POTROŠAČKO ĆOŠE Sve veća potražnja za sportskom opremom
Nakon hladnog i tmurnog vremena, tokom kojeg Novosađani nisu imali priliku da se na otvorenom rekreiraju u dužem vremenskom periodu, stiže toplije vreme.
Mada se u toku jednog dana smene i kiša i sunce, proleće je pravo vreme kada većina, a posebno mladih, kreće sa pojačanim fizičkim aktivnostima i treninzima. To znaju i prodavci sportske opreme. Tradicionalno, u ovom delu sezone, oni znatno snižavaju cene proizvoda svesni da će potražnja za njima biti veća kao posledica lepšeg vremena. Dok “Đak” na karticu vraća 40 odsto bodova pri svakoj kupovini, “Planeta” nudi od 20 do 50 odsto popusta na sve iz nove kolekcije proleće-leto.
Mesta za rekreaciju u Novom Sadu i te kako ima. Od staza za trčanje širom grada, do košarkaških, fudbalskih i teniskih terena, teretana na otvorenom... Shodno tome, većina građana mahom se odlučuje za kupovinu opreme u tržnim centrima “Big” i “Promenada”. Cene proizvoda se veoma razlikuju i logično, variraju u zavisnosti od kvaliteta. Kada su u pitanju patike za trčanje, najjeftinije koštaju 1.700 dinara, a najskuplje deset puta više. Sportski satovi su skuplji i njihova cena ide i do 65 hiljada. Ukoliko se građani odluče da slobodno vreme provedu igrajući košarku, za patike bi morali da izdvoje između 4.500 i 20.000 dinara, koliko koštaju popularne yordanke.
Iznos lopti zavisi od toga da li se radi o replikama ili originalnim loptama. Za one koje služe svim podlogama, od betona do parketa, Novosađani neće morati da izdvoje više od 1.500 dinara, a ako žele da nabave oficijalnu loptu ABA lige, to će ih koštati 12.000 dinara, kao i dresovi NBA zvezda Jokića, Dončića i Džejmsa.
Sa druge strane, cene fudbalskih lopti dosta su povoljnije i njihova maksimalna vrednost ne prevazilazi 5.000 dinara. Dresovi najuspešnijih fudbalskih klubova imaju istu cenu kao i košarkaški, sa tim što se oni mogu naći i po nižim cenama, kada je reč o dresovima reprezentacije. Što se tenisa tiče, nesumnjivo da će i skorašnja obnova teniskih terena “Monika Seleš“ na keju pozitivno uticati na zainteresovanost za ovaj sport. Međutim, tenis je vrlo skup, čemu svedoče i cene reketa koje se kreću od 5.000 dinara, sa nešto slabijim žicama i manjom kilažom, do 30.000, koliko koštaju bolje našpanovani i teži reketi. Loptice se mogu kupiti u paketu od tri ili četiri i njihova cena ne ide preko hiljadu dinara.
Novom Sadu ne manjka terena za sportsku rekreaciju, kao ni rekreativnih turnira, bilo da je reč o fudbalu (koji u velikom broju slučajeva imaju i humanitarni karakter), tenisu ili basketu, koji je postao sinonim za ovaj grad zbog uspeha Buluta, Stojačića i ekipe. Uzimajući sve to u obzir, ne treba sumnjati da će Novosađani i ovog leta biti i te kako aktivni.
V. M. Petrović