U Petrinji zgrade sve nestabilnije, seizmolozi očekuju još potresa
ZAGREB: Profesor Lusi Džons, jedna od najpoznatijih seizmologa na svetu, rekla je da je hrvatski građani mogu da očekuju da će se zemlja tresti još dugo.
Iako je nemoguće predvideti sa sigurnošću kada će se zemljotres dogoditi, prema naučnim saznajima i analizama, jedan aspekt nije slučajan a to su naknadni potresi.
Oko pet do deset odsto naknadnih zemljotresa su snažniji od prvog, odnosno, u pet odsto slučajeva naknadni potres je snažniji od prvog, a to je Hrvatska imala. Tako da sad znamo da će se u Hrvatskoj događati zemljotresi i možete ih očekivati još dosta dugo, rekla je Džons za TV RTL.
Ona je rekla da zemljotresi stvaraju osećaj straha veći nego što su stvarna pretnja za život ljudi.
Mnogo strahujemo da ćemo poginuti u zemljotresu, ali to se događa vrlo, vrlo retko. Shvatite ovo, sve oko vas tera vas u strah, ali ono što vam sledi će verovatno biti manjeg intenziteta od onoga što ste već imali. Loše građevine su se već srušile i gotovo sigurno će sve dalje ići na bolje, tako da je vaš automobil verovatno opasniji od zemljotresa, poručila je Džons građanima Hrvatske.
Lusi Džons je profesor na Univerzitetu CalTech, autor više od 100 naučnih radova u kojima analizira procepe i zemljinu koru i traži odgovore na pitanja zašto, kada i gde se zemljotresi događaju, mogu li se predvideti i kako su povezani.
Istovremeno, skoro svaki zemljotres u Petrinji ugrožava ionako narušenu statiku zgrada, pa se građanima ne preporučuje da idu u centar grada.
Ovde je velika opasnost i svakodnevno su zgrade sve nestabilnije. Zbog onoga što mi vidimo, preporučio bih svima da ne idu u centar grada, jer zaista svakoga trenutka nešto može da otpadne, upozorio je glavni šef vatrogasaca Slavko Tucaković.
Vatrogasci su pre nekoliko dana sve počistili, ali posledica jučerašnjeg zemljotresa su novi malter, crepovi i cigle na zemlji.
I ovaj potres u četvrtak je naneo dodatnu štetu ugroženim kućama i uplašenim građanima.
Bilo je poziva građana, ali nije bilo intervencija bez, obzira na dodatna urušavanja.
Konstantan rad je naš zadatak. Raščišćavanje i uklanjanje opasnosti za građane s krovova, skidanje dimnjaka, uz rad s vlasnicima kuća, ali i raznim firmama koje su kod nas na ispomoći. Moramo da delujemo organizovano i sigurno, kazao je Tucaković u dnevniku zagrebačke TV Nova.
On je rekao da se slaže s gradonačelnikom Petrinje Darinkom Dumbovićem o evakuaciji stanovništva iz centra Petrinje.
Tucaković je naglasio i da ljudi koji dolaze u razrušene delove grada da bi se samo fotografisali treba da znaju da je to vrlo opasno.
U poslednja 24 sata, vatrogasci su na tom području imali 1.006 intervencija s 504 vatrogasca u 204 vatrogasna vozila.
Poslednji jači zemljotres je pogodio Petrinju u četvrtak nešto pre 18.30 sati.