Bez skele je život u Tarašu nemoguć
TARAŠ: Dopis koji je od rečne kapetanije stigao u Mesnu zajednicu Taraš, a u kom piše da čuvena taraška skela neće više moći da se kreće uz pomoć čeličnih sajli, već će morati da je vuče brod, poprilično je uzburkao duhove u ovom selu.
Skela je, naime, velikom broju taraških poljoprivrednika najkraća i najbrža veza sa 2.000 hektara njiva koje poseduju na bačkoj strani. Drumskim putem moraju da pređu čak 60 kilometara da bi stigli do svojih njiva.
- Mi smo pokušali da dobijemo objašnjenje od kapetanije, jer je propis stupio na snagu 2. decembra, ali nam se nadležna osoba za sada nije javila, a ni odgovorila na poruku da nas kontaktira - kaže Goran Mijatov koji u Tarašu koordinira rad skele. - Planiramo da problem izložimo gradskim vlastima u Zrenjaninu, jer ukoliko zaista ostane na snazi ovakav propis, to je za nas neisplativo, jednom rečju nemoguće. Taman imamo ovih nekoliko zimskih meseci da problem rešimo. Sada je skela skoro u mirovanju, samo poneko ima još nešto da uzore na bačkoj strani, pa skeleyija ujutru odveze, a popodne doveze tih nekoliko zakasnelih orača. No, poslovi na njivama počinju već krajem februara, a kad je puna sezona, skela s jedne na drugu stranu Tise pređe i 40 puta u toku dana.
Novi Zakon o bezbednosti plovnog puta rekom Tisom podrazumeva da skele ubuduće neće smeti da se kreću uz pomoć čeličnih sajli, već će ih vući brodovi, sa stručno obučenom posadom. Po mišljenju kapetana Nikole Spaića, koji kao stručno lice rukovodi radom taraške skele, primena ovakvog propisa na Tisi kod Taraša je nemoguća.
- Kad je Tisa jaka i brza u proleće, kad sve gura, manevrisanje brodom i skelom je nemoguće. O tome koliko je operacija skupa da i ne govorim. Nisu to samo brod i gorivo, nego i izgradnja prilaznih puteva. Jednom rečju, nepotrebno. Skela ovako funkcioniše bez problema 200 godina. A ako je problem u bezbednosti, brodari koji plove Tisom znaju gde je skela i nikad nije bilo incidenata, pogotovo što ova taraška radi samo kad je dan - ističe Spaić.
Tako ostaje da se problem sa skelom reši u toku zime. Neki se kompromis mora pronaći, smatraju Tarašani.
- Bez skele, život u Tarašu je nemoguć. Ići okolo svaki čas je neizvodljivo. Poljoprivredu diktiraju vremenski uslovi, vetar, kiša, sunce, blato… Radi se kad se može, a ne po kalendaru i satnici. Nekad imate na njivi posla od pola sata, a putovanje bi do njive trebalo da traje tri sata. Zato na vreme ukazujemo na problem u nadi da ćemo do nekog rešenja doći - ističu naši sagovornici.
Ž. B.