Najslađa fabrika do proleća u Novom Sadu
Do proleća naredne godine Novi Sad bi trebalo da dobije „najslađu fabriku u ovom delu države”, objavio je na svom „Instagram“ nalogu gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević nakon posete gradilištu budućeg postrojenja „Bari Kaleboa” na putu za Zrenjanin.
On je čestitao toj švajcarskoj kompaniji što nijednog trenutka nije obustavila izgradnju fabrike, i ponovio da će u njoj biti otvoreno 100 radnih mesta, uz još 30 inženjera koji će posao dobiti u Akademiji čokolade.
„U ovoj godini, koja je pre svega obeležena borbom protiv koronavirusa, ’Bari Kalebo’ sa svojim izvođačima neprekidno gradi novu fabriku na ulazu u Novi Sad, prvu investiciju najvećeg svetskog proizvođača čokolade i proizvoda od kakaoa u ovom delu Evrope. Investicija koja će u Novi Sad doneti tehnologiju vrednu 100 miliona evra, ali i investicija koja donosi najmoderniju tehnologiju i znanje i spaja se s našim Tehnološkim fakultetom. Značaj je višestruki, i ekonomski i naučno-obrazovni jer spajate naše najbolje obrazovne ustanove i pogone velikih svetskih kompanija”, izjavio je Vučević.
Kako je napomenuo, u pitanju je kapitalno-intenzivna investicija, sa skupom tehnologijom, koja donosi i Akademiju čokolade, odnosno razvojno-istraživački centar „Bari Kaleboa” koji će raditi s Tehnološkim fakultetom, te će tamo studenti i profesori moći da uče i prenose znanje. Vučević je istakao da se u neposrednoj blizini nalaze i fabrike „Lira” i „Bosh Male Turbosistema”, a da gradska vlast očekuje uskoro veliku japansku investiciju na istoj lokaciji.
„Istovremeno, država radi velike investicije na saobraćajnoj infrastrukturi, na velikom kružnom toku na raskrsnici kod Rafinerije, a Novi Sad dovodi tri miliona evra vrednu komunalnu infrastrukturu vodovod, kanalizaciju, zacevljenje kanala, režijske trake, tako da će to biti jedna nova i opremljena industrijska zona koja potpuno menja konfiguraciju ovog dela grada”, naglasio je gradonačelnik Vučević.
Polaganjem dve velike čokoladne kocke u temelje buduće fabrike belgijsko-švajcarske kompanije „Bari Kalebo“ u Novom Sadu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i regionalni potpredsednik za Istočnu Evropu, Bliski istok i Afriku Rohier van Slehter simbolično su 5.marta ove godine označili početak izgradnje jednog od najvećih i najsavremenijih takvih pogona u svetu. Na Zrenjaninskom putu gradi se fabrika vredna 50 miliona evra, koja bi trebalo da zaposli 100 radnika i da na tržište regiona isporučuje 50.000 tona čokolade godišnje. Najavljeno je da će fabrika biti gotova početkom 2021. godine.
– Ovo je za nas važan i veliki dan, plate u „Bari Kalebou“ za inženjere i tehnologe će biti na nivou evropskog proseka, a značajno iznad srpskog proseka za one druge, obične radnike – kazao je tom prilikom predsednik Vučić.
Do kraja godine trebalo bi da bude završena kružna raskrsnica na ukrštanju puta Novi Sad – Zrenjanin i Puta Šajkaškog odreda, kažu iz „Puteva Srbije” za „Dnevnik”. Kako navode iz tog javnog preduzeća, nova raskrsnica biće u stanju da zadovolji trenutne potrebe saobraćaja na toj deonici od 20.000 vozila dnevno, ali i projektovan obim saobraćaja u narednih 20 godina.
– Situacija u Novom Sadu je i dalje veoma teška i izazovna i došli smo do gotovo hiljadu pregleda dnevno u kovid ambulanti Doma zdravlja u Novom Sadu – izjavio je gradonačelnik Novog Sada gostujući u emisiji „Svitanje” na TV „Pink”.
On je rekao da je pritisak na zdravstveni sistem veliki i da Dom zdravlja radi 24 sata, bez prestanka.
– Dnevno imamo između 300 i 500 novoinficiranih. Iako poslednjih dana vidimo da nemamo dodatno povećanje tog broja, svakodnevno registrujemo visoke brojke. Očigledno da sada ulazimo u momenat kada će se lomiti „utakmica na terenu”. Važno je da građani razumeju da smo svi deo rešenja problema i mislim da većina to i shvata – rekao je Vučević.
Proglašenje vanredne situacije je, kako je rekao, crveni alarm i jasan znak stanovnicima Novog Sada da je situacija kritična.
– Ne želimo da sprovodimo kažnjavanja, ali ako neko ugrožava sebe, druge i naš zdravstveni sistem, biće sankcionisan – rekao je gradonačelnik Novog Sada.
Na pitanje hoće li Novosadski sajam postati kovid-bolnica, Vučević je odgovorio da to trenutno nije u planu, ali da se u slučaju potrebe može realizovati za 24 sata uz pomoć Vojske Srbije.
Pripremni radovi započeli su 21. avgusta ove godine, da bi nakon postavljanja signalizacije za preusmeravanje saobraćaja i ograđivanja gradilišta, sama izgradnja počela 7. septembra. Radovi, čiji je izvođač novosadsko AD „Bačkaput”, kako navode u „Putevima Srbije”, izvode se fazno, pri čemu se saobraćaj po potrebi preusmerava među kolovoznim i saobraćajnim trakama. Vrednost posla je nešto manja od 150 miliona dinara, bez PDV-a. Kako poručuju iz „Puteva Srbije”, u toku završnih faza posla i tokom asfaltiranja, moguće je da ta deonica bude potpuno zatvorena za saobraćaj, ali će javnost o tome biti blagovremeno obaveštena.
Tom rekonstrukcijom i izgradnjom kružne raskrsnice na mestu gde je bila klasična raksrnica sa semaforima, trebalo bi da se poveća propusnost raskrsnice, ali i bezbednost učesnika u saobraćaju, kažu iz „Puteva Srbije”. Samim tim, skraćuje se vreme putovanja, a ujedno, ponovo se omogućava korišćenje opštinskog puta Novi Sad – Kać, nakon što je izgrađen nadvožnjak na auto-putu Novi Sad – Beograd.
Iz „Puteva Srbije” takođe navode da će nova raskrsnica omogućiti „kvalitetno i funkcionalno opsluživanje” radnih zona pored državnog puta 1.B reda broj 12, odnosno puta Novi Sad – Zrenjanin, od Novog Sada do auto-puta E-75.
S. Krstić