Dobitnici nagrade Vukove zadužbine za nauku i umetnost
BEOGRAD: Nagradu Vukove zadužbine za nauku dobila je profesorka dr Ljiljana Pešikan - Ljuštanović za knjigu “Pišem ti priču”, a za umetnost akademik vajar Svetomir Arsić Basara za izložbu “Radovi (1998-2018)”, saopštili su danas iz Zadužbine.
Odluku o nagradi za nauku 2020. godine doneo je Odbor u sastavu: prof. dr Slobodan Grubačić, dopisni član SANU (predsednik), akademik Nada Milošević-Đorđević, prof. dr Dragana Mršević-Radović, dr Miloje Vasić, dr Bojan Jović i prof. dr Boško Suvajdžić.
Delo “Pišem ti priču” izašlo je u izdanju Akademske knjige iz Novog Sada (2020).
U obrazloženju nagrade stoji da je “glavni kvalitet i naučni doprinos ove monografije produbljeno sagledavanje čvrstih i složenih veza, koje se na planu sadržine, forme i na nivou dubinskih značenja dela, uspostavljaju između dva toka srpske književnosti tradicije usmenog i pisanog”.
Dalje stoji u recenziji monografije Milivoja Nenina - “ovaj tip analize pokazuje kako usmena književnost, od romantizma do danas, inspiriše pisano stvaralaštvo i plodonosno utiče na srpsku kulturu, kao izvor tema, motiva, i fabula.
Ljiljana Pešikan-Ljuštanović rođena je u Feketiću, a od 1994. godine zaposlena je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.
Autorka je pisala brojne monografije, objavila je više od 200 radova u stručnoj i naučnoj periodici, pre svega iz oblasti izučavanja južnoslovenskog i balkanskog književnog folklora.
Takođe publikovala je radove interdisciplinarnih studija o refleksima tradicionalne usmene književnosti i mitsko-obredne prakse balkanskih naroda u srpskoj i jugoslovenskoj dramaturgiji i pozorištu, ali i jedan broj radova o savremenom urbanom folkloru.
Nagradu Vukove zadužbine za umetnost laureat Arsić Basara dobio je za izložbu “Radovi (1998-2018)” održanoj od 11. oktobra do 20. novembra 2019. u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin, a izložba je prvo otvorena u Galeriji SANU.
U ovom Odboru članovi žirija su: prof. Svetislav Božić, dopisni član SANU (predsednik), Rada Đuričin, dr Milijana Simonović, Pavle Medaković, Đorđe Malavrazić, Mirko Demić i dr Branko Zlatković.
Na izložbi u Salonu NMZ predstavljeni su radovi pojedinačnih skulptura, kao i radovi iz nekoliko ciklusa na kojima je Basara radio u periodu od 1998. do 2018. godine.
Teme iz kojih Basara crpi stvaralačku energiju su besmrtnost kosovskog mita, slava srpskih vitezova, lepote srpskih manastira, nekada slavna srednjovekovna Srbija i dinastija Nemanjića.
Stradanje srpskog naroda, kao i podsticaji za stvaralačku moć, ogleda se u ciklusu “(Ne) milosrdni anđeo”, koji se odnosi na bombardovanje Srbije od strane NATO 1999. godine.
Njegova stvaralačka filozofija može se ogledati u sledećoj misli - “Bez Zavičaja ne postoji put u umetnost, jer Zavičaj stvara predodređenost”, stoji u obrazloženju nagrade.
Vajar, likovni pedagog, teoretičar i akademik Arsić Basara (92), rođen je u selu Sevce, na Kosovu i Metohiji, a diplomirao je 1958. godine na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu.
U umetničkoj karijeri, dugoj šest decenija, bavio se dosta pedagoškim radom, a u praksi izlagao je na samostalnim i kolektivnim izložbama u zemlji i inostrantvu.
Nagrada Vukova zadužbina dodeljuje se za period od oktobra 2019. do oktobra 2020. godine i biće uručena dobitncima 2021, kada to dozvole epidemiološke prilike.