Majstorima za klime ruke pune posla
Letnje vrućine iz godine u godinu sve su veće, pa iako se u pojedinim kućama može preživeti samo sa ventilatorom, u stanovima i poslovnim prostorima na vrelim gradskim bulevarima klima je postala neophodna stavka. Čekanje majstora za klimu u prethodnom periodu bilo je dugo, a kako je majstor Rajko Petrić iz servisa za klima uređaje “Chilly Willy” rekao za “Dnevnik”, razlog je što se građani ne javljaju na vreme za servis, pa se u periodu montaže, oni manje rade.
– Majstora nema dovoljno jer se za servis i popravke čeka poslednji momenat, pa onda ni izgovora da majstor dođe što pre ne manjka, ali mi jednostavno ne možemo sve da postignemo – kazao je Rajko Petrić. – Servisi se rade u aprilu i maju, a nakon toga počinje sezona montaže novih klima, i tu se stvara gužva.
Već na proleće, servis “Chilly Willy” svojim stalnim mušterijama šalje poruku u kojoj ih podseća na čišćenje, ali Rajko Petrić kaže da se na njih odazove mali broj građana. Najčešći su kvarovi u vezi sa elektronikom ili kada se duži period klima ne očisti, pa počne da curi, što tada, kako je Petrić rekao, postaje opasnost po zdravlje – zbog nakupljene prljavštine, prašine i bakterija, pa klime koje dugo nisu servisirane mogu da izazovu alergije. Za popravke takvih kvarova potrebno je izdvojiti između 2.500 i 6.000 dinara.
– Klima procuri najviše zbog nehigijene, ali, naravno, da i drugi faktori mogu biti uzrok toga – objasnio je Rajko Petrić. – Svako može da skine i ispere pod tušem mrežice sa klime jednom mesečno, ali smatram da je to kao pranje zuba bez paste. Mi imamo kiselinu koju koristimo da dezinfikujemo klimu, menjamo freon i trule cevi, a često se prilikom servisa pronađu problemi za koje vlasnik nije znao ni da postoje, a koji bi ozbiljno ugrozili rad klime u budućnosti, pa je i to jedan od razloga zbog kojih se savetuje redovan servis klima.
Kako je Petrić rekao, cene usluga majstora za klimu nisu se menjale od prošle godine, iako je materijal dosta poskupeo. Tako ugradnja klima uređaja staje 9.000, servis 2.500, a dužni metar cevi za povezivanje sa spoljnom jedinicom 1.500 dinara. On, takođe, naglašava i da su gužve sve manje, te se za ugradnju i popravku sada čeka oko 3 radna dana, dok se, kada su vrućine počele, za to čekalo od pet dana do tri nedelje u pojedinim servisima.
Kvalitetnije standardne klime mogu izdražati i duže od 15 godina, a u prodavnicama tehnike se najčešće prodaju one brendova “Midea”, “Voks”, “Volt”, “Beko”, “Gree” i “Tesla”. Za standardnu klimu potrebno je izdvojiti od 25.000 do 67.000, dok se tokom akcije one mogu pronaći i po dosta povoljnijoj ceni. Inverter klime smanjuju potrošnju električne energije, a pored toga što nude osveženje leti, korisne su i zimi jer zagrevaju. Za njih je potrebno izdvojiti od 35.000 do 141.600 dinara, dok je za pokretne klime potrebno odvojiti od 35.800 do 79.000 dinara.
Prozorskih klima u većini prodavnica nema na stanju, a za kupovinu u onim koje ih nude, za novu prozorsku klimu je potrebno izdvojiti od 31.000 do 56.000 dinara.
Za one sklonije prehladama i kojima klima smeta, tu su i drugi načini za rashlađivanje – ventilatori, zamračivanje ili pravljenje promaje. U prodavnicama se, uglavnom, mogu pronaći ventilatori brendova “Voks”, “Tristar”, “Prosto”, “Elit” i “First”, a u zavisnosti od toga da li su stoni, opremljeni noćnim svetlom ili sa postoljem, za ventilator je potrebno izdvojiti od 1.590 do 47.499 dinara.
D. Andulajević