Nova rekreativna staza kroz divljinu rezervata prirode
SOMBOR: Evropski Amazon, ili Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje“ koji se svojim velikim delom prostire u okolini Bačkog Monoštora, sela somborskog atara, dobio je još jednu turističku atrakciju.
Članovi bačkomonoštorskog Udruženja građana „Bodrog“ uoči glavne turističke sezone kreirali su svojevrsnu stazu zdravlja koja vodi od centra sela, odnosno od tamošnjeg Doma kulture, pa sve do jednog od „mrtvih“ rukavaca Dunava, bačkomonoštorcima omiljenog izletišta i vikend naselja Dondo.
Prema rečima dr Dalibora Forgića, donedavno predsednika ovog UG, inače i danas inicijatora i učesnika brojnih aktivnosti „Bodroga“, reč je o stazi dugoj 7.500 metara koja, nakon beznačajno dugog dela u samom naselju, vodi kroz netaknute poplavne šume Gornjeg Podunavlja, pri čemu je obeležena i posebnim, ekološki napravljenim, informativnim tablama.
- Sadržaj info-tabli, inače dvojezičnih (srpski i engleski) i napravljenih od reciklirane drvene građe, je mnogostran. Želeli smo pre svega da posetioce orijentišemo u prirodi, to jest da im pojasnimo gde se trenutno nalaze, ali i da im, na bazi prosečne osobe teške 75 kilograma, pojasnimo koliko su kalorija potrošili ukoliko pešače, trče ili voze bicikl na svakoj od „kontrolnih tačaka“ ove staze – pojašnjava Forgić. – U skladu sa okruženjem, na drugoj strani tabli se nalaze fotografije i tekstovi biljaka i životinja karakterističnim za naše šume, sa kojima se šetači, rekreativci i bicklisti mogu susresti tokom šetnje, trčanja ili vožnje biciklom po stazi – veli Forgić.
Dok uživamo u miru i tišini ovog atipičnog vikend naselja, saznajemo i da je od posete monarha Kneževine Monako, princa Alberta, do Donda znatno lakše doći pošto je deonica sa asfaltiranim putem izgrađena upravo pred njegov dolazak, dok je rekonstrukcija mosta „Šmaguc“ koji spaja obale kanala Dunav-Tisa-Dunav, jednog od sedam vodotokova koji okružuju Bački Monoštor, završena tek ovog januara, pa su i skele za prevoz preko vode postale nepotrebne. Sve ovo je povećalo mogućnosti za kreiranje staze zdravlja sa početka teksta, pa se velik broj turista već susreće gotovo svaki dan u stoletnim šumama Gornjeg Podunavlja.
Sama staza, odnosno njena „okretnica“ je na Dondu, jednom od najvećih „tajni“ ovdašnjeg turizma, pa i nepoznanica Somborcima.. Vlasnici skromnih vikendica ovo vikend naselja, gotovo bez izuzetka, čine sami Bačkomonoštorci kojima ne smeta činjenica da naselje nema struju, kao i da se vodom za piće snabdevaju donoseći je iz svog seoskog vodovoda. Gotovo da nema Monoštorca koji nije zaljubljenik u sportski ribolov, a brojnim gosti vole da svrate na vrlo autentičnu Čarda „Dondo“, poznatiju kao „Kod Švabe“, gde se uvek može pojesti kakav riblji specijalitet, nebitno da li je pripremljen u kotliću ili na „talandari“ odnosno „tanjirači“.
Kako kažu naši domaćini, poznati i kao žitelji sela koja po turističkoj ponudi i realnoj atraktivnosti daleko nadilazi sva naselja somborskog kraja, do izbijanja pandemije koronavirusa letnjim vikendima su u njihovo selo dolazilo desetine turističkih autobusa, dok su se hiljade znatiželjnika okupljale na brojnim turističkim manifestacijama poput „Bodrog festa“ ili „Regeneracije Dunava“, pa su se i brojni Monoštorci odvažili da se upuste u biznis otvaranja pansiona. Sve ovo, kao i najavljena izgradnja asfaltnog puta koji bi povezao Bezdan i Bački Monoštor sa Kupusinom, pa samim tim i sa Apatinom i granicom sa Hrvatskom kod Bogojeva, ali i planirana izgradnja transvojvođanske magistrale, tačnije brzog puta Sombor-Kikinda odnosno graničnih prelaza kod Bezdana (sa Hrvatskom i Mađarskom) i Nakova (sa Rumunijom), dovelo je do toga da, potpuno neuobičajeno za srpska sela, broj stanovnika Monoštora, usled kupovine kuća i vikendica pa samim tim i doseljavanja, raste.
M. Miljenović