Bačka, Baranja i Slavonija zajedno protiv komaraca
SOMBOR: Vojvodina se udružila sa Slavonijom i Baranjom u borbi protiv komaraca, kroz Intereg IPA program prekogranične saradnje Srbije i Hrvatske, koji je započeo ovog proleća i trajaće dve godine
. Ovo je zajednički projekat pod skraćenim nazivom „Kontrola komaraca u prekograničnom području“, u koji su uključeni zavodi za javno zdravlje Vojvodine i Zapadnobačkog okruga, odnosno uz grad Sombor i opštine Kula, Odžaci i Apatin, Osječko-baranjske i Požeško-slavonske županije u Hrvatskoj i Fond „Evropski poslovi“ Autonomne pokrajine Vojvodine. Reč je o nastavku projekta koji su Zapadnobački okrug i osječka županija sproveli od leta 2017. do jeseni 2019. godine, a saradnja je produžena zbog najezde komaraca u tim oblastima, poznatim po gustim podunavskim poplavnim šumama, kao i razuđene kanalske mreže pogotovo u slučaju Vojvodine, što predstavlja idealno stanište za insekte koji predstavljaju opasnost kao prenosnici pomenutih vektorskih zaraznih bolesti.
- S obe strane granice suočeni smo s naletom invazivnih vrsta komaraca koji dolaze u Evropu kroz različite transportne puteve i relativno brzo se prilagođavaju novom okruženju - kaže direktor Fonda „Evropski poslovi“ Aleksandar Simurdić, navodeći da su u prethodnom projektu, koji je bio vredan kao i sadašnji 960.000 evra, mapirana legla komaraca, a dok će sada na raznim lokacijama biti postavljeno 50 ekoloških svetlosnih panoa.
- Oni će oponašati ljudski miris i dah i tako privlačiti komarce, koji će tu biti zarobljeni i uginuti od dehidracije. Računamo da će jedna takva klopka za 12 sati hvatati do 30.000 komaraca u poluprečniku od 2,5 kilometara – pojasnila je prof. Magdalena Sikora iz Zavoda za javno zdravstvo u Osijeku, navodeći da je od postojećih čak 3.000 vrsta ovog insekta za naše područja najkarakterističnija pojava tri vrste : Culeks, Edes i Anofela.
Da je strah od komaraca opravdan, potvrdio je dr Ivan Aleksić iz Zavoda za biocide i medicinsku biologiju u Beogradu, koji je predočio da su komarci zaraženi virusom Zapadnog Nila lane registrovani u Somboru i još pet gradova u Srbiji – Beogradu, Subotici, Kraljevu, Zrenjaninu i Pančevu. Kako se prve tri faze razvoja komarca (jaje, larva i lutka) odvijaju u vodi, vodno bogata područja poput Zapadne Bačke su posebno na udaru ove napasti, čiju četvrtu fazu razvoja, imago, inicira temperatura stajaće vode iznad 30 stepeni celzijusa, pa zbog toga spada u prenosnike sezinskih zaraznih bolesti.
Gornje Podunavlje bez tretmana
Od letnjih najezdi komaraca sa bačke strane pogotovo pate žitelji sela u čijem ataru se prostire specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje, poput Bačkog Monoštra, Bezdana, Kupusine... Naime, ne samo da zbog poplavne prirode ovog dela dunavskog zaleđa on predstavlja idealan inkubator za komarce, već je i zbog zakonske regulative u vezi zaštite prirodnih dobara strogo zabranjeno bilo kakvo prskanje komaraca, koje bi neminovno dovelo do promena u ovoj biosferi.
Nezavisno od projekta, Sombor je već započeo borbu protiv komaraca ove sezone ,pa je tako nakon stabilizacije vremenskih prilika najavljeno da će od ove sedmice ovdašnje preduzeće ORIS doo u saradnji sa novosadskom „Ciklonizacija“ ad Novi Sad započeti sa tretmanom suzbijanja larvi komaraca sa zemlje, kao i podelu larvicidnih bioloških BTI tableta po domaćinstvima, u skladu sa ugovorom o sistemskom suzbijanju komaraca u Gradu Somboru za 2021. godinu. Hemijski tretman larvi će se obavljati u barama i plitkim kanalima u naseljima i njihovoj okolini za sve vreme trajanja povoljnih meteoroloških uslova za razvoj komaraca, dok će BTI biološke tablete biti dostavljane domaćinstvima u originalnim pakovanjima sa naznačenim uputstvom za njihovu bezbednu primenu od strane građana, o čemu se detaljnije informacije mogu pronaći na FB i internet stranici preduzeća ORIS kao i putem telefona broj 025/ 515 50 55.
M. Miljenović