Javni poziv Svetske banke - pare za voće, povrće, grožđe i cveće
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je prvi, od tri javna poziva za podnošenje prijava radi korišćenja bespovratnih sredstava u okviru ”Projekta za konkurentu poljoprivredu u 2021.godni u Srbiji”. a projekat predstavlja zajedničku inicijativu ministarstva i Svetske banke, koji uvodi nov model finansiranja kako bi se osnažili mali i srednji poljoprivredni proizvođači i preduzeća i unapredila poljoprivredna proizvodnja i konkurentnost.
Biće objavljena još dva javna poziva - u julu i u septembru.
Za sprovođenje prvog javnog poziva opredeljeno je 700.000.000 dinara.
Rok za podnošenje prijava je od 5. maja do 4. juna. Predmet prvog javnog poziva su investicije i prihvatljivi troškovi, koji se odnose na unapređenje konkuretnosti primarne biljne proizvodnje, u oblasti proizvodnje voća, povrća, grožđa i cveća.
Direktni korisnici “Projekta konkuretne poljoprivrede u 2021.godini u Srbiji “ su poljoprivrednici nosioci komercijalnih porodičnih poljoprivrednih gazdinstva, zatim zadruge, preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća. Prednost u javnom pozivu za dodelu bespovratnog novca imaju žene, mladi poljoprivredni proizvođači i oni koji rade u manje razvijenim, odnosno siromašnim opštinama. Prvenstvo će dobiti i proizvođači koji imaju komercijalni potencijal, ali još uvek mali kapacitet da se nadmeću za finansijske mere podrške razvoju poljoprivrede, poput IPARD-a.
Ovakav vid podrške pruža mogućnost da se poljoprivredni proizvođači, mikro, mala i srednja preduzeća razvijaju, ali prema uslovima koji se postavljaju pred njih. Značajna pažnja biće posvećena primeni novih tehnologija i održivom pristupu ka životnoj sredini.
Projekat pruža mogućnost da se dobije bespovratno polovina novca od ukupne vrednosti investicije, 40 odsto će se finansirati iz kredita banke i svega deset odsto sopstvenog učešća.
Prvo ugovor
Korisnik bespovratnih sredstava ne može da započne nijednu aktivnost u vezi s projektom pre potpisivanja ugovora s ministarstvom. Potrebno je i da u Registru ima upisano poljoprivredno zemljište na kojem uzgaja voće, povrće, grožđe i cveće i to do pola hektara proizvodnje biljaka u zaštićenom prostoru, do dva hektara jagodičastog voća, odnosno do pet hektara ostalog voća, do dva hektara grožđa na parcelama, koje su upisane i u Vinogradarski registar, do tri hektara povrća na otvorenom polju i od 0,1 do 50 hektara cveća na otvorenom prostoru.
Ukupna vrednost investicija u individualnom poslovnom planu u dinarskoj protivvrednosti je od 20.000 do 50.000 evra. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je od 10.000 do 25.000 evra.
Pogodnost ovog podsticaja je to što poljoprivrednici sav novac dobijaju unapred, pre početka investicije, i novac će trošiti po unapred odobrenom projektu.
Novac se može dobiti ukoliko podnosilac zahteva ne koristi podsticaje po nekom drugom osnovu, odnosno ako ista investicija nije već predmet nekog drugog postupka korišćenja podsticaja, da nema neizmirenih obaveza prema nadležnom ministarstvu po osnovu ranije dobijenih podsticaja i kredita i ne duguje po osnovu javnih prihoda.
Da bi se novac dobio, potrebno je i da objekat koji je predmet investicije bude u vlasništvu podnosioca. Uslov je i da korisnik ne može da otuđi predmet ulaganja pet godina. Minimalna vrednost prihvatljivih troškova ne sme biti manja od 20.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, a maksimalna vrednost investicije ne sme biti veća od 50.000 evra u dinarima
Z. Delić