Bibliotečki ogranak u Šangaju decu nestrpljivo ponovo očekuje
NOVI SAD: Bibliotečki ogranak “Trifun Dimić” u Šangaju, gde živi znatan broj Roma, ima oko 250 korisnika, od čega je 90 odsto dece. Izdvaja se po inkluzivnom radu, pa se akcenat stavlja na opismenjavanje dece i odraslih, pomoć pri usvajanju higijenskih navika, izradu domaćih zadataka...
Zahvaljujući kreativnosti, idejama i preduzimljivosti bibliotekarke Dragane Dimitrov, taj prostor je postao svojevrsni kulturni centar Šangaja. Ipak, biblioteka poslednjih godinu dana funkcioniše potpuno drugačije u odnosu na ranije. Do prošle godine deca su je svakodnevno posećivala i provodila vreme u njoj, organizovani su razni sadržaji, a Dragana Dimitrov je radila na uspostavljanju čitalačkih navika učenika i učila ih kako da koriste knjige kao izvor znanja.
- Bilo je potrebno ostvariti kontinuitet u radu, kako bi deca zavolela odlazak u biblioteku, međutim, čim bi nastala kraća ili duža pauza, poput raspusta, brzo bi se odvikli -objašnjava Dragana Dimitrov. - Već punih godinu dana deca ne ulaze i ne zadržavaju se u biblioteci, a knjigu mogu da pozajme preko “šaltera”, zbog čega smo zabeležili pad broja mališana koji dolaze po štivo. Uverila sam se da su sve aktivnosti za decu koje sam realizovala pre epidemije imale svoj cilj - da deca zavole knjigu, da biblioteku dožive kao mesto gde će, uz zabavu, naučiti nove stvari i da otkriju bogatu literaturu.
Dragana Dimitrov ništa ne prepušta slučaju, te uveliko pravi planove za naredni period, kada će se epidemiloške mere ublažiti, a život koliko-toliko vratiti u normalu.
- Fokus će mi biti na uspostavljanju čitalačkih navika, jer malo je dece u nižim razredima koja lako i brzo čitaju, što ih često odvraća od uživanja u literaturi - ističe naša sagovrnica. - Da bi deca zaista zavolela knjigu i čitanje, moraju da savladaju ispravnu tehniku od ranog detinjstva. To podrazumeva da slušaju nekog ko im čita priče i bajke, a potom da se pripremaju za čitanje i da se opismene kada pođu u prvi razred.
Susret s prvakom koji je trebao da nauči da piše po diktatu podstaklo je Draganu Dimitrov da uoči da mališani ne mogu s lakoćom to da urade pre nego što nauče da čitaju, jer postoji tesna veza između te dve veštine.
Dragana Dimitrov s nestrpljenjem očekuje povratak dece u Bibliotečki ogranak “Trifun Dimić”, jer, kako kaže, nisu knjige da stoje na policama, već da budu u malim dečjim rukama.
- Zahvaljujući pomoći švedske Ambasade, uredili smo biblioteku i napravili prijatan “Čitalački kutak”, gde planiram da podučavam decu čitanju - otkrila je naša sagovornica. - Takođe, obogatili smo fond i knjige neprestano pristižu, a od Kancelarije za inkluziju Roma dobili smo tri tableta, koja će se koristiti u sklopu edukacija.
- Zbog toga sam osmislila tehniku zahvaljujući kojoj deca mogu za tri do četiri časa, kroz individualni rad, da nauče da čitaju - kaže Dragana Dimitrov i dodaje da ima viziju da u Šangaju nema nepismenih . - Nije potrebno da deca znaju sva slova, već samo da prepoznaju samoglasnike i pet ili šest suglasnika. Prvo ih naučim da čitaju reči sastavljene od slova koje poznaju i polako potom ubacujem nova. Tehnika je namenjena deci predškolskog uzrasta i starijim učenicima, koji nisu potpuno ovladali pisanjem i čitanjem, decu s poremećajem pažnje, te koja teže prepoznaju slova i imaju poteškoća pri izgovoru glasova.
S. Kovač