Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Među 87 srpskih olimpijaca u Tokiju biće i 33 predstavnika iz Vojvodine

16.07.2021. 09:56 10:00
Piše:
Foto: Fonet/AP/Ivana Vuleta

U sledeći petak, 23. jula, u Tokiju će početi 32. letnje Olimpijske igre, koje su bile planirane za 2020, ali su pomerene za godinu dana zbog pandemije korona virusa.

Problem, nažalost, nije rešen ni posle 365 dana, naprotiv, u Japanu su uvedene izuzetno stroge zdravstvene mere s ciljem da se zaustavi dalje širenje bolesti, ali će se većina najboljih sportista na našoj planeti, ipak, naći u ovom megapolisu u “zemlji izlazećeg sunca”. Takmičenja će se održavati bez prisustva gledalaca i uz većinsko protivljenje tamošnjih stanovnika, ali će ih ipak - biti.

U japanskom carskom gradu, na osnovu rezultata koje su ostvarili u prethodnom olimpijskom ciklusu, naći će se i 87 sportistkinja i sportista iz Srbije. U ekipnoj konkurenciji, boje naše zemlje braniće košarkašice, odbojkašice, vaterpolisti i stonoteniseri, a sigurno je da je veliko razočaranje to što, pod srpskom zastavom, u konkurenciji za najveće medalje neće biti i košarkaši, odbojkaši, rukometašice i rukometaši. No, takav je bio rasplet njihovih borbi za olimpijske vize i tu ispravke nema.

Autonomna pokrajina Vojvodina, kada se podvuče crta ispod predolimpijskog ciklusa, dala je značajni dopinos ukupnom broju učesnika Olimpijskih igara u Tokiju. Njih ukupno 33 naći će se u delegaciji Srbije, a prostim pogledom na listu učesnika, jasno je da će najbrojniji među njima biti košarkašice i košarkaši (ukupno njih 8), odnosno plivačice i plivači (5).

Iako je veliku žalost u našoj javnosti izazvala (ne)očekivana eliminacija naših košarkaša na turniru u Beogradu, a posle poraza od Italije, to ne znači da iz zemlje košarke neće biti u konkurenciji za odličja dosta mladića. Najpre, među favoritima za jednu od medalja, nalaze se košarkaške prvakinje Evrope, pod komandom selektorke Marine Maljković, koje su na prethodnim Igrama u Riju osvojile bronzu. Među njima su i Dajana Butulija (Kikinda), Maša Janković (Vrbas) i Maja Škorić (Novi Sad), koje će, sigurni smo, utkati sebe u novi put ka velikom uspehu srpskih dama u igri pod obručima. U basketaškoj selekciji “3X3”, gotovo svi reprezentativci stižu iz naše severne pokrajine: Dušan Domović Bulut, Mihajlo Vasić, Marko Savić (Novi Sad), Aleksandar Ratkov (Stara Pazova) i Dejan Majstorović (Stari Banovci).

U plivačkoj reprezentaciji nalaze se Pančevka Anja Crevar, koja je u Riju sa 16 godina bila najmlađi član naše delegacije, Bečejac Čaba Silađi, Subotičanin Andrej Barna, Novosađanin Vuk Čelić i Zrenjaninac Nikola Aćin. Kada smo već kod takmičenja u bazenima, vaterpolisti Srbije brane zlato osvojeno u Rio de Žaneiru 2016. godine, a selektor Dejan Savić u nacionalni tim uvrstio je i trojicu Novosađana: Gojka i Duška Pijetlovića, kao i Branislava Mitrovića.


Peti krug Dragane Tomašević

Neki naši sportisti imaju velikog iskustva kada je reč o takmičenju na najvećem sportskog događaju na svetu. Atletičarka Dragana Tomašević (disk) učestvovaće peti put u karijeri na Olimpijskim igrama. Debitovala je 2004. u Atini, bila je u Pekingu 2008, Londonu 2012. i pre pet godina u Riju. Ivana Španović (skok udalj), plivač Čaba Silađi i vaterpolista Duško Pijetlović četvrti put će se naći na ovoj smotri.


Odbojkašice brane srebro iz Brazila, posle toga osvojile su svetsku i dve evropske titule, pa navijači od njih očekuju i nadaju se da će uspeti da objedine sve tri najveće titule i dokažu da su, u ovoj generaciji, bez premca na planeti. U timu Srbije nalaze se Bjanka Buša (Vrbas) i Maja Ognjenović (Zrenjanin).

Kroz istoriju olimpijskih igara, kada je Srbija u pitanju, rvači su nam donosili puno razloga za velika slavlja. Ovog puta, u Japanu će nas predstavljati Mate Nemeš (Senta), kao i naturalizovani Gruzijci Mihail Kadžaja i Zurab Datunašvili (Zrenjanin).  


Vojvođani u olimpijskom timu

ATLETIKA: Ivana Španović, Dragana Tomašević i Marija Vučenović.

PLIVANJE: Čaba Silađi, Andrej Barna, Vuk Čelić, Anja Crevar i Nikola Aćin.

STRELJAŠTVO: Sanja Vukašinović i Milenko Sebić.

DŽUDO: Marica Perišić.

RVANJE: Mate Nemeš, Mihail Kadžaja i Zurab Datunašvili.

KAJAK: Strahinja Stefanović, Milica Novaković i Bojan Zdelar.

VESLANJE: Jovana Arsić i Martin Mačković.

STONI TENIS: Žolt Pete.

VATERPOLO: Branislav Mitrović, Gojko i Duško Pijetlović.

ŽENSKA ODBOJKA: Bjanka Buša i Maja Ognjenović.

ŽENSKA KOŠARKA: Dajana Butulija, Maša Janković i Maja Škorić.

BASKET 3X3 – Dušan Domović Bulut, Dejan Majstorović, Aleksandar Ratkov, Mihajlo Vasić i Marko Savić.


I strelci su puno puta obradovali sve one koji su bili i jesu uz srpski sport, osvajajući pregršt najsjajnih medalja na najvećim smotrama svetskog sporta. Ovog puta na Olimpijskim igrama učestvuje sedmoro naših reprezentativaca, a među njima su i debitantkinja, 23–godišnja Sanja Vukašinović iz Stare Pazove, koja se takmiči za SD Novi Sad 1790 i Milenko Sebić, član istog kluba.

Među adutima Srbije za osvajanje medalje u Tokiju svakako će biti Zrenjaninka Ivana Španović, jedna od najboljih svetskih skakačica udalj i članica novosadske Vojvodine. Učenica Gorana Obradovića je na Igrama u Riju 2016. došla do bronze, što je bila prva medalja za srpsku atletiku od osamostaljenja. Od Ivane se očekuje da skoči preko daljine od sedam metara i obraduje naciju novim, sjajnim dostignućem, na koja nas je navikla u godinama za nama. Uz nju, u Japanu će se boriti i bacačica diska Dragana Tomašević, odnosno kopljašica, debitantkinja Marija Vučenović, obe iz Sremske Mitrovice.

Temerin, selo nadomak Novog Sada, imaće dvoje olimpijaca, pošto su pravo da brane boje Srbije izborili džudistkinja Marica Perišić i stonoteniser Žolt Pete.

U kajaku na mirnim vodama, ovdašnji predstavnici izborili su tri olimpijske norme, a svo troje predstavnika su iz Vojvodine. Milica Novaković (ranije Starović) je iz Novog Sada, Strahinja Stefanović je Bačkoplančanin, dok je Bojan Zdelar iz Sremske Mitrovice. Kod njihovih kolega veslačica i veslača, Jovana Arsić stiže iz Zrenjanina, dok je Martin Mačković Subotičanin.

Svi srpski sportisti u narednim danima i nedeljama biće u fokusu ovdašnje javnosti. Sigurni smo da nas očekuju mnoge neprospavane noći zbog njih, ali i da će oni učiniti sve kako bismo ponovo osetili ponos u grudima zbog njihovih velikih pobeda i kako bismo ih slavili upravo onako kako su to činili sa svojim junacima tvorci Igara iz antičke Grčke.

Aleksandar Predojević

Kristina Bugarski

Piše:
Pošaljite komentar