Priroda, gastronomija i vinarstvo gornjeg toka Dunava
Kako se prirodni resursi mogu vešto ukomponovati sa gastronomskom i vinskom ponudom nekog kraja i od toga napraviti atraktivan i primamljiv sadržaj za turiste željne novih doživljaja, primer je plovidba Dunavom od Apatina do ostrva srcolikog oblika na sredini reke, deset kilometra udaljenog od grada, poznatog po lokalnom imenu Gornja Siga, a od 2015. i kao Slobodna Republika Liberland.
U tu rečnu avanturu turisti se otiskuju u plovilu „Liberti“, jedinstvenom turističkom sadržaju kraja, koje je u potpunosti energetski nezavisno, opremljeno solarnim panelima, filterima za vodu, a poseduje i tri kabine za smeštaj gostiju, klima uređaje, toplu vodu, frižere, mašinu za veš, mašinu za sudove, TV, rutere za hrvatske i srpske internet mreže...Atrakciju predstavlja i činjenica da lađom ponekad upravlja i žena, koja zna u šali, a pola i u zbilji, da kaže da joj je za kormilarenje najsigurnije da se okrene i po brodskom stubu „hvata paravac“.
- Jahta Liberti čini atraktivan turistički sadržaj Gornjeg Podunavlja. ali i promoviše ekologiju, eko-potencijale ove regije te njene prirodne lepote, specifičnosti flore i faune, jedinstvenu kulturnu, privrednu i gastronomsku ponudu – kaže Vanja Car, direktor jedne od dveju firmi koje je Čeh Vit Jedlička, i predsednik privremene Vlade Liberlanda osnovao u Apatinu. - Prilikom plovidbe gornjim tokom Dunava, turisti imaju mogućnost da uživaju u delikatesima poput čuvenog somborskog sira, suhomesnatim proizvodima od divljači, začinjenim čuvenom bezdanskom paprikom, staparskom slatkom delikatesu „listari“, te u prošlosti čuvenim, a danas sve boljim, vinima Riđičkog vinogorja. Plovidba treba da bude redovna turistička ruta. Zato ćemo se u narednom periodu posvetiti izgradnji 10 brodova ovog tipa, takozvanih kuća na vodi sa motorima.
Ideja je, po rečima Vanje Cara, je da se svim turistima koji dolaze u Apatin i Sombor, te Srbiju uopšte, ponudi kvalitetan turistički sadržaj i ujedno demonstrira kako bi savremena „država Liberland“ trebala da izgleda jednom kada bude izgrađena. Konkretan potez koji, koliko sledećeg meseca treba da usledi kada je reč o namerama koje Jedlička planira da realizuje u Srbiji, je gradnja luksuznog turističkog kompleksa kraj Apatina. Jedlička je kupio veliko imanje, nazvano „Zelena arka“, sa dva hektara vodene površine i sada tu uskoro podiže kompleks.
Gornja Siga, rečno ostrvo na Dunavu, formirano u davna vremena, a o čijem postojanju svedoče i mape iz doba Habzburške monarhije, tačnije s početka 19.veka, nakon raspada Jugoslavije, na prostoru između Srbije i Hrvatske, na sredini Dunava, između Baranje i Bačkog Monoštora, ostalo je ostrvo na koje prava ne polaže nijedna država. Na to ostrvo od sedam kvadratnih kilometra, na takozvanu ničiju zemlju Vit Jedlička je položio pravo 13. aprila 2015. godine, nazvavši ga Liberlandom, Slobodnom republikom, a on postao predsednik privremene vlade, što je naišlo na različite reakcije. Jedlička kaže da ima velike planove u vezi s tim ostrvom. Nedavno je završen konkurs za idejna rešenja za uređenje. Liberland se oslanja na Montevidejsku konvenciju, međunarodni dokument koji definiše osobine države po međunarodnom javnom pravu.
U roku od tri dana od osnutka, 800.000 ljudi izrazilo je želju da budu državljani, a prvih 800 je to i postalo. Libreland ima i diplomatske odnose s nekim državama, a u Srbiji i ambasadu.
- Imanje ima ukupno osam hektara na obali Dunava kod Apatina i kupljeno je pre nekoliko nedelja – kaže Jedlička. – Na njemu se nalazi i jezero od dva hektara. Kada ga završimo, biće to novo turističko naselje u Apatinu, eko-selo. U njemu će biti restoran, hotel sa apartmanima i pet do 10 luksuznih vila. Počinjemo ovog meseca izgradnju. Nama je u fokusu turizam, razvoj ovog imanja i brodova - flote. Imamo u planu i da apatinsku slobodnu, trgovinsku zonu maksimalno razvijemo. Dobili smo urbanistiki projekat i za očekivati je skori početak gradnje i jednog pogona.
Plovida duga više od dva sata lađom „Liberti“ počinje uz vino dobrodošlice, penušac od žutog muskata vinarije „Vrt“ koji je po rečima predsednice Udruženja „Žene i Vino“ mr Mirjane Maksimović hit vino broda. Namera je da se na tom putovanju kroz Gornje Podunavlje prezentuju vina Riđičkog vinogorja, specifičnog po pesku, koji daje vinima specifičnu mineralnost i aromatiku. Iako je moglo da se podiči sa 200 ha pod vinogradima posle Drugog svetskog rata, to vinogorje sada ima 80, i registrovanih 40 vinarija. Vinogradarstvo se vraća u taj kraj što brojke nedvosmisleno svedoče.
Zorica Milosavljević