Najpoznatije žurke u književnosti
1. „Dekameron“ Đovanija Bokača:
U doba pandemije gde bolje započeti ovu listu, nego u kući u koju je desetak mladih aristokrata u XIV veku pobeglo da bi se spaslo od kuge koja divlja Firencom?
U vili u Fijezolu, sedam devojaka i trojica mladića, iz noći u noć pričaju jedni drugima priče, pokušavajući da (kao i očajna Šeherazada) pripovedanjem odagnaju smrt.
2. „Rat i mir“ Lava Tolstoja
Moskovski debitantski bal Nataše Rostove iz 1810, samo dve godine pre Napoleonovog ulaska u prestonicu, možda je i najpoznatija priredba iz svetske književnosti. Ove stranice obasjane su oduševljenjem junakinje koje je jako kako samo može biti u ranoj mladosti. Osim upečatljive slike prvih zanosa, Tolstoj daje i zanimljive detalje iz istorije svakodnevnog života, kao što su plesovi koji su bili popularni te sezone u Moskvi i Evropi. Bal je u to vreme počinjao polonezom, nastavljao se mazurkom, a završavao valcerom koji je tad bio pomalo skandalozan, a na koji je Natašu pozvao knez Andrej Bolkonski. (S druge strane, zanimljivo je da je mazurka obeležila početak sukoba između Onjegina i Lenskog u Puškinovom „Evgeniju Onjeginu“.)
3. „Gospođa Dalovej“ Virdžinije Vulf
Klarisa Dalovej je uz Anu Karenjinu i Margaritu iz „Majstora i Margarite“ verovatno jedna od najpoznatijih domaćica iz svetske književnosti. Ovaj roman Virdžinije Vulf prati Klarisine pripreme za zabavu koju će prirediti na kraju tog dana, a priča meandrira kroz vremenske tokove, konačno isplićući sliku junakinjinog života u posleratnoj Engleskoj i njenog unutrašnjeg psihološkog stanja.
4. „Veliki Getsbi“ Skota Ficdžeralda
Ne bi bilo fer napraviti ovu listu bez pominjanja Getsbija, glavnog junaka „Velikog Getsbija“ koji je i u svetu Ficdžeraldovog romana, a bogami i izvan njega, poznat po raskošnim zabavama. Kroz alkohol i ekstravaganciju, Ficdžerald je pokušao da prikaže nemarnu generaciju bogataša koji su dvadesetih godina prošlog veka provodili život tražeći plitka i laka zadovoljstva. Getsbi je svoje raskošne žurke priređivao u nadi da će se na njima pojaviti Dejzi, u koju je godinama bio nesrećno zaljubljen. San o magičnim proslavama organizovanim u pokušaju da se dosegne nešto čega zapravo nema, konačna je ironija Ficdžeraldove knjige, jer je Dejzi, za koju je harizmatični Getsbi spreman da da sve, površna i prazna kao i gotovo svi ostali njegovi gosti.
5. „Vašar zločina“ Agate Kristi
Nijedna lista ovog tipa nije kompletna bez bar jedne krimi misterije smeštene u kuću u koju se tokom zabave dogodilo ubistvo. U ovom romanu Agate Kristi, pomalo komični obrt je u tome što je tema zabave koja se održava na seoskom plemićkom imanju upravo rešavanje fingirane krimi misterije. Ubrzo se ispostavlja da je glumljeni zločin zapravo pravo ubistvo, ali među gostima je tu, naravno, Herkul Poaro da pomogne da se otkrije ubica!
6. „Hobit“ i „Gospodar prstenova“ DŽ. R. R. Tolkina
Obe Tolkinove velike priče počinju „žurkama“. Mala zabava koju Bilbo Bagins nikada nije hteo da napravi u „Hobitu“ postaje katalizator velike pustolovine koja konačno kulminira mnogo decenija kasnije, u „Gospodaru prstenova“. Od zbunjenog hobita domaćina koji usplahireno trčkara do svoje ostave da bi nahranio bučne patuljke koji su mu nenajavljeno banuli u kuću, Bilbo do kraja avanture narasta u pravog heroja. On konačno silazi sa scene tek na početku „Gospodara prstenova“ kada se posle veličanstvene žurke za svoj „jedanaesto-prvi“ rođendan, povlači da bi ustupio mesto novom protagonisti, Frodu, sledećem nosiocu Prstena.
8. „Majstor i Margarita” Mihaila Bulgakova
Jedna od najupečatljivijih epizoda u Bulgakovljevom „Majstoru i Margariti“ je Volandov bal, u kom Margarita preuzima ulogu domaćice večeri, tik uz Satanu. Pomalo demonska žena koja vodi noćni bal spada u jedan od motiva koji je, u različitim varijacijama, dugo prisutan u književnosti i kulturi. Svakako da je Bulgakovljeva Margarita nastala oslanjajući se i na Faustovu Gretu, i njegov opis Valpurgijske noći, ali je zanimljiv podatak da su ove scene iz Bulgakovljevog romana verovatno inspirisane i ekscentričnim balom koji je održan u Vtorovoj vili u Moskvi, u proleće 1935. Čuveni bal organizovao je tadašnji američki ambasador Vilijam Bulit sa namerom da zaseni svoje ruske goste među kojima je bio i Bulgakov sa svojom suprugom, a ostalo je zabeleženo da su u raskošnoj vili egzotične životinje delile prostor sa gostima.
Nastasja Pisarev