Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Staromajurski krst u Petrovaradinu u rukama konzervatora

09.06.2021. 13:02 13:08
Piše:
Foto: zzskgns.rs

NOVI SAD: Betonski krst obložen veštačkim kamenom, koji je na raskršću ulica Patrijarha Rajačića, Čajkovksog i Vladimira Gortana u Petrovaradinu 1926. godine podigla stanovnica tog mesta Katarina Piler, juče je u sklopu projekta njegove restauracije i konzervacije demontiran i, po rečima direktora novosadskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture mr Siniše Jokića, odnesen u radionicu gde će biti preduzeti svi neophodni zahvati kako bi se sanirala oštećenja.

Po Jokićevim rečima, u pitanju je spomen-krst kakvih ima puno u Petrovaradinu i Novom Sadu, koje su žitelji podizali za pomen svoje duše, a dobrobit naselja, kao svoje zadužbine.      

- Projekat obnove graditeljskog nasleđa podrzumeva pored obnove fasada i krovova, i restauraciju nadgrobnih, javnih i spomenike kulture – rekao je Siniša Jokić.  - Krst kome predstoji složen postupak restruacije i konzervacije je podigla stanovnica Petrovaradina Katarina Piler koja je želela tim činom darivanja i svoje žrtve da sačuva Petrovaradin od zla i problema. Sudeći po dokumentaciji, ovaj krst je iz 1926. godine, ali pre toga na istom mestu bio je drveni krst iz 1816. Na starim planovima Petrovaradina iz 1750. takođe se na istom mestu vidi da je postojao. Očito je raskrsnica ulica Patrijarha Rajačića, Čajkovskog i Vladimira Gortana, kao mali trg,  imala uvek veliki značaj za Stari Majur, koji je sada stavljen pod prethodnu zaštitu. Stanovnici Petrovaradina 200 godina taj trg sa ovim krstom doživljavaju kao važno mesto u njihovom socijalnom i duhovnom  životu. Zato smo mi u saradnji sa Savetom MZ Petrovaradin i prostupili obnovi krsta.

Konzervator-restaurator Nataša Petrović iz sremskomitrovačkog  „Granit liješća“ , kome je po uslovima gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture poverena obnova spomen-krsta, kaže da je glavni zadatak statički stabilizovati krst, jer je mu je stabilnost potpuno ugožena, pretpostavlja se i  zbog blizine odvodnog kanala. Koliko mu je statika bila narušena, po njenim rečima, govori i podatak da je u dobroj meri bio iskrivljen unazad i pretila je opasnost da se obruši. Zbog toga je prethodno betonirano postolje, ali to nije bilo dovoljno da bi se potpuno ispravio.  

      

- Krst mora potpuno da se rasklopi da bi se tačno utvrdilo  u kakvom je stanju – istakla je Nataša Petrović. – Po onome što se moglo pregledom na terenu utvrditi, kamen kojim je obložen potiče s  početka 20. veka, jer takvog sada nema. Taktilnom metodom uspeli smo da odgonetnemo šta piše na njemu: „Gospodinu Isusu Kristu na čast a svima nama na spas križ ovaj podiže Katarina Piller rođ. Jakobac 1916-1936.“ Meštanin je posvedočio da je ona živela u kući preko puta, ali ono što za sada nas zbunjuje jeste zapis godine. Nije nepoznato da su podizani krstovi u vreme velikih pošasti i ratova, pa tako se može smatrati 1916. godina za početak njegove gradnje s obzirom na to da je to vreme Prvog svetskog rata, ali ostaje nejasno iz kog je razloga navedena 1936.

Po rečima Siniše Jokića, sličnih  krstova ima na Staromajurskom i na Novom majurskom groblju u Petrovaradinu,kao i ispred cekve Svetog Roka. Reč je o standarnim krstovima od betona obloženim veštačkim kamenom, sa  raspećem Isusa Hrista i porukom.    

- To je jedan  od  pokazatelja tadašnjeg načina života i odnosa prema neselju u kom se  živi, u kom je neko rođen i  načina da se oduži rodnom mestu – objašnjava Jokić.-  Spomenik je sagrađen da bi ostao u trajnom nasleđu svim stanovnicima Petrovaradina. Zavod za  zaštitu spomenika kulture pristupa rekonstrukciji jer je to najmanje što može da  učini i to u saradnji sa Upravom za kulturu Grada Novog Sada. Predviđeno je da obnova traje od  30 do 60 radnih dana, ali  kako je u izuzetno lošem stanju, mada to nije prvobitno predviđeno, biće prenet u radionicu. Čitava osa  krsta je pomerena, sanirali smo postolje, za šta je utrošen metar kubni betona.

Za obnovu ovog i još tri krsta na rimokatoličkom groblju u Novom Sadu, koja je završena, izdvojeno je u gradskom buyetu šest miliona dinara. Nadzor nad radovima obavljaće Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture.     

Z. Milosavljević

Piše:
Pošaljite komentar
Nagrada arhitektama Zavoda za zaštitu spomenika kulture

Nagrada arhitektama Zavoda za zaštitu spomenika kulture

02.06.2021. 12:46 12:52