Dobrovoljni davaoci krvi ostaju bez beneficija: Kažnjeni za humanost
Dobrovoljni davaoci krvi koji imaju beneficiran radni staž, ostaju bez beneficija za dane koje nisu proveli na poslu, pa tako i za one koje su dobili zbog davanja krvi.
Ljudima koji su dali krv sto puta, to znači oduzimanje 200 dana, te kažu da će im to umanjiti i staž, ali i penzije. Dobrovoljni davalac krvi iz Gradskog saobraćajnog preduzeća „Novi Sad“ Neško Nešković kaže da su mnoge njegove kolege odustale od davanja krvi, jer smatraju da su kažnjeni za humanost.
- Umanjuju nam se beneficije za svaki dan koji se nije radio, a bio je plaćen, pa i za davanje krvi, iako nam zakonski sleduju dva slobodna dana za davanje krvi. U martu ću dati krv devedeseti put, to znači da su mi beneficije umanjene za 180 dana. Prvo su nam to dali, a onda nam pred penziju uzimaju. Isto tako nam se umanjuju beneficije i za slobodne dane koje smo dobili za negu člana porodice, 100 posto plaćeno bolovanje zbog povrede na radu, rehabilitacije. Sve to nam se oduzima, odnosno odbija od beneficija – ispričao nam je Nešković.
Kako kaže, obraćali su se mnogima, a prošle godine i Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i tamo im je rečeno da nemaju pravo na beneficije.
- Povodom dostavljenog mejla ukazujemo da se, prema propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, ostvarivanje prava po osnovnu staža osiguranja koji se računa sa uvećanim trajanjem odnosi na rad na teškim, opasnim i za zdravlje štetnim radnim mestima, odnosno poslovima, koji su utvrđeni Pravilnikom o radnim mestima, odnosno poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem (‘’Službeni glasnik RS’’’, br.105/03…84/19 ) i za koje je uplaćen dodatni doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje. Takođe, staž osiguranja se uvećava samo za vreme koje je efektivno provedeno na radu prema stavu 2. člana 54. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (‘’Službeni glasnik RS’’, br. 34/04…86/19). Imajući u vidu navedeno, nema osnova da se dobrovoljno davanje krvi, kao ni druge slične aktivnosti za koje se u skladu sa zakonom omogućava odsustvo sa rada uz naknadu zarade, utvrdi u staž osiguranja koji se računa sa uvećanim trajanjem, pa ni da se na osnovu toga ostvaruju prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja – navodi se u odgovoru dobrovoljnim davaocima krvi iz Sektora za penzijsko i invalidsko osiguranje i boračko-invalidsku zaštitu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
„Dnevniku“ je u Ministarstvu potvrđeno ono što je dobrovoljnim davaocima već odgovoreno, sa napomenom da pošto je reč o dobrovoljnom davanju krvi, možda bi mogla da se pokrene inicijativa da se to izmeni.
Nešković kaže kako su na ovakav stav Ministarstva reagovali sa čuđenjem i u Crvenom krstu Vojvodine, kao i u Zavodu za transfuziju krvi Vojvodine.
- Zaposleni ima pravo na plaćeno odsustvo u trajanju od dva uzastopna dana za svaki slučaj davanja krvi, uključujući i dan davanja krvi. Benificirani radni staž je kategorija koja nema nikakve veze sa davanjem krvi i regulisana je Zakonom o penzionom i invalidskom osiguranju. Zavod za transfuziju krvi Vojvodine nema informacije takve vrste – rečeno nam je u Zavodu za transfuziju krvi Vojvodine.
Ni u Zavodu, niti u Ministarstvu nisu odgovorili na pitanja može li takva praksa negativno da se odrazi na dobrovoljno davalaštvo krvi, odnosno da oduzimanje beneficija ove ljude demotiviše i da odustanu od davanja krvi.
- Razmišljamo da pokrenemo inicijativu da dobrovoljni davaoci krvi koji imaju beneficirani radni staž jedan mesec ne daju krv. Kako bi se to odrazilo na sve? Krv stalno fali, a nama smanjenje beneficiranog radnog staža povlači i smanjenje penzije. Ceo život smo humani, a vraćeno nam je na ovakav način. Organizovaćemo grupu preko Fejsbuka da ne dajemo više krv – ispričao je Nešković i napomenuo kako neke njegove kolege već odustaju od davanja krvi, jer su do sada to učinili po više od 100 puta i veliki broj dana im se oduzima od beneficija.
Ljubica Petrović