Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nacrt izmena Zakona o parničnom postupku do kraja aprila

08.04.2021. 15:01 16:04
Piše:
Foto: Tanjug (video)

BEOGRAD: Ministarstvo pravde će do kraja aprila završtiti rad na Nacrtu izmana i dopuna Zakona o parničnom postupku (ZPP), nakon čega će otpočeti javna rasprva, najavila je danas premijerka Ana Brnabić.

"Izmene i dopune ZPP-a na kojima je rad u toku, treba da ubrzaju suđenja i donekle smanje broj predmeta, da rad sudova i sudija učine efikasnijim, kao i svih zaposlenih koji rade na tim predmetima, kako bi građani u razuimnom roku mogli da dobiju svoje sudske odluke", precizirala je Brnabić na konferenciji za medije u Vladi Srbije.

Nakon javne rasprave, kako je rekla vlada će podneti predlog Skupštini za izmenu ovog važnog zakona, koje će umnogme doprineti tome da imamo efikasnije sudstvo.

Brnabić je rekla i da je Ministarstvo pravde izradilo Nacrt strategije ljudskih resursa u pravosuđu, koje je uputilo na mišjenje Visokom savetu sudstva (VS S), Državnom veću tužilaca (DVT) i Sindikatu pravosuđa Srbije.

Namera je, kaže, da se dodatnim zapošljavanjem i preraspodelama, pomogne sudstvu da bude efikasnije, manje opterećeno, a da građani dobiju suđenja u razumnom roku, što će, dodaje, unaprediti osećanje vladavine prava i pravde u Srbiji.

Takođe, premijerka je navela da je Ministarstvo pravde, uz podršku Saveta Evrope i EU izradilo Nacrt izmena i dopun Poslovnika o radu DVT, kojim se reguliše postupanje Poverenika za samostalnost javnog tužilaštva.

Ona je dodala da se očekuje da se razmatranje tog Pravilnik uvrsti na dnevni red jednog od prvih narednik zasedanja DVT-a.

“Ovo se tiče samostalnosti, jačanja pravosuđa, i kao takve, vladavine prava”, rekla je Brnabić.

Premijerka je posebno navela i da vlada, uz pomoć i podršku, i u stalnoj koordinaciji sa predstavnicima EU, radi na uspostavljanju jedinstvenog i centralnost sistema za upravljanje predmetima u pravosuđu, odnosno jednog IT sistema za pravosuđe.

Takav sistem, ukazala je, ne poseduju ni mnoge države članice EU.

“Ako uspemo da uradimo na najbolji način, to će nam omogućiti da imamo pravosuđe kakvo zaslužuju i građavni i privreda, ali i celo naše sudstvo, da planira resurse, vreme”, rekla je Brnabić.

Ona je navela da je to ambiciozan projekat, čiji je okvir za implementaciju tri godine, kao i da je Delegacija EU u Srbiji objavila tender za IT sistem, a da sutra ističe rok za prijave.

“Time pokazujemo opredeljenost za nezavisno pravosuđe, efikasno odgovorno, kome vlada stoji na raspolaganju za svaku vrstu podrške”, rekla je Brnabić.

Potreban društveni konsenzus o izmenama u pravosuđu

Ana Brnabić rekla je danas da je vladavina prava važna tema i da želi društveni konsenzus o izmenama Ustava u oblasti pravosuđa.

„U razgovoru sa predsednikom (Vučićem) i kolegama iz vlade shvatila sam da jako mnogo pričamo sa predstavncima EU, zemalja članice Unije, međunarodnim orgazacijama i svim ostalim partnerima o reformama koje kao vlada provodimo u toj obalsti, ali izuzetno malo komuniciramo o tome sa građanima“, objasnila je ona razlog sazivanja konferencije za štampu.

Ukazala je da je ono što se malo zna, da se 70 odsto što vlada u ovom trenutku radi tiče vladavine prava i naše posvećenosti evropskoj integracijama i ubrzanju pregovaranja sa EN o članstvu.

Prenela je da je juče inicirala sastanak sa predsnikom Skupštine, kome je prisustvovala ministarka pravosuđa Maja Popović, kao i predsednica odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Jelenom Žarić Kovačević i predsednik odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Vladimirom Đukanovićem na temu ustavnih amandmana.

Podsetila je da je valda Srbije 3. decembra prošle godine usvojila inicijativu za izmenu Ustava i prosledila je Skupšini.

„Želela sam da u konsultacijama vidim da li postoji bilo šta što vlada može dodatno da uradi da bi ubrzala proces i nađe se na raspolaganju zakonodavnoj vlasti, Skupštini“, objasnila je ona.

Brnabić je kazala da je dogovoreno da će Obdbor za ustavna pitanja vladi uputiti poziv da tokom sledeće održi sednicu, kojoj će prisustvovati i predstavnici vlade, na kojoj će se raspravljati o vladinoj inicijativi i sledećim koracima.

„Time ulazimo dublje u taj rpoces i ostajemo na raspolaganju skupštini za svu dodatnu logoističku podršku. Pomoćićemo da se organizuje dodatni sveobuhvatni dijalog, ako postoji potreba na tu temu“, dodala je ona.

Brnabić je kazala da je ministarka pravde na početku svog mandata inicirala sastanak sa Društvom sudija Srbija, jer su oni bili najviše kritični prema amdmanima vlade u prethodnom mandatu.

„Razmišljajući da je važno da imamo društveni konsezus o izmenama u pravosuduju, osnove za vladavinu prava, efikasnije i odgovornije pravosuđe, na usluzi građanima, pre svega nezavisno pravosuđe, mislili smo da je važno da taj proces bude što inkluzivniji“, rekla je ona.

Brnabić je naglasila da će vlada podržati Skupštinu kako bi se postigao društveni konsenzus o tome gde želimo da idemo u oblasti pravosuđa.

U toku priprema prednacrta izmena tri zakona

Ana Brnabić izjavila je danas da je u toku pripema prednacrta tri zakona kojima će biti ispunjen najveći broj preporuka Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) u vezi sa izbornim uslovima, a to su izmene i dopune Zakona o izboru narodnih poslanika, Zakona lokalnim izborima i Zakon o izboru predsednika Republike.

Brnabić je na konferenciji za medije u vladi, govoreći o izbornim uslovima i međustranačkom dijalogu,navela da bi se, između ostalog u odnosu na preporuke, menjalo propisivanje obaveze izborne komisije da na svojoj veb stranici objavljuje zapisike o radu biračkih odobra sa biračkih mesta, zatim uspostavljanje jasnih kriterijuma koje stranke se smatraju strankama nacionalnih manjina kako se ne bi izigravao zakon.

Zatim, kako je navela, praćenje rada organa koje sprovode izbore od strane domaćih i stranih posmatrača, uvođenje opštinskih gradskih izbornih komisija..., dodala je Brnabić.

Kaže da je RIK održla sastanak sa predstavnicima OEBS -a i da je dogovoreno da izborna komisija delegira teme za diskusiju sa OEBS-om iz svoje nadležnosti koje ne podrazumevaju promenu zakona.

Premijerka je najavila da će u utorak biti obrazovana radna grupa za analizu i proveru jedinstvenog biračkg spiska, koju će osnovati Ministarstvo državne uprave.

Takođe, to ministarstvo radi na izmeni uputstva za sprovođenje zakona o jedinstvenog biračkom spisku u vezi sa preporukom da na sajtu Ministarstva državne uprave posle zaključenja biračkog spiska budu dostupna imena i prezimena glasača koji glasaju na biračkim mestima, dodala je Brnabić.

Kaže da će prednacrte pomenutih izmena zakona biti uključeni partneri OEBS i ODIHR od kojeg su traženi spiskovi svih organizacija civilnog društva kako neke ne bi bile izostavljene.

Brnabić je rekla da pored ovih pitanja koja se tiču međustranačkog dijaloga, kao i dijaloga u parlamentu posredstvom evroparlamentaraca, postoji veliki deo koji mora da uradi vlada i da vlada radi na tome.

Kvalitet važniji od brzine, da ne bude nezadovoljnih

Ana Brnabić izjavila je danas, po pitanju dinamike usvajanja izmena Ustava, da je uvek kvalitet važniji od brzine, da se ne bi došlo u situaciju da nakon izmena bude nezadovoljnih i kako to pitanje ne bi ostalo “tačka razdora”.

“Što se tiče dinamike, moramo da ispoštujuemo Skupštinu Srbije, i da pogledamo šta će biti tokom sledeće nedelje…”, rekla je Brnabić odgovarajući na pitanje da li, budući da je neophodno da se procedura promene Ustava završi u sazivu jednog parlamenta, a da su izbori najavljeni za proleće, to znači da će prodecuda promena biti završena sa referenduom, u ovom sazivu parlamenta.

Brnabić je istakla da je kvalitet važniji od brzine, posebno u ovako važnom i osetljivom pitanju, kao što su izmene Ustava jedne zemlje.

“Zato je važno da pričamo, pričamo, da pričamo i da pokušamo da nađemo konsenzus, da ne bi to dalje bilo bilo kakva tackca razdora i da se ne bi desilo da usvojimo amandmane, promenimo Ustav, posle javne rasprave i zelenog sveta Venecijanske komisije, a onda neko kaze da nije zadovoljan i da je boje da nismo ni menjali”, rekla je Brnabić.

To bi, ističe, bilo najgora situacija i zato smatra da ne bi trebalo žuriti.

“Ovo je jedna dobra tema na kojoj možemo da praktikujemo društveni dijalog”, dodala je premijerka.

Ovo ne radimo zbog EU, već zbog nas

Napori u oblasti vladavine prava ne sprovodimo samo što to EU zahteva od nas, već to radimo što verujemo i želimo da živimo u društvu u kojem postoji vladavina prava, istakla je premijerka Ana Brnabić.

Brnabić je negirala da je današnju konferenciju posvećenu ustavnim amandmanima zakazala zbog rezolucije Evrospkog parlamenta u kojoj postoje zamerke na račun vladavine prava u Srbiji.

„Sa pažnjom čitam svaku rezoluciju Evropskog parlamenta i tako sam došla do zaključka da mnogo radimo, a nedovoljno pričamo o tome šta smo uradili u oblasti vladavine prava“, kazala je ona.

Brnabić je istakla da je današnja konferencija bila potrebna kako bi se prenelo šta se radi u toj oblasti i da se to ne radi samo što to EU zahteva od nas, već da je važnije da to radimo što verujemo i želim da živimo u društvu vladavine prava.

Rekla je i da, kada se priča o pravosuđu, kao stubu izmene Ustava, postoji još mnogo toga što može da se radi paralelno, a što će pomoći sudstvu da lakše i bolje radi svoj posao.

Kaže da država želi da pomogne dodatnim zapošljavanjima, budžetima, ali i da se zna kako se to radi, a to je moguće samo u saradnji i pod vodstvom sudstva koje je nezavisno od izvršne vlasti.

Istakla je da je vladavina prava misija vlade i nešto što je obećala građanima i u svom ekspozeu u Skupštini.

Drago mi je ako Priština želi da nastavi dijalog

Ana Brnabić izjavila je danas da joj je neizmerno drago ako predstavnici privremenih institucija u Prištini zaista žele da ponovo počne dijalog, s obzirom na njihove ranije izjave da im razgovor sa Beogradom nije među prioritetima.

“To je najbolja moguća vest. Bile su ranije najave da to Kurtiu nije prioritet, već mu je peta, šesta stavka na dnevnom redu… Drago mi je ako se njihov stav promenio, to je važno za bezbednost i stabilnost regiona”, rekla je Brnabić na pitanje da prokomentariše najave iz Prištine da će u dijalogu sa Beogradom učestvovati Aljbin Kurti, uz Vjosu Osmani.

Na pitanje da li je i ona razmišljala da se priključi dijalogu, u tom slučaju, Brnabić je rekla da je glavni pregovarač Beograda predsednik Aleksandar Vučić, a da ona, naravno, ne beži od učešća u razgovoru, ako bude potrebno.

“Ko će učestvovati u dijalogu, videćemo. Dijalog moderira EU, ako treba da učestvujem i ja, od toga ne bežim, kao ni od bilo kakve odgovornosti ili zadatka koje se stavlja pred mene kao premijerku Srbije”, rekla je Brnabić.

Pre svega joj je, ponavlja, drago da dijalog uopšte može da se nastavi.

Autor:
Pošaljite komentar
Primena evropske prakse u srpskom pravosuđu

Primena evropske prakse u srpskom pravosuđu

28.01.2021. 14:36 14:45