Evropski parlament usvojio izveštaj o Srbiji: Ključ normalizacija odnosa, poštovanje prava
BRISEL: Evropski parlament usvojio je danas izveštaj o Srbiji, u kojem se navodi da je normalizacija odnosa između Beograda i Prištine i poštovanje osnovnih prava u zemlji ključno za određivanje tempa pregovora o pristupanju.
U izveštaju se od Srbije traže konkretni rezultati u pravosudu, slobodi medija i borbi protiv korupcije, a pozdravljaju ekonomski pokazatelji, učešće u regionalnoj saradnji.
Evropski poslanici pozdravili su u ižvestaju napredak koji je Srbija ostvarila u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije i ohrabrili srpsku vladu da nastavi da sprovodi strukturne reforme u ovoj oblasti, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu EP.
U izveštaju se pozdravlja što je članstvo u EU i dalje strateški cilj SRbije, što sve parlamentarne stranke podržavaju proces integracije Srbije u EU, ali i ohrabruje ohrabruju vlasti u Srbiji da aktivnije i nedvosmislenije pokazuju svoju posvećenost evropskim vrednostima u javnoj raspravi i očekuje jasno i nedvosmisleno opredeljenje Srbije kako rečima, tako i delima da ispunjava svoje obaveze prema pristupanju EU na vidljiv i proverljiv način.
Poslanici su ponovo ukazali na važnost usklađivanja sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, imajući u vidu da je, kako tvrde, stopa usklađenosti Srbije trenutno najniža u regionu.
Evropski poslanici izrazili su zabrinutost zbog efikasnosti funkcionisanja Skupštine Srbije.
Poslanici tvrde da u parlamentu nema parlamentarne opozicije i navode da njegov legitimitet osporavaju opozicione stranke.
Takođe, žale zbog odluke delova opozicije da bojkotuje izbore i pozivaju taj deo opozicije da se vrati za pregovarački sto i nastavi učešće u političkim i parlamentarnim aktivnostima.
Od Srbije se u izveštaju traže rezultati u pravosuđu, slobodi izražavanja i borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, posebno u slučajevima sa visokim nivoom javnog interesa, poput, navodi se, Krušika, Jovanjice i Telekoma Srbija.
Takođe, traži se da se poboljšaju rezultati u istragama, podizanju optužnica i osuda u slučajevima korupcije na visokom nivou, uključujući zaplenu i konfiskaciju imovine stečene kriminalom i ponavlja poziv na zadovoljenju pravdu iz 2018. godine u vezi s rušenjem privatnog vlasništva u beogradskom naselju Savamala.
Naglašava se da da kampanja nasilja, zastrašivanja i klevetanja političkih protivnika i predstavnika medija koju sprovode poslanici na plenarnom zasedanju Narodne skupštine predstavljaju kršenje demokratske prakse i osnovnih demokratskih vrednosti.
Sa druge strane, pozdravlja se usvajanje novog akcionog plana za medijsku strategiju i činjenica da će biti uspostavljena radna grupa koja će nadgledati sprovođenje strategije i akcionog plana.
Takođe, podseća se da bi premeštanje srpske ambasade u Izraelu iz Tel Aviva u Jerusalim bilo protivno stavu EU o rešenju spora između Izraela i Palestine između dve države.
U izveštaju se pozdravljaju napori Srbije u saradnji sa EU na polju inkluzije romske zajednice, finalizacija dugo odlaganih prevoda udžbenika za osnovnu školu na bugarski jezik, pohvaljuje snažna zastupljenost žena u novom parlamentu, angažovanje Srbije u inicijativama za regionalnu saradnju.
Pozdravlja se i napredak koji je Srbija postigla u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije i poziva Beograd da nastavi napore na jačanju konkurentnosti i dugoročnog, održivog i inkluzivnog rasta strukturnim reformama.
U izveštaju se pozdravlja i aktivno učešće Srbije u Transportnoj zajednici i u projektima transevropske mreže, uključujući izgradnju autoputa Niš-Merdare-Priština.
Izveštaj od 105 tačaka, usvojen je sa 538 glasova za i 69 protiv, dok je 79 poslanika bilo uzdržano.
Poslanici su usvojili i izveštaje o tzv. Kosovu, Albaniji i Severnoj Makedoniji.