Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Zaseda Pokrajinska Skupština: Sremski Karlovci i „Najbolje iz Vojvodine”

22.04.2021. 09:05 09:14
Piše:
Foto: Dnevnik/R. Hadžić

Poslanici Skupštine Vojvodine danas će razmotriti predlog Pokrajinske vlade da pokrajinski parlament bude predlagač Zakona o obnovi kulturno-istorijskog nasleđa i podsticanju razvoja Sremskih Karlovaca.

Pokrajinska administracija Igora Mirovića je uz taj predlog dostavila parlamentu i tekst predloga pravnog akta.

Na dnevnom redu današnje sednice takođe je i Predlog pokrajinske skupštinske odluke o ustanovljavanju znaka „Najbolje iz Vojvodine“. Predlog odluke je pripremio pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam u kojem navode za naš list da dodelom znaka „Najbolje iz Vojvodine“ želi da se podstiče promocija privrede i turizma na teritoriji Vojvodine i lokalnih samouprava.

- Oznaka jača tržišni pristup poslovanju, podstiče konkurentnost, stvara poverenje kod potrošača, jača veze s postojećim klijentima i širi mrežu novih  poslovnih partnera, a ujedno znači i zagarantovanu promociju u zemlji i inostranstvu“ – ističu u sekretarijatu.


Kulturno-istorijsko nasleđe od nacionalnog značaja

Novi zakonski projekt, koji bi trebao da zameni zastareli zakon o Sremskim Karlovcima, stigao je iz Pokrajinske vlade  pred pokrajinske poslanika posle četvorogodišnje pauze, s obzirom na to da u mandatnom periodu  između 2016. i 2020. nije nijedan predlog zakona otišao iz Vojvodine u  Narodnu skupštinu.  Radi se o veoma značajnom pravnom aktu koji se odnosi na očuvanje, revitalizaciju, rekonstrukciju, obnavljanje i unošenja novog duha u kulturno-istorijsko nasleđe od nacionalnog značaja u Sremskim Karlovcima.

Kako nam je ranije predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor rekao u suštini osnovna namera donošenja zakona se ne menja jer i dalje je namera da se stvore pretpostavke za očuvanje, revitalizaciju, obnavljanje istorijskog nasleđa Sremskih karlovaca u svakom pogledu. Po ovom Predlogu zakona bi i dalje Republička Vlada utvrđivala program rekonstrukcionih radova u Sremskim Karlovcima na period od godinu dana, ili duže vreme. Novina je da bi ovaj zakon trebao da omogući da pored sredstava iz republičkog buyeta u program realizacije uključe i pokrajinska i opštinska sredstva i kao i novac fondova Evropske unije u skladu sa zakonom. To ranije nije bilo moguće.


Konstantnim ocenjivanjem namera je da se obuhvati što širi spektar proizvoda i usluga kako bi znak „Najbolje iz Vojvodine“ poneli proizvođači: voća i povrća, prerađevina od voća i povrća, semena, ulja, mesa i proizvoda od mesa, mleka i mlečnih proizvoda, konditorskih, pekarskih proizvoda i testenina, alkoholnih pića, destilata voća, vina, piva, meda, lekovitog bilja i proizvoda od lekovitog bilja, zanatskih proizvoda.

„Oznaka o uspostavljanju znaka doneta je 2004. godine, i poslednji put dodeljena 2016. godine. Odlukom se propisuju postupak za uspostavljanje znaka i pravo na njegovo korišćenje. Za razliku od važeće odluke, nova predviđa davanje na korišćenje oznake i pružaocima usluga iz domena turizma, a znak je neznatno redizajniran.“, navode u sekretarijatu.

Pravo na korišćenje znaka u oblasti privrede i turizma imaju pravno lice, preduzetnik fizičko lice ili drugi organizacioni oblici, koji se bave proizvodnjom robe i pružanjem usluga, odnosno organizatori programa i manifestacija, koji ima sedište, odnosno prebivalište, na teritoriji Vojvodine.

Pravo na korišćenje znaka ima proizvođač za određeni proizvod ili za određenu uslugu, koji se po načinu proizvodnje, kvalitetu, korišćenim sirovinama i/ili sastojcima, po svom hemijskom sastavu, fizičkim, mikrobiološkim i organoleptičkim svojstvima, načinu proizvodnje ili prema nekoj drugoj karakteristici jasno razlikuju od drugih proizvoda ili usluga iste kategorije i koji potiču sa teritorije AP Vojvodine.

Važno je reći, kažu u sekretarijatu, da ovo nije oznaka geografskog porekla, bez obzira na to što je propisano da za oznaku „Najbolje iz Vojvodine“ mogu da konkurišu samo proizvođači roba, pružaoci usluga i organizatori manifestacija sa teritorije AP Vojvodine. Rešenje o davanju saglasnosti o korišćenju znaka donosi Pokrajinska vlada. Pravo na korišćenje znaka dodeljuje se na tri godine, sa kontrolom svake godine, uz mogućnost da proizvođač ili organizator imaju pravo da obnove zahtev za produženje prava na korišćenje znaka.

Na dnevnom redu Skupštine Vojvodine su takođe i predlog Pokrajinske skupštinske odluke o izradi izmena i dopuna prostornog plana područja posebne mreže koridora saobraćajne infrastrukture na osnovnom pravcu državnog puta i reda broj 24 Subotica-Zrenjanin–Kovin; zatim godišnji izveštaj o poslovanju Razvojne agencije Vojvodine za 2019, izveštaj o poslovanju Pokrajinskog zavoda za ravnopravnost polova za 2020. I godišnji izveštaj pokrajinskog zaštitnika građana za 2020.

E. Marjanov

Akcioni plan zapošljavanja

Pokrajinska vlada donela je juče Pokrajinski akcioni plan zapošljavanja u AP Vojvodini za 2021. godinu, u kome su kao prioriteti politike zapošljavanja istaknuti – otvaranje novih radnih mesta, ulaganje u ljudske resurse i podsticanje socijalne inkluzije na tržištu rada. Za realizaciju mera aktivne politike zapošljavanja obezbeđena su 42 miliona dinara iz pokrajinskog buyeta.

Pokrajinski akcioni plan zapošljavanja osnovni je instrument sprovođenja aktivne politike zapošljavanja na teritoriji AP Vojvodine. Planom se definišu ciljevi i prioriteti politike zapošljavanja i utvrđuju mere koje će biti realizovane, čime bi se omogućilo održivo povećanje zaposlenosti na teritoriji AP Vojvodine. Ovaj dokument je sačinjen u skladu sa pravcima i ciljevima Strategije zapošljavanja u Republici Srbiji za period od 2021. do 2026. godine.

 

Rekonstrukcija TV tornjaIriški venac

Na jučerašnjoj sednici donet je i zaključak da se pokrene postupak prenosa prava javne svojine Republike Srbije na AP Vojvodinu nad objektom TV toranj „Iriški venac” u Sremskoj Kamenici.

U zaključku se navodi da je TV toranj „Iriški venac” pretrpeo oštećenja tokom bombardovanja 1999. godine, te da je neophodna sanacija, jer je njegov značaj višestruk, kako u arhitektonskom smislu, tako i zbog razvoja turističke ponude Fruške gore i tog dela Srema. Za izradu projektno-tehničke dokumentacije za rekonstrukciju TV predajnika „Iriški venac” i izgradnju pratećih sadržaja u neposrednoj blizini tog objekta, predviđena su sredstva u iznosu od 11 miliona dinara.     

E. D.

Piše:
Pošaljite komentar