Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dr Dušan Lalošević: Možemo sami da pravimo vakcinu protiv korone

28.02.2021. 18:46 18:55
Piše:
Foto: LJ. Petrović

Kinezi su objavili zvanično da je njihova vakcina, „Sinofarmova“ vakcina, kao klasična vakcina, poput one za besnilo.

To je klasična, mrtva, virusna vakcina i to je ono u šta imam najviše poverenja, a ništa ne sporim druge tipove vakcina. Tu klasičnu virusnu vakcinu trebalo je već da mi sami napravimo. Ako će naša država proizvoditi na primer rusku vakcinu, onda vidimo da sve može da se organizuje. I da se zaustavi i da se pokrene proizvodnja. Pandemija nas uči da moramo da imamo i svoju, domaću vakcinu, a mi ove vakcine možemo sami da pravimo. Ceo život se bavimo vakcinom protiv besnila, a u više navrata smo u Pasterovom zavodu bili i proizvođači vakcine protiv besnila – kaže profesor dr Dušan Lalošević koji na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu predaje histologiju i embriologiju, a na Poljoprivrednom fakultetu veterinarsku biologiju. Ima završene specijalizacije patologije, magistrirao je i doktorirao mikrobiologiju i parazitologiju na VMA i ceo život se bavi pravljenjem vakcina protiv besnila u Pasterovom zavodu, gde je šef laboratorije za dijagnozu besnila.

Kaže kako se i ranije zalagao da se obnovi proizvodnja vakcina kod nas. Na početku korone je razgovarao i sa članovima Kriznog štaba, jer ih poznaje, a napominje kako je jednom bio i na sednici Kriznog štaba, te je predložio da naša država pravi vakcinu protiv korone.

- Pasterov zavod može vrlo brzo da napravi prototip vakcine, slične kineskoj ili ruskoj, takozvanoj trećoj ruskoj vakcini koja se sada pojavljuje. Ta treća ruska vakcina koja se proizvodi, uveliko su klinička ispitivanja u toku, i prognoze su da će od marta biti u upotrebi, jer je napravljena kao klasična virusna vakcina. Tu vakcinu proizvodi Institut Čumakov za poliomijelitise i virusne encefalitise sa kojima imam lepu saradnju godinama. Oni su atestirali i našu vakcinu protiv besnila i potvrdili da je kvalitetna. Za vakcinu protiv korone smo izgubili godinu dana, a mogli smo da je proizvedemo – objašnjava dr Lalošević.

Kako navodi, u saradnji sa Institutom „Torlak“ mogli bismo da proizvodimo značajne količine vakcina. Zahvalan je i za to što imamo vakcine iz uvoza, ali smatra da smo mogli da imamo domaću vakcinu pre šest meseci.

- U proizvodnji vakcine potrebno je da se reši niz problema. Organizacionih, tehničkih, naučnih. U prvom redu, ne samo proizvodnja, nego i ispitati kvalitet te vakcine. Međutim, Agencija za lekove više ne radi kontrolu kvaliteta, nego kontrolu papira, dokumentacionu kontrolu. Ako neka vakcina ili strani lek ima uredne papire, on ulazi u zemlju i normalno se primenjuje. Mi smo srećni da možemo da verujemo i Kinezima i Rusima i da njihove vakcine možemo da primenjujemo, a da ne moramo da čekamo mesece zbog ispitivanja. Prvo je trebalo mi kao Pasterov zavod da rešimo određivanje jačine virusa korone u vakcini, što smo rešili za besnilo. Jako bih želeo da „Torlak“ pravi vakcine, ali ne može sam, nego svi u državi moramo da budemo konzorcijum, a „Torlak“ da bude na čelu proizvodnje. I svi da radimo jedni za druge i onda bismo imali i srpsku vakcine. „Torlak“ je decenijama izvozio vakcine, na primer protiv dečje paralize, sve je to zaustavljeno – naglasio je dr Lalošević.


Nema vakcinologije

Dr Lalošević je napomenuo kako kod nas na medicinskim fakultetima nigde nema škole gde se uči kako se pravi vakcina.

– Vakcinologija je nauka, a mi nemamo školu vakcinologije. Prvo treba da imamo srpsku školu na nivou master studija, udruženih medicinskih i bioloških fakulteta. Nama trebaju biolozi, verzirani za kulturu ćelija. Oni su osnova proizvodnje – istakao je dr Lalošević.


Smatra da naša vakcina protiv korone treba da bude kopija kineske ili ruske vakcine. Objašnjava da su to zvanično lekovi paralele postojećim lekovima. Ne moramo da izmišljamo vakcinu, jer je i vakcina protiv besnila koju je pravio Pasterov zavod napravljena kao paralela postojeće vakcine.

- Kao što smo napravili vakcinu za besnilo, tako bismo napravili i vakcinu za koronu. Ali ne u milionima doza. Mogli bismo da imamo hiljade ili desetine hiljada doza u Pasterovom zavodu, a onda bi sa „Torlakom“ mogli da imamo pravu proizvodnju. Mi bismo tu bili samo jedan nukleus koji bi to pokrenuo i kontrolisao kvalitet, što ALIMS ne radi, jer smo mi ranije po ugovoru za njih kontrolisali vakcine koje se uvoze. Pasterov zavod može da napravi samo laboratorijsku proizvodnju, ali to nije zakonski prepoznato. Za vakcinu za koronu treba da se proizvodi sto litara, da bi se proizvelo dovoljno. To mora da bude kontinuiran proces – navodi dr Lalošević i napominje da Pasterov zavoda sada ne može da napravi hiljade litara vakcine, ali može litre, što je početak i prototip.

Prema njegovim rečima „Torlak“ bi mogao da napravi vakcinu zajedno sa ALIMS-om i Pasterovim zavodom, sa Institutom za hemiju Beogradskog univerziteta i drugim ustanovama. Kada bi se udružili svi koji nešto znaju o vakcinama, to bi moglo da se uradi, smatra dr Lalošević.

- Za sada mi imamo opremu za klasičnu vakcinu, u takozvanom sistemu „roler“ boca, to su boce koje izbacuju litre vakcina. Treba imati bioreaktor, to nemamo, onda bi u jednom ciklusu moglo da se izbace i više litara. Laboratorijski sistem proizvodnje vakcina je najsigurniji, jer je najbezbedniji, jer se radi o malim količinama. Mi ćemo do kraja godine imati rusku vakcinu – ispričao je dr Lalošević.

Proizvodnja vakcine se radi mesecima, ne godinama. Država treba da radi na dva koloseka. Ono što je najavljeno, da će se u Srbiji po Sputnjik tehnologiji praviti Sputnjik vakcina, a isto tako bi trebalo da proizvodimo i treću rusku klasičnu vakcinu Instituta Čumakova.

- Trebalo bi da imamo dve vakcine za koronu. Za koronu su potrebne velike količine vakcine, te zato treba i vakcina iz uvoza. Međutim, da smo počeli da radimo na vreme, na početku epidemije, imali bismo odavno prototip vakcine. Treća ruska vakcina je ono što naša država treba odmah da pokrene. Da imamo najmanje dve ruske vakcine, ovu sa adeno virusom i klasičnu Instituta Čumakova. Tako bi se daleko efikasnije obezbedili. Ruska vakcina je dobro proverena. Kineska vakcina ima najmanje nuspojava. Kineska i ta treća ruska su isti tip vakcine, klasične virusne vakcine – istakao je profesor Lalošević i apelovao na sve ljude da se vakcinišu protiv korone.

 Ljubica Petrović

Piše:
Pošaljite komentar