medicine i forenzike, odnosno trasologije, koje je zastupnik optužog akta zamenik javnog tužioca Aleksandar Amidžić ocenio kao nepotrebne i da vode odugovalačenju postupka.
Pretres, koji traje godinama, bio je više puta odlagan zbog zahteva odbrane za izuzeće predsednice veća i zato što se čekalo na nalaze veštaka.
Dojava odložila objavu
Nakon iznesenih završnih reči, predsednica veća sudija Josifović juče je zakazala objavu presude u 13 sati. Baš u to vreme muški glas je dojavio na broj centrale da su u dvorištu suda i u zgradi Palate pravde postavljene eksplozivne naprave. Specijalci Policijske uprave, nadležni za takve situacije, veoma brzo su došli na lice mesta i u evakuisanoj zgradi zaključili da se radi o lažnoj dojavi. Izricanje presude je, ipak, obavljeno, sa zakašnjenjem od samo pola sata.
Podsetimo, optuženom se stavlja na teret da je u svojoj kući, 30. decembra 2019. godine, usmrtio svog drugara Mišu Mandića iz Sombora, kojem je rukama i nogama naneo teške telesne povrede opasne po život u predelu vitalnih organa, od kojih je žrtva preminula istog dana, nekoliko sati kasnije. U prethodnom dokaznom postupku, veštak za sudsku medicinu ostao je u celosti pri svom nalazu i mišljenju i rekao da su kod oštećenog utvrđene 32 povrede, među koje spadaju prelomi rebara, rascepi na oba plućna krila i na desnom bubregu.
M. Vujačić