Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Monografija bečejskog vaterpola ugledala svetlost dana

28.12.2020. 11:43 11:46
Piše:
Foto: Arhiva PVK Bečej/Evropski prvaci, igrači, stručni štab i rukovodstvo

Dugo najavljivana i čekana monografija bečejskog vaterpola, ovih dana izašla je iz štampe. PVK Bečej predstavlja kapitalno delo iz oblasti sporta, izašlo povodom vrednog jubileja – sedam decenija postojanja i više nego uspešnog rada.

Istina, bilo je i padova u tako dugom vremenskom periodu, ali prirodno je da uspesi više prijaju i jasnije se pamte. Jedan od događaja vrednih pamćenja u klupskoj istoriji trebalo je da bude i obeležavanje 70. rođendana, ali je pandemija kovida 19 prvo pomerila, a onda i, gotovo, sve odložila. Ostaće zapisano da je veliki jubilej obeležen jedino izdanjem klupske monografije pod naslovom „Od Kanala do evropskog vladara“, čiji je autor potpisnik ovih redova.

- Monografija je ranije pripremljena i čekao se pogodan trenutak za promociju, ali na kraju ni to, zbog epidemiološke situacije, nismo bili u mogućnosti da organizujemo. Kapitalno delo za naš klub, a mislimo i bečejski sport u celini, odštampano je u godini jubileja i pušteno u prodaju, a ako se u dogledno vreme stvore uslovi, upriličićemo i prigodni prikaz knjige i razgovor o njoj - pojasnio je predsednik PVK Bečej Zoran Popov aktuelnu situaciju.

O (ne)uspeloj misiji atraktivnog obeležavanja jubileja, govorila je i jedna od igračkih legendi  - Goran Krstonošić, koji je bio predsednik kluba u vreme kada je oformljen Organizacioni odbor za obeležavanje jubileja i izradu monografije.

- Zahvaljujući profesoru dr Đurici Stojšiću, koji je bio član prve generacije bečejskih vaterpolista i njegovim malobrojnim živim saborcima, rekonstruisali smo „pionirske korake“ našeg sporta, pa smo zato želeli da, barem nakratko, „vaskrsnemo“ prostor na Kanalu između dva Šlajza, gde se „rodio“ vaterpolo u našem gradu. Planirano je bilo da se obeležavanje jubileja održi u drugoj polovini avgusta, kada je voda u Kanalu najtoplija, kako bi se odigrala utakmica mlađih selekcija u autentičnom ambijentu. Pored toga, želeli smo da u Gradskom muzeju priredimo izložbu sa 70 fotografija iz klupske arhive, obavimo promociju monografije i uručimo priznanja onima koji su doprineli da se klupsko ime s respektom izgovara u svetu vaterpola, ali... - sleže ramenima Goran Krstonošić.


Monografija u prodaji

Nećemo ovom prilikom detaljnije da otkrivamo sadržaj monografije, čije je štampanje finansirala Opština Bečej, jer to prepuštamo onima koji je budu imali u rukama. Recimo samo da je recenzent profesor dr Đurica Stojšić, da je između korica u kojima se nalazi 247 strana stao čitav život kluba: od prvih zaveslaja, sve do današnjih dana i da je sve ilustrovano s 523 fotografije. Cena knjige je 1.000 dinara i ona može da se kupiti u PVK Bečej (kontakt telefon 063/568584), kao i u prostorijama Kancelarije za mlade i Turističke agencije Opštine Bečej, lociranim na centralnom gradskom trgu.


Najzad je otklonjena dilema o tome kada je klub bio osnovan. Dugi niz godina je 1947. slovila za „nultu“ i, shodno tome, obeležavani su jubileji... Protagonisti te ideje zaboravili su da je u to vreme bilo političkih turbulencija i da nikome nije bilo do osnivanja kluba. Kada se malo primirila situacije vezana za dešavanja s Informbiroom i kada se društveni život koliko-toliko vratio u normalu, 1950. godine stigla je prepopruka iz Pokrajinskog saveza za fiskulturu da se iskoriste prirodni resursi i u okviru SD „Jovan Crveni“ oformi plivačka sekcija. Društveni zadak dobio je zaljubljenik u plivanje Imre Biro i tako je sve počelo.

- Kako je po propisima Plivačkog saveza Jugoslavije u to vreme svako zvanično takmičenje između prvog i drugog dela moralo da ima vaterpolo utakmicu, bila je to obaveza da se oformi i vaterpolo sekcija, a članovi smo bili upravo mi, mladi plivači, kojima je, pored isplivavanja dugih plivačkih deonica nekoliko puta preko Tise, predstavljalo zadovoljstvo da se još malo zadržimo u vodi zabavljajući se s loptom priseća se i vraća film profesor dr Đurica Stojšić (85).

I tako, krenulo se u muljevitom Kanalu tokom letnjih meseci, a posle 33 godine stiglo se do elite, koja je u to vreme slovila za najače nacionalno klupsko takmičenje u vaterpolu. A onda, pola veka od osnivanja kluba, on se ispeo i na evropski tron! Time su svi snovi prethodnih, a vrlo verovatno i budućih, generacija ispunjeni.

Vlastimir Jankov

Piše:
Pošaljite komentar