Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mihajlović: Srbija želi gas iz više izvora, ne samo ruski

14.01.2021. 19:33 19:36
Piše:
Foto: Tanjug (T. Valič, arhiva)

BEOGRAD: Srbija želi da omogući da kroz njenu teritoriju prolazi gas iz različitih država, a ne samo iz Rusije, kao i da se interkonektorima poveže sa svim susednim državama u regionu, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.

Za Radio slobodna Evropa Mihajlović je kazala da je uverena da će Srbija uspeti da se uskladi s regulativama Evropske unije, da će sprovesti devirsifikaciju gasa koje će, ističe, omogućiti konkurenciju, ali i transformisati javna preduzeća iz oblasti energetike koja trenutno "posluju na teret države i uz gubitke".

Ističe da je dobro za Srbiju što sada ima dva puta dolaska gasa u Srbiju, iako se na njima jedan snabdevač - ruski.

Mihajlović kaže da je taj drugi put dolaska gasa bitan, jer se često, podseća, javlja problem tranzita puta gasa preko Ukrajine.

Ono što je važno jeste da pokušamo da diversifikujemo i snabdevača, jer to daje mogućnost da cena gasa pre svega za stanovništvo bude niža nego što je danas i za privredu. Podsetiću samo da je cena prirodnog gasa za privredu najviša u Evropi u Srbiji, navela je Mihajlović.

Najavila je da će krajem januara biti raspisan tender za interkonekciju između Niša i Dimitrovgrada, dodajući da je to gasovod koji ide Niš – Dimitrovgrad - Sofija.

S druge strane, objašnjava, tu je mogućnost da kroz taj gasovod upravo dolazi i neki drugi gas, kako gas vezan za Azerbejdžan, tako i jedan potpuno novi gasovod o kojem se priča već nekoliko godina, koji ima potpunu podršku i Evropske unije, i SAD - to je takozvani Istočnomediteranski gasovod koji dolazi iz Izraela.

Dakle, Izrael, Kipar, Krit, Peloponez, Atina, Solun i na kraju Sofija - odnosno Niš, kaže Mihajlović.

Od Niša koji bi, ističe, trebalo da bude centar kad je reč o gasu, može se, takođe praviti gasovod ka Prištini, Crnoj Gori, kao što se od Vranja može praviti ka Severnoj Makedoniji.

Ističe da je za izgradnju takvih gasovoda potrebno vreme, između tri i po i četiri godine.

Ako pričamo o istočnomediteranskom gasu, nekih osam godina je sigurno potrebno, ali što se tiče azerbejdžanskog gasa i TAP (Transjadranski) gasovoda - tu su stvari mnogo bliže, možemo ih koristiti čim završimo naš interkonektor, kaže Mihajlović.

Govoreći o situaciji kakvu je zatekla u Ministarstvu, Mihajlović navodi da su mnoge šanse u oblasti energetike i rudarstva propuštene u prethodnih šest godina, što je, kaže, dovelo do nekontrolisanog trošenja novca u javnim preduzećima koja, uz to, nisu reformisana.

Dodaje i da su nedovoljno iskorišćeni potencijali u oblasti rudarstva, koje je, naglašava, ogromna šansa.

O reformisanju javnih preduzeća, Mihajlović kaže da se mora raditi brzo, navodeći da su to EPS, Srbijagas, Trasnaft, NIS...

To su preduzeća koja danas praktično zapošljavaju direktno najmanje 65.000 ljudi, a da ne govorimo indirektno, kroz sva druga preduzeća. Druga stvar, sva ona, iako malo prikazuju dobit, ozbiljno je pitanje kakva je ta dobit i je li uopšte dobit, budući da država svakog trenutka kad god je to potrebno uskoči s novcem i sa svim što je potrebno da bi ona mogla da funkcionišu, rekla je Mihajlović.

Cilj je, dodaje, da ta javna preduzeća imaju pregledno poslovanje - da se razdele delatnosti i da se jasno vide prihodi i troškovi.

Nakon toga su, kaže, prioriteti u radu tih preduzeća - projekti od važnosti i značaja u oblasti, kad je reč na primer, gasifikacije i u, recimo, oblasti ulaganja u nove hidroelektrane ili u distributivni sistem.

O gasifikaciji Srbije se priča 20 godina. Prethodnih 10 godina to je navodno bio najvažniji cilj. Ništa se nije desilo na teritoriji centralne Srbije ili južne Srbije. Da ne govorim o nekim drugim projektima koje je gasna privreda mogla da radi. Mi se nismo još povezali sa regionom, a moramo da napravimo interkonektore sa regionom, kaže Mihajlović.

S druge strane, dodaje, novca nema, jer je, kaže ministarka, taj novac "negde otišao" u tom prethodnom periodu.

Govoreći o izgradnji interkonektora Srbija-Bugarska, Mihajlović kaže da će taj gasovod biti dugačak oko sto kilometara i da će Srbiju koštati oko 85 miliona evra.

U početku prve nedelje januara raspisan je javni poziv za kompaniju koja će vršiti nadzor nad izgradnjom. Očekujem da između 20. i 25. januara bude raspisan javni poziv, tender za izvođača. Par meseci je sigurno potrebno po svim uslovima da se to sprovede i da negde avgust, septembar, počnemo radove, kaže Mihajlović.

Ministarka dodaje i da je važno da 25 milijardi metara kubnih može da prođe tim gasovodom, a sigurno je i da, kako navodi, azerbejdžanski gas može proći tuda i da je to već negde pripremljeno.

Na pitanje da li ima planova za tečni gas, koji nude SAD, Mihajlović je odgovorila da bi Srbija trebalo da dozvoli sve ponuđače gasa, kako prirodnog, tako tečnog gasa.

Srbija je zemlja koja hoće da gradi gasne elektrane. Nama je gas suštinski potreban i plus smo tranzitna država. Ja sam za to da se napravi prostor za sve - i za LNG koji će dolaziti brodovima, dakle, američki, ali isto tako i za dodatne neke snabdevače gasa koji mogu ovde da se pojave, zaključila je Mihajlović.

Piše:
Pošaljite komentar
Bajatović: Pušten prvi gas iz Bugarske u novi srpski gasovod

Bajatović: Pušten prvi gas iz Bugarske u novi srpski gasovod

30.12.2020. 19:44 19:57
Gasovod radi bez problema, zasad samo za domaće tržište

Gasovod radi bez problema, zasad samo za domaće tržište

02.01.2021. 17:31 17:33