Arhiv grada - Značajni detalji novosadske istorije: Moćni Dunav okovan ledom
Ledeni talas ili “Zver s istoka”, kako ga zovu mediji, pre nekoliko dana stigao je u naše krajeve, pa su se temperature, posebno noću, spustile u debeli minus.
Da li je do globalnog zagrevanja ili nečeg drugog, nekada su zime bile oštrije, a led na Dunavu se češće formirao. Zbog toga se više puta u toku jedne decenije događalo da sante leda iz gornjeg toka Dunava stignu do našeg grada, ili da se reka potpuno zamrzne.
Prema rečima direktora Istorijskog arhiva grada Petra Đurđeva, u vreme jakih zima na Dunavu najdeblji led se stvarao u januaru, o čemu svedoči i izreka “Sveti Sava Dunav zamrzava”.
- Zabeleženo je da se na Bogojavljanje u Novom Sadu sekao led kod obale da bi se, uz tradicionalni crkveni obred, bacao krst u vodu - pojašnjava Đurđev. - Oni najhrabriji skakali bi u ledenu reku da ga izvade kako bi ga sveštenici osvetili. Neki su se čak usuđivali da siđu na zaleđenu reku, ali je s prvim toplijim danima led popuštao, a šetnja „po reci“ postajala opasna po život.
Po sokacima se pričalo da su se čak i neki svatovi, koji su prelazili preko leda između Kovilja i Sremskih Karlovaca, udavili. U listu „Zastava“ 15. januara 1905. godine izvestilo se o nesreći koja se desila radnicama iz Petrovaradina koji su bili zaposleni u gradskoj svilari. Vraćajući se sa posla, njih deset je prelazilo preko leda držeći se za ruke. Kad je ispod jedne devojke led pukao i ona pala u vodu, njene drugarice su pokušale da je spasu, ali nisu imale dovoljno snage, pa je pet devojaka stradalo.
U jednom dnevnom listu, 12. jaunara 1940. godine, čitava stranica je bila posvećena hladnom talasu i ledu na rekama. U članku “Žestoka zima u Banatu” piše da je “pre dva dana u ovim krajevima zavladala jaka zima”. Temperatura je sve vreme bila ispod -10 stepeni Celzijusa, a oštrinu zime pojačavala je i hladna košava pod čijim udarima je sve mrznulo. U Novom Sadu je zabeleženo -15 stepeni Celzijusa, a prema izveštajima Planinarskog društva “Fruška gora” 11. januara 1940. godine na Vencu je izmereno čak -20 stepeni Celzijusa. Dunav je bio pokriven santama debelim i do 20 centimetara. Novinari su zabeležili da su novosadske ulice bile puste, a tog dana u naš grad štampa iz Beograda dopremljena je sa zakašnjenjem pošto je vozu trebalo gotovo šest sati da stigne do Srpske Atine.
Poslednji put Dunav se kod Novog Sada zaledio nakon pravoslavnog Božića 2017. godine, kada je temperatura danima bila ispod -15 stepeni. Tada je na Dunavu zabeležen ledostaj, a narednih dana se led sve više nagomilavao. Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, tada je na delu Dunava od mađarske granice do Smedereva led pokrivao površinu između deset i 40 odsto, pa su bile uvedene mere redovne odbrane od leda.
Da li bi se Dunav i ove godine mogao zalediti - složeno je pitanje, jer, prema rečima stručnjaka, mnogo uslova mora biti ispunjeno. Pre svega Dunav protiče kroz nekoliko država, gde su različite vremenske prilike, a da bismo se ponovo mogli divili ledom ukroćenoj snazi Dunava temperatura bi trebala biti barem –10 stepeni Celzujusa u trajanju od bar deset dana.
S. Kovač