Karlovačka gimnazija kao čuvar kulturne baštine
U sklopu obeležavanja 230 godina od osnivanja najstarije srpske gimnazije, u četvrtak, 13. maja u 19 sati u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu, Dunavska 35, biće otvorena izložba „Karlovačka gimnazija kao čuvar kulturne baštine”.
Autorke izložbe, prve od dve planirane u ovoj godini u čast značajne godišnjice, su Čarna Milinković i Lidija Mustedanagić.
U velikoj sali Muzeja Vojvodine biće izloženo i javnosti predstavljeno kulturno nasleđe Karlovačke gimnazije, na koje, pre svega, autorke skreću pažnju, a to su Spomen–biblioteka i Volnijev herbarijum, kao i nasleđe koje se čuva u zbirkama tog muzeja.
Kako su navele u katalogu: „izložbom o zbirkama Karlovačke gimnazije izdvajamo ono što danas predstavlja njeno najveće sačuvano kulturno blago. Bilo ga je mnogo više, ali sudbina ovog podneblja i česti ratovi, naročito Drugi svetski rat, uništili su ono što je predstavljalo višegodišnji rad i razvoj Gimnazije.”
Kroz ovu postavku, publici će biti predstavljeni retki primerci knjiga koje se čuvaju u Spomen-biblioteci Karlovačke gimnazije, kao i delovi Volnijevog herbarijuma. Biće izloženi i predmeti koji se nalaze u zbirkama Muzeja, a usko su povezani sa radom i razvojem Gimnazije.
Fokusom na zbirke koje su sačuvane i veliki knjižni fond Karlovačke gimnazije, Muzej Vojvodine formira narativ koji će obimom biti prijemčiv za gradsku publiku i omladinu, istovremeno upisujući Karlovačku gimnaziju u istoriju muzeologije. Kulturno blago Gimnazije biće predstavljeno u svom punom opsegu na zanimljiv način širokoj publici.
Ovom izložbom otpočinje obeležavanje jubileja Gimnazije, čiji sastavni deo je i monografija dr Žarka Dimića, koja treba da ugleda svetlost dana, kao i izložba koju priređuju dr Gordana Petković i Dejan Đurđev.