Fabrici: Planovi EU sa Srbijom nisu narušeni pandemijom
BEOGRAD: Iako je u ovoj godini bilo dosta nepredviđenih događaja, proširenje EU nije sišlo sa našeg radara i naši planovi sa Srbijom nisu narušeni pandemijom, izjavio je danas šef delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici.
"Naši planovi sa Srbijom nisu narušeni pandemijom, iako je nova Vlada Srbije, čini se, frustrirana zato što u ovoj godini nije otvoreno ni jedno novo poglavlje. To je tako i zbog toga što u EU ne postoji saglasnost o tom pitanju", rekao je Fabrici.
Govoreći na panelu "Od Nemačke do Portugala, predvodenje Unije u teškim vremenima", Fabrici je podsetio da EU na svakih šest meseci pravi procenu ostvarenih rezultata i izrazio očekivanje da će nova srpska vlada u prvim mesecima sledeće godine demonstrirati da može da prikaže konkretne rezultate.
"Poručio bih da ostanite smireni i nastavite sa radom. U našem izveštaju mi smo ukazali gde vidimo probleme, a gde smatramo da se stvari pomeraju u pozitivnom pravcu. Postignuti su rezultati u ekonomiji, zadovoljni smo otpornošću srpske privrede u ovim teškim vremenima, ali na primer, na polju zaštite žvotne sredine, očekujemo mnogo više", poručio je Fabrici.
On je naglasio da je proširenje vitalno pitanje i za EU i poručio da vlada Srbije mora da nastavi sa refomama, ali da EU mora da nagradi Srbiju za dobre rezultate - kada ih bude.
"Komisija je pomagala da se pomoć EU blagovremeno pruži svim zemljama zapadnog Balkana, kako bi sve države mogle sinhronizovano da napreduju u periodu velike zdravstvene krize i oporavljaju se u korak sa EU od posledica pandemije", naveo je šef delegacije EU u Srbiji.
Fabrici je kazao da je 2020. godina bila puna nepredviđenih događaja i iskušenja, ali da se ne može reći da u datim okolnostima kraj ove godine nije uspešan.
Podsetio je da je u 2020. ostvaren jedan od ključnih, velikih ciljeva - usvojen je plan da se u EU, u narednih sedam godina, smanji emisija štetnih gasova, a neposredno pred kraj godine stigle su i dobre vesti o vakcini protiv kovida-19.
Srđan Majstorović, predsednik Upravnog odbora CEP, nedostatak napretka u pridruživanju Srbije EU vidi u tome što su izostali konkretni rezultati na polju vladavine prava, ali u tome što je previše vremena, puna četiri meseca, bilo potrebno da se formira vlada, a to vreme je moglo korisnije da se iskoristi.
"Da nije bilo takvih kašnjenja Srbija bi možda otvorila još neko poglavlje, ali sve u svemu nije bilo dinamičnog odgovora srpske strane. Ova vlada je nova, čuli smo mnoga obećanja, ali potrebni su vidljivi rezultati da bi se dokazalo da je vlada u stanju da ubrza proces reformi i demonstrira da je u stanju da ubedi evropske partnere u ispravnost, efikasnost i stabilnost tih reformi", zaključio je Majstorović.