Srpska biblioteka u Klagenfurtu bogatija za 500 naslova
NOVI SAD/KLAGENFURT: Gesta vredna pažnje. Od Dositejeva vremena na ovamo, Novi Sad i Vojvodina prednjačili su glede stavljanja na dispoziciju i korist svome rodu, u zemlji i rasejanju, svojih naučnih, kulturnih i stvaralačkih kapaciteta.
Kako u starini, u nekim se institucijama kulture u nas, sa sedištem u Novom Sadu, a ugaonim i referentnim za ceo narod, manir humanosti i altruizma održao se i do današnjih dana.
Upravo ovako bi se mogla okarakterisati združena aktivnost Matice srpske, Biblioteke Matice srpske i Gradske biblioteke Novog Sada, koje su u promptnoj reakciji odgovorile na molbu Srpske crkvene opštine u Klagenfurtu i prikupile 500 naslova, kojima su obogatile bibliotečki fond srpske manjinske zajednice u austrijskoj regiji Koruške.
– Informacija koju smo dobili, povodom odluke Srpske crkvene opštine u Klagenfurtu da se, u pravoslavnom hramu, koji je podigla srpska pravoslavna zajednica, oformi biblioteka, ispunjava nas radošću. I Matica srpska, Biblioteka Matice srpske i Gradska biblioteka u Novom Sadu obezbediće za te potrebe reprezentativne naslove iz oblasti nacionalne istorije, književnosti i filozofije, odnosno, omogućiće da ovo novo knjigohranilište započne s radom u punom kapacitetu – reči su upravnika BMS Selimira Radulovića.
Ima mnogo reči o knjigama i bibliotekama kojima se zaokružuje njihov značaj u svetu novih komunikaciono-informacionih tehnologija. Tako su, podseća Radulović, biblioteke nazivane ogledalom vaseljene, jedinstvenim katedrama života, istinskim lekom za dušu, ali je svaka reč praćena brigom kako da ostanu ono što su oduvek bile – knjigohranilišta.
– Stoga je neophodno reći: budućnost biblioteka nije tehničko-tehnološko, već kulturno, vrednosno, ako hoćete i državno pitanje. Njihov status, u bilo kom kulturnom modelu, ne overava samo odnos prema prošlosti i tradiciji, prema predanjskoj svesti, već i prema budućnosti. Nije bez razloga Horhe Luis Borhes, jedinstveni bibliotekar i bibliograf, u knjizi prepoznavao lavirint, vrt, sliku sveta, sliku vremena, pokušavajući da izvaja jedinstveni torzo svetske kulture. Kao što gladni komad hleba moli, tako i mi, danas i ovde, u ubrzanom toku savremene reke banaka i tehničkih vešala, u virusnoj groznici, utehu duši našoj tražimo. Stoga se, danas, više nego ikada, potvrđuje istina kad se kaže da bi sva slava sveta nestala da Gospod smrtnicima nije podario lek u obliku knjige. Neka taj lek nađe svoju istinsku meru u novoj biblioteci Srpske crkvene opštine u Klagenfurtu - zaključuje nadahnuto Radulović.
Kako saznajemo iz razgovora sa Mihajlom Savićem, magistrom istorije i predstavnikom srpske emigracije u Koruškoj, na ideju da se obrate Biblioteci Matice srpske i drugim ustanovama od nacionalnog značaja u povodu uvećanja bibliotečkog fonda Crkvene opštine Klagenfurt, došli su spontano:
– Srpska pravoslavna crkvena opština u Koruškoj, sa sedištem u prestonici pokrajine Klegenfurtu, osnovana je 1994, kada je sveštenik, Ljubomir Radovanov, poreklom iz Sakula kraj Opova, u Banatu, preuzeo službu i brigu nad lokalnom pravoslavnom zajednicom. Danas ona broji preko 3.000 duša sa rastućom tendencijom. Nakon osnivanja parohije, 2007. godine, započeto je sa izgradnjom crkvenog objekta u predgrađu Klagenfurta, pod nazivom Vetrinje, a koje je istorijski specifično i po tome što se na toj lokaciji za vreme Drugog svetskog rata nalazio sabirni logor, za kasnije postradale srpske vojne zarobljenike – navodi mr Savić. – Ideja za osnivanjem biblioteke rodila se spontano,a u toku finalizacije projekta stvaranja crkvene opštine i izgradnje infrastruture, crkve. Prirodno je bilo stvoriti i biblioteku u cilju očuvanja srpskog maternjeg jezika i kulturnog identiteta. U tom kontekstu, zahvalni smo predstavnicima naših ustanova kulture u Srbiji i Novom Sadu, MS, BMS i GBNS što su prepoznali naše napore i htenja u pogledu popularizacije, negovanja i baštinjenja naše naučne, filosofske i stvaralačke misli, ovom donacijom.
Teodora Ž. Janković