Zbog pandemije i prevoz putnika trpi velike gubitke
BEOGRAD: Među sektorima koji su najviše pogođeni krizom usled pandemije kovida19 je i putnički prevoz, što se vidi i po drastičnom padu broja putnika, a pre svega u međunarodnom saobraćaju, rečeno je Tanjugu na Beogradskoj autobuskoj stanici (BAS) i u preduzeću Lasta.
Napominju da je loša situacija u turizimu dovela do smanjenja posla za prevoznike.
Usled teške epidemiološke situacije na BAS-u je vidno smanjen broj putnika i polazaka, kaže pomoćnik šefa saobraćajno-prodajne službe Stojan Stojković.
Naglašava da se broj otkazanih polazaka svakodnevno povećava.
"Danas je po redu vožnje u prigradskom i međumesnom saobraćaju trebalo da bude 1.100 polazaka, ali da je otkazano njih 100. Broj putnika u međumesnom saobraćaju smanjen za oko 70 odsto u odnosu na period pre epidemije korona virusa, a sve to dovelo je do enormnih gubitaka u poslovanju", rekao je Stojković Tanjugu.
On ne očekuje da će se tokom predstojećih praznika situacija značajno promeniti, iako ne isključuje mogućnost da u tom periodu bude nešto više putnika.
U Lasti kažu da su u prvih prvih deset meseci ove godine zabeležili pad prihoda od 1,4 milijarde dinara u odnosu na isti period prošle godine, najviše zbog drastičnog smanjenja mejdunarodnog saobraćaja i turističkih putovanja.
"U oktobru prošle godine imali smo dobitak od 170 miliona dinara, a ove godine Lasta posluje u gubitku od oko 700 miliona dinara. Međunriodni saobraćaj gotovo da i ne postoji, jer se veoma mali broj ljudi odlučuje na putovanje", rekao je Tanjugu direktor saobraćaja u tom preduzeću Predrag Lukić.
Dodaje da su po Uredbi Vlade Srbije prevoznici dužni da održavaju najmanje 30 odsto planiranog reda vožnje u međumesnom saobraćaju, a Lasta ostvaruje oko 70 do 80 procenata ovih polazaka.
Ovaj prevoznik na nekim međumesnim linijama vozi i sa gubicima da bi kao društveno odgovorna kompanija izašla u susret putnicima, kaže sagovornik Tanjuga.
"Najveći pad prihoda zabeležen je u međunarodnom saobraćaju, kako na našim redovnim linijama kojima pokrivamo praktično celu Evropu, tako i u međunarodnom saobraćaju koji se odnosi na iznajmljivanje autobusa turističkim agencijama. To se svelo na promile, i to je najveći deo prihoda koji nam nedostaje, naglasio je Lukić.
Dodao je da je projekcija da će ove godine Lasta napraviti 20 do 25 odsto manje kilometara, a ukupni prihod će biti za bar 25 odsto manji nego 2019. godine.
Nezahvalno je davati bilo kakvu prognozu poslovanja za 2021. je zbog epidemiološke situacije u kojoj se nalazimo, rekao je Lukić.
On je precizirao da Lasta nije dobila bespovratna sredstva od države, već kreditnu podršku Fonda za razvoj Repulike Srbije u iznosu od 360 miliona dinara sa povoljnom kamatom i grejs periodom od godinu dana.