Vučić: Srbija spremna za dijalog - kompromis, bez rokova
BEOGRAD: Predsednik Aleksandar Vučić poručio je večeras, nakon razgovora sa Miroslavom Lajčakom, da je Srbija posvećena dijalogu sa Prištinom i spremna je za njegov nastavak, da insistira na kompromisnom rešenju, koje će uvažiti interese obe strane, bez ultimatuma, ali ne postavlja rokove za dolazak do kompromisnog dogovora.
Vučić je preneo da je imao dobar i sadržajan razgovor sa Lajčakom, koji ga je upoznao sa najvažnijim stvarima iz razgovora koje je vodio u Prištini.
Vučić je poručio da je Srbija posvećena dijalogu sa Prištinom i spremna je za nastavak dijaloga u svakom trenutku, kada na taj dijalog bude pozvano u Briselu.
Srbija, istakao je, podržava aktivnosti, napore i namere Lajčaka da se politikom kompromisa dođe do rešenja, koje bi značilo nezadovoljstvo ili delimično zadovoljiti obe strane, bez ultimatuma i nametnutih rešenja.
Predsednik je naveo i da Srbija u dobroj veri učestvuje u razgovorima i pregovorima, u želji da postoji razumevanje i za njene državne i nacionalne interese, a ne samo za nacionalne interese Albanaca.
"U skladu sa tim, smatramo da kompromisni dogovor znači - nikome sve, a svakome dovoljno. Uveren sam da ono što je važno je da je, bez obzira na neretko obeshrabrujuće izjave iz Prištine, naša obaveza da budemo odgovorni i posvećeni, jer neće biti napretka u evrointegracijama, a to je strateški cilje Srbije, ako ne budemo napravili ozbiljne pomake i napredak u dijalogu", rekao je Vučić.
On je poručio i da Srbija ne postavlja rokove za dolazak do nekakvog kompromisnog dogovora, jer je važnije da se napravi nekakav dogovor kojim će jedno zadovoljne ili nezadovoljne biti obe strane, nego da se ishitrenim rešenjima dođe do katastrofe.
Vučić je istakao i da će Srbija insistirati na potpunom sprovođenju Sporazuma iz Brisela, što znači i formrainje ZSO i sve ono što nije ispunjeno, a što trebalo je i moralo još od 2013. godine, podsećajući da je Srbija sve svoje obaveze potpuno ispunila.
On je istako ličnu ulogu Miroslava Lajčaka, kojem je zahvalio na posvećenosti, dodajući da je on u Srbiju uvek dobrodošao.
"Bez obzira što nam je lakše i lepše kada razgovaramo sa našim potencijalnim investitorima, o infrastrukturnim projektima... razumemo koliko je dijalog važan. I pitanje bezbednosti Srba na KiM je važno i kada ima dijaloga, onda ćemo moći i njima bolje i čvršće da im garantujemo tu bezbednost", rekao je Vučić.
„Srbija je spremna na dijalog i kompromis, a ako oni u Prištini nisu spremni na to i misle da će neka batina da im stvori državu i da će Srbi na to da pristanu - prave račun bez krčmara, poručio je Vučić.
"Trudim se da na njih nikada ne odgovaram, ne zato što smo uplašeni da kažemo što mislimo, ili u strahu od EU ili nekog drugog. Računam da su odgovorni i ozbiljni ljudi gospodari neizgovorene reči i sluge izgovorene. Zato se trudite da na sve uvrede civilizovano odgovarate, a tako i neutemeljene planove. Slušao sam sve izjave. Ne mogu da se nasmejem, jer je suviše ozbiljan tema", rekao je on.
Istakao je da, ako neko misli da je moguće da će neko da uzme čekić i udari Srbiju u glavu i kaže "morate da priznate nezavisno Kosovo" - to se neće dogoditi.
"Postoje velika očekivanja od Prištine od nove američke administracije. Albanci misle da mogu da ne naprave niti jedan kompromis, da će Srbi da im daju sve što žele, jer to moraju pod pritiskom. To se neće dogoditi", naglasio je on.
Istovremeno Vučić je konstatovao da je Lajčak u večerašnjem obraćanju "slučajno" rekao Kosovo i Srbija, jer je trebalo je da kaže Beogard I Priština.
"Ali, dobro na to smo u EU već naviknuti, oni najvećim delom govore Kosovo i Srbija, iako se radi de fakto o Beogradu i Prištini. Mi ćemo da nastavimo da razgvoavramo i spremni smo na kompromise. Niti biramo njihovo rukovodstvo, niti politiku, važno je da rešavamo naše odnose, da oni budu dobri, da svi živimo dobro i jedni sa drugima i jedni pored drugih. Ako oni neće šta ćemo", konstatovao je Vučić.
BEOGRAD: Izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak poručio je večeras da nijedna vlada ili lider nemaju luksuz da biraju prioritete.
Na konstataciju da je rekao da EU ne želi status kvo na KiM, i pitanje kako onda komenatriše što Aljbin Kurti i Vjora Osmani kažu da ih ne zanima ništa drugo nego uzajamno priznanje, da neće kompromis i da im dijalog nije među prioritetima, Lajčak je rekao da, što se rezultata procesa tiče, njegov mandat nalaže da pomaže stranama da postignu sveobuhvatni sporazum o normalizaciji odnosa.
"Na tome radimo. Od dve strane zavisi definisanje završne faze", rekao je Lajčak.
Što se prioriteta tiče nijedna vlada i lider nema luksuz da bira prioritete, poručio je on.
"Imate one koje birate i one koje morate da prihvatite. Ne vidim konflikt prioriteta koje je Kurti postavio u kampanji, ali on razume da je njegov spoljni prioritet broj 1 nastavak dijaloga", objasnio je on.
Lajčak je kazao da se to od njega očekuje i da je on to prihvatio u razgovoru u Prištini.
Lajčak je izjavio danas, da je došao da poruči da države članice EU nemaju interes da održavaju status kvo i da su spremni da dovedu proces dijaloga Beogada i Prištine do uspešnog okončanja i to onoliko brzo koliko su dve strane za to spremne.
"Države članice EU očkuju da se dijalog Beograda i Prištine o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa Kosova i Srbije i svim otvorenim pitanjima nastavi konstruktivno i u dobroj veri", rekao je Lajčak.
Istakao je da, takođe, članice EU očekuju da dve strane implementiraju sve što je dogovoreno u okviru procesa dijaloga u poslednih 10 godina.
Kazao je da je to njegova treća poseta Beogradud u tom kapacitetu, kao i da je poslednji put bio pre pet meseci.
"Želeo bih da dolazim češće, ali to niej bilo moguće zbog pandemije. Počeo sam posetu u Prištini u ponedeljak, hteo sam što pre da dođem nakon izbora kako bih razgovarao o dijalogu i značaju njegovog nastavka nakon što institucije budu formirane. I da upoznam sagovornike sa detaljima procesa i da ih upoznam sa progresom koji smo napravili od kada je dijalog nastavljen u julu prošle godine", kao je Lajčak.
Istakao je da je dijalog ključan za obe strane kako bi napredovale na svom evropskom putu, dok status kvo nije održiv ni za jednu stranu.
"Srbija je već značajno napredovala na putu evropskih integracija i dijalog je ključ za dalji napredak prema članstvu u EU", kazao je Lajčak.
Dodao je da je imao konstruktivne sastanke u Prištini sa Aljbinom Kurtijem, Vljosom Osmani i Avdulahom Hotijem i sa liderima političkih stranaka.
Lačak kaže da je svim poslao istu poruku, kao i u Beogradu.
Naglasio je da EU ima istoriju dobre i bliske saradnje sa SAD i da se vraća toj bliskoj saradnji.
"Pripremili smo ovu posetu zajedno i planirali smo zajednički dolazak sa Metju Palmerom koji zbog kovida nije mogao da dođe i delimo isti cilj za Zapadni Balkan, a to je pridruživanje EU. Nakon ove posete Prištini drago mi je da da mogu da podelim da postoji razuemevanje da je dijalog od ključnog značaja i da mora da se nastavi nakon formiranja istitucija".
Lajčak kaže da je imao koristan sastanak sa Vučićem i da mu je drago što je predsednik Srbije potvrdio svoju spremnost da dođe u Brisel u svakom trenutku, kad ga pozovu, kako bi se nastavio put ka sveobhvatnom sporazumu normalizaciji i rešavanja svih otvorenih pitanja jednom i zauvek.
Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio je večeras da EU očekuje da obe strane u dijalogu implementiraju sve što je dogovoreno, pa tako i da Priština formira Zajednicu srpskih opština (ZSO).
Na pitanje da li ostaje pri svojoj ranijoj izjavi da ustav nije Biblija, te da li vidi mogućnost da se ZSO formira uz određene zakonodavne promene u Prištini, Lajčak je odgovorio da EU to i očekuje.
"Prvo što sam rekao i danas je da EU očekuje da dve strane dijaloga implementriaju sve što je dogovoreno. Drugo, obično je praksa dogovaranja međunarodnih sporazuma, nakon što se popišu, da se usklađuju sa unutrašnjom legislativom. To je to što sam rekao i što mogu da potvrdim", rekao je Lajčak.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nadovezao se na ovo pitanje uz komentar da je Lajčak, kada je to ranije izjavio, bio pod žestokim napadom, ali manjim u Beogradu, većim u Prištini.
Upitan kako Srbija može da veruje da će se sporazumi implementirati kada se to nije desilo osam godina, Lajčak je rekao da ne može sa tim da se složi i tvrdi da je mnogo toga već implementirano.
Na pitanje o tome kako verovati u mehanizma koji je najavio da će biti uspostavljen da bi nadgledao primenu dogovorenog u konačnom sveobuhvatnom sporazumu, s obzirom na dosadašnje iskustvo, kaže da postoji mehanizam monitoringa.
"Informišemo države članice o napretku i jednu i drugu stranu. Mi govorimo da sveobuhvatni dogovor o normalizacijin treba da sadrzi sva pitanja uključujući i pitanja iz prošlosti", istakao je Lajčak.