Kako nelegalne objekte priključiti na gas?
NOVI SAD: Polovina od 40.000 prijavljenih domaćinstava za gasni priključak na rate koji je ponudio Srbijagas su zahtevi za priključenje nelegalnih objekata i taj problem treba rešiti, rekao je za Tanjug generalni direktor JP Srbijagas Dušan Bajatović.
Ja nemam rešenja za to. Jedino da predložimo onima koji o tome odlučuju u Vladi Republike Srbije da se razmisli da oni koji su po zakonu o legalizaciji predali zahteve, a legalizacija je moguća, dobiju neku vrstu isprave na osnovu koje bi priključili gas, rekao je on.
Dodao je da većina tih objekata u prosecu legalizacije već imaju struju i vodu, te da se takva isprava ne bi izdavala za objekte kod kojih legalizacija u perspektivi nije moguća.
To je prosto ideja i o tome mora da se razgovara. Postoje i oni koji misle da bi se tako podstakla divlja gradnja. Jer bi neko mogao da smatra da će tako nastaviti da rešava ostale priključke i pre legalizacije, rekao je on.
Dodao je da smatra da bi se kroz takve isprave mogao da se reši problem i objekti priključe na gas, ali je naglasio da o tome još treba da se razgovara.
Srbijagas je građanima ponudio priključenje na gas za 780 evra u dinarima, što se plaća tri godine i to bez kamate, za šta je stiglo oko 40.000 prijava do sada.
Bajatović je istakao da je do sada obezbeđeno 25.000 gasnih setova, i da je potpisan ugovor sa šest kompanija koje će se uključiti u taj posao.
Ono što je sigurno to je da će gasa za sve biti dovoljno za predstojeću i naredne grejne sezone.
Linijski deo magistralnog gasovoda, interkonektora bugarska granica - mađarska granica, faktički je završen, a ostalo je još nešto da doradimo na našoj kompresorskoj stanici, rekao je ranije generalni direktor JP Srbijagasa Dušan Bajatović.
Nema poskupljenja
Nećemo dirati cenu gasa za domaćinstva, iako cena gasa ide nagore, poručio je Dušan Bajatović.
Trenutno je cena gasa za nas oko 240 dolara za hiljadu kubnih metara, a na berzi je 360 dolara za hiljadu kubika, rekao je on, ali je i isključio mogućnost da taj energent pojeftini.
Povezivanjem Mađarske, druga cev Turskog toka koja je prošla kroz Crno more, a zatim preko Bugarske i 403 kilometra kroz Srbiju i čiji je kapacitet 15,75 milijardi kubnih metara, spojena je sa ostalim EU zemljama.
Bajatović je naveo da je ove godine Srbija kompletnu količinu gasa iz uvoza za svoje potrošače dopremila preko gasne interkonekcije iz Bugarske, odnosno sa pravca Turskog toka.
To znači da taj gasovod već radi i daje prihode, rekao je on.
D. Mlađenović