Dobra atmosfera na poslu bitnija od zarade
Dobri međuljudski odnosi najvažniji su faktor prilikom odabira radnog mesta, muškarci očekuju veće zarade nego što su očekivanja njihovih koleginca, osećaju se sigurnije na radnom mestu od ženskog pola, a isto važi i za kandidate s visokim i višim obrazovanjem – deo je rezultata istraživanja u kojem je učestvovalo više od 5.000 ispitanika, među kojima oko 2.000 iz Srbije.
Među ispitanicima iz naše zemlje bilo je 40 odsto zaposlenih, 50 odsto nezaposlenih i deset odsto onih koji se školuju. Istraživanje, koje je sproveo sajt „Poslovi Infostud”, imalo je za cilj da utvrdi stanje na srpskom i regionalnom tržištu rada, a priključili su se i partnerski sajtovi za zapošljavanje iz regiona „MojPosao.ba”, „Vrabotuvanje.com.mk”, „MojPosao.hr” i „Deloglasnik.si”.
Ispitanici su istkali da su im prilikom odabira radnog mesta najvažniji međuljudski odnosi. Za to se opredelilo čak 63 odsto ispitanika iz Srbije, a slede visina zarade – 62 odsto i mogućnost učenja i napredovanja – 42 odsto. Slični su rezultati bili i u drugim zemljama jer su svim ispitanicima dobri međuljudski odnosi na prvom mestu prilikom izbora poslodavca. Ispitanici iz Hrvatske su taj faktor istakli u nešto većoj meri nego oni iz ostalih zemalja. Visina zarade nešto je važnija ispitanicima iz Srbije i Makedonije nego onima iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, koji posebno cene mogućnost učenja i napredovanja. Treba reći i da se prioriteti prema radnom statusu razlikuju – zaradu više ističu zaposleni, mogućnost napredovanja oni koji se školuju, a sigurnost posla oni koji su trenutno nezaposleni.
Ispitanici su odgovarali i na pitanje koji su faktori su presudni za dobijanje posla. Najviše ispitanika iz Srbije smatra da su to znanje i veštine – 28 odsto, a slede motivacija i želja za zaposlenjem – 25 odsto. Svega sedam odsto ispitanika smatra da je za dobijanje posla važna sreća, a šest procenata smatra da je važna stranačka pripadnost.
Kada je reč o zaradi, najviša očekivanja, u proseku, imaju ispitanici iz Hrvatske – oni očekuju da bude viša od 1.100 evra. Na poslednjem mestu su očekivanja onih koji traže posao u Severnoj Makedoniji, jer očekuju zaradu od 524 evra, a u BiH se ta očekivanja zaustavljaju na 809 evra.
Ispitanici iz naše zemlje očekuju da mesečno, u proseku, zarade 606 evra. Zaradom u rasponu od 401 do 500 evra bilo bi zadovoljno 29 odsto ispitanika, a 22 odsto je kao željenu zaradu naveo iznos od 301 do 400 evra. Platu višu od 1.000 evra očekuje manje od pet odsto kandidata iz Srbije.
Pandemija koronavirusa donela je potpuno drugačiji način života i rada, a na osnovu rezultata istraživanja, poslodavci su na pravi način odgovorili na krizu. Naime, čak 74 odsto ispitanika smatra da su se njihovi poslodavci snašli dobro ili čak odlično, a četvrtina misli da reakcije poslodavaca nisu bile odgovarajuće i da nisu pokazali dovoljnu brigu za radnike. Snalaženje poslodavca u vreme pandemije bolje su ocenili ispitanici kojima je bio omogućen rad od kuće.
Nema većih razlika između faktora koji su muškaracima i ženama važni kada konkurišu za posao. Ipak, žene u nešto većoj meri naglašavaju da su dobri međuljudski odnosi presudni, dok muškarci na prvo mesto stavljaju visinu zarade. Radno vreme i sigurnost posla važniji su ženama nego muškarcima.
Kada je reč o visini plate, muškaraci očekuju više zarade nego žene. Naime, oni očekuju da mesečna zarada, u proseku, dostigne iznos od oko 690 evra, a žene su navele iznos od oko 590 evra. Kada se rezultati gledaju po godinama starosti, najmlađi ispitanici imaju najmanje zahteve jer tek počinju da rade, dok su stariji ispitanici nešto zahtevniji.
Trećina zaposlenih ispitanika iz Srbije, odnosno 33 odsto, strahuje da bi, zbog krize izazvane pandemijom, mogla ostati bez posla u naredom periodu, a ista je situacija i u celom regionu. Da je uticaj pandemije koronavirusa na mišljenje zaposlenih vidljiv potvrđuje i to što je prošle godine u Srbiji bojazan da će izgubiti posao izrazila četvrtina zaposlenih ispitanika, odnosno 24 odsto.
D. Mlađenović