Jezikomanija: Pravilno je iza
Svakodnevni govor, pogotovo onaj koji nam „serviraju” na raznim medijima (TV, štampani mediji, internet...) sadrži puno dugačkih rečenica, sa dosta apozicija – umetnutih sintagmi ili rečenica... „Navedeni podaci, rekao je u diskusiji iskusni profesor, SU NAJBOLJI dokaz...”
Pogrešno! Trebalo bi: „Navedeni podaci, rekao je u diskusiji iskusni profesor, NAJBOLJI SU dokaz...” Skraćeni oblik glagola SU je enklitika, a one ne smeju doći na početak akcenatske celine!
Enklitike su nenaglašeni (neakcentovani) oblici pomoćnih glagola (jesam, biti, hteti) i ličnih zamenica (ja, ti, on, ona, ono, mi, vi, oni, one, ona): JOJ (od lične zamenice ONA), SAM/JE (od pomoćnog glagola JESAM), ĆE (od pomoćnog glagola HTETI)...
Enklitike treba da stoje na drugom mestu u jezičkoj celini ili na drugom mestu u rečenici. Pošto ne mogu biti akcentovane, enklitike se naslanjaju na prethodnu reč, čineći s njom akcenatsku celinu. Zato enklitika NE SME stajati iza zareza, kao što je niko ne stavlja na početak rečenice.
Ne kažemo: SAM SE umorila od pisanja, nego: Umorila SAM SE od pisanja. Potpuno je ista greška: Jelena i Tamara, moje dobre drugarice, SU DOŠLE...
Treba reći: Jelena i Tamara, moje dobre drugarice, DOŠLE SU...ili JESU DOŠLE, ako (u ovom konkretnom slučaju) hoćemo da naglasimo da JESU, a ne NISU došle.
Nataša Mirković