Kraj Nadalja niče šuma sa 6.000 sadnica
NADALJ: U Nadalju je za vikend organizovana akcija sadnje 6.000 sadnica raznih autohtonih vrsta, uz poštovanje svih epidemioloških mera i okupljanjem samo neophodnog broja volontera.
Opština Srbobran i Javno komunalno preduzeće „Graditelj“, uz podršku Šumarskog fakulteta u Beogradu i Ministarstva za zaštitu životne sredine, obezbedili su i posadili sadnice hrasta lužnjaka, poljskog jasena, belog bresta, košaraste i bele vrbe, bele topole, lipe i breze, pa se očekuje da na ovom mestu u narednim godinama nikne pravi šumski pojas.
Predsednik opštine Srbobran Radivoj Debeljački kaže da je njihova opština pri dnu liste po procentu pošumljenosti, te su im ovakve akcije neophodne i od velikog značaja.
-Moramo sačuvati životnu sredinu, obezbediti površine pod šumom i vetrozaštitne pojaseve oko poljoprivrednog zemljišta i naselja, jer će sistem najefikasnije funkcionisati samo ako njegovi delovi budu dobro složeni. Ovo je prva akcija ove vrste u novom mandatu lokalne samouprave i biće ih sve više, zbog čega ćemo svu pažnju usmeriti i na rad našeg rasadnika i pokušati da proizvedemo što više sadnica autohtonih vrsta- rekao je Debeljački. - Podršku i dalje očekujemo od Ministarstva za zaštitu životne sredine i Šumarskog fakulteta, sa kojima već imamo dobru saradnju, i otvoreni smo za stručne savete i preporuke kako da brzo i uspešno podignemo procenat površina pod šumama. Nećemo stati samo na ovome već ćemo svu pažnju usmeriti i na suzbijanje svih vrsta zagađenja životne sredine, koja dolaze od strane i malih i velikih zagađivača.
Deo akcije u Nadalju svojim znanjem i stručnim savetima podržala je i rođena Srbobranka, diplomirani inženjer šumarstva Ivona Kerkez Janković, inače doktorand Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Ona ističe da je veoma važnio da ova akcija uspe.
-Novi zasad nalazi se kao barijera između oranica i naselja i njegov položaj veoma je bitan za zaštitu stanovništva od štetnih aerosola i udara vetra. Pored toga, bez vode i hrane možemo barem nekoliko dana, ali bez kiseonika ne, i onda je jasno koliki je značaj ovog novog zasada- rekla je Kerkez Janković.
Profesorka Šumarskog fakulteta Mirjana Šijačić Nikolić istakla je da zajednički projekat opštine Srbobran i Šumarskog fakulteta na pošumljavanju ovog prostora, treba da rezultirala podizanjem procenta površina pod drvećem na više od jedan odsto, koliko sada iznosi.
-Sredstva za pošumljavanje dobijamo iz Zelenog fonda Ministarstva za zaštitu životne sredine i namera nam je da i dalje konkurišemo za nove zasade. Nadam se da će livada na kojoj smo danas radili u budućnosti postati šuma. Naša obaveza će biti da vršimo analizu prijema i preživaljavanja ovih sadnica, kao i popunjavanje sadnica koje se eventualno ne prime- rekla je Šijačić Nikolić.
M. Stakić