Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za letovanje dobri i Krušedol, Biserno ostrvo, Alibunar…

14.06.2021. 08:54 08:56
Piše:
Foto: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

Seoski turizam iz godine u godinu sve je interesantniji domaćim turistima. U toj grani privrede pojedinci su uložili ogroman novac u izgradnju ili renoviranje seoskih domaćinstva i gotovo da nema sela u našoj pokrajini gde nema bar jedno domaćinstvo opremljeno za prijem gostiju.

Posebno je to u selima kroz koja protiče Tisa, Dunav, Begej, Tamiš, u Sremu u blizini Fruške gore i u Banatu nedaleko od Deliblatske peščare i Vršačkog brega.

Mada turistička sezona zvanično počinje 1.jula, već je poznato da će ovog leta gostiju u domaćem smeštaju biti više nego pretprošle godine jer se lane zbog epidemije nije moglo putovati, a sada kada epidemija popušta, svi su željni putovanja i odmora van mesta stanovanja. I smešaj u seoskim sredinama biće popunjen jer retki su preduzetnici čiji objekti nisu , bar delom, rezevisani tokom letnje sezone. Ove ponude nema po turističkim agencijama jer ne prodaju takve aražmane,već smeštaj nude vlasnici nekretnina na bukingu.

Po broju poseta na sajtovima, zaključak je da mesta poput Belog Blata, Karavukova, Debeljače, Žablja, Suseka, Alibunara Krušedola , Ležimira, Manđelosa… mogu da zamene popularne destinacije u Grčkoj, Turskoj, Egiptu… Ili ovde Zlatibora, Soko Banje, Palića…


Sve novo i renovirano

Zajedničko za sve objekte jeste što su ili novoizgrađeni ili u skorije vreme renovirani, imaju prostrana dvorišta u cveću i zelenilu. Svi imaju najmanje dva ležaja, pa do sedam kreveta, retko osam, zatim opremljenu letnju kuhinju, prostor za kotlić i nazidan roštilj, Vaj –Faj… U ponekim mestima postoje i izgrađene biciklističke staze, a u drugima se nudi vožnja motornim čamcem i razgledanje prirode po rekama ili upoznavanje sa arheološkim nalazištima.


Osim kuća, domaćim turistima su na raspolaganju i vikendice i apratmani, a cene su šarolike. U jednoj od vila u Žablju u blizini Jegričke bare, gde je smeštaj rezervisan čak do oktobra, najam po danu košta 300 evra za osam osoba. Ali nedaleko od Žablja na Bisernom ostvru, u kući sa pogledom na Tisu, najam po danu u tri sobe sa pet kreveta košta 70 evra. U Suseku, u opštini Beočin, iznajmljivanje je 100 evra po danu, u kući sa bezenom, okruženom šumom i vinogradima. Za 80 evra po danu može se iznajmiti kuća na obroncima Fruške gore u Krušedolu u blizini Sremskih Karlovaca, Novog Sada i tri manastira.

Ima i jeftinijeg smeštaja, od 20 do 50 evra. U Beloj Crkvi, u blizini Šaranskog jezera, najam je 40 evra po danu, a u Alibunaru nedaleko od Deliblatske peščare i Vršačkog brega je 30 evra na dan.

Gotovo u svakoj ponudi stoji napomena da se cene mogu korigovati u zavisnosti od broja dana i datuma boravka.

Na sajtovima se vidi i da su domaći gosti aktivni u ocenjivanju ponude jer se svakog meseca objavljuje deset najboljih seoskih domaćinstava, zatim koja su najčešće rezervisana domaćinstva, takođe po mesecima, i seoska domaćinstva u regiji kojima su gosti oduševljeni. Postoje i podaci o prosečnim cenama noćenja. U Starim Banovcima, u jednoj od kuća za odmor, cena noćenja, u proseku, je 12.938 dinara, a u blizini Palića noćenje je, u proseku, 4.705 dinara.

I dok su gosti zadivljeni prirodom, ambijentom i uslugama, domaćini kažu da posao nije kao iz snova jer za svakog novog gosta treba pripremiti sve kao što je prikazano na fotografijama prilikom rezervacije.

Ana Davidović iz Manđelosa kod Sremske Mitrovice zajedno sa porodicom je već pet godina.u ovom poslu. Uloženi novac, kaže, još se nije povratio, a nova ulaganja su stalno potrebna.

- Potreban je ogroman trud da ponuda bude savršena , a za to treba dosta rada, pa bavljenje seoskim turizmom samo na oko izgleda da je fantastično - navela je naša sagovornica.

U iščekivnju gostiju, kojih ima obično tokom vikenda, retko radnim danima, primećuje da ima previše smeštaja za izdavanje po selima i da tržište postaje prezasićeno. – Ljudi ne dolaze u sela zbog samih mesta i tišine, već zbog blizine turističkih destinacija, poput Fruške gore, arheoloških nalazišta, specijalnih rezervata prirode…pa pošto ima i hotelskog smeštaja i restorana, nisu im potrebne samo kuće u selima.

Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar