U Vukovaru završeno obeležavanje Dana žrtve
VUKOVAR: Učesnici vukovrske Kolone sećanja, nakon pređenih 5,5 kilometara od zgrade bolnice do Memorijalnog groblja, počeli su da se razilaze.
Hina je prenela da je, uprkos preporukama epidemiologa, u vukovarskoj Koloni sećanja, kojom je obeležena 29-ta godišnjica od ratnih događaja, okupilo se "na hiljade domoljuba".
Policija nije želela da iznosi procenu prisutnih, a prema procenama novinara u Koloni je bilo oko 10.000 ljudi.
Prvi put ove godine u Koloni sećanja je bio izslanik predsednika Srbije Veran Matić, kao i potpredsednik hrvatske vlade Boris Milošević.
U Koloni nije bio predsednik Zoran Milanović, koji je odvojeno položio venac i odao poštu stradalima na Ovčari.
U Koloni nisu bili ni predstavnici Srba iz Vukovara, koji tradicionalno ne učestvuju u obeležavanju godišnjice, jer su nezadovoljni statusom i ostvarivanjem svojih prava u gradu u kojem žive.
Brojni učesnici Kolone bili su ogrnuti hrvatskim zastavama ili su ih nosili u rukama, kao i obeležja krajeva i gradova iz kojih dolaze.
Mnogi su nosili maske, ali je bilo puno onih koji nisu poštovali zaštitne mere.
Zamenica vukovarskog gradonačelnika Ivana Mujkić, koja u Koloni sećanja "predstavlja" Grad Vukovar s obzirom na to da su gradonačelnik Ivan Penava i zamenik gradonačelnika Marijan Pavliček oboleli od korone, rekla je pre početka kretanje kolone da teško proceniti broj učesnika, ali da ih je u Vukovaru najmanje pet hiljada.
U koloni su bili i zvaničnici, predsednik parlamenta Gordan Jandroković i vlade Andrej Plenković s nekoliko ministara.
Po dolasku na Memorijalno groblje oni polažu vence,a misu je služio vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić.
U Koloni su bili i predstvnici navijačkih grupa, a sve je proteklo bez incidenata.
Srpska zajednica u Vukovaru u potpunosti je solidarna i saoseća sa svima koji su pretrpili stradanje tog grada 1991, kojima se iskazuje pijetet, i ničim ne želi da povredi njihova osećanja, izjavio je zamenik gradonačelnika Vukovara Srđan Milakovići, ali je istakao da se Srbi u tom gradu drže "van tog događaja".
Razlog tome je, rekao je Milaković za Tanjug, današnji položaj Srba koji su diskriminisani i stigmatizovani zbog svoje nacionalne pripadnosti i, kako navodi, ne mogu pod jednakim uslovima ostvarivati svoja građanska i manjinska prava, niti su integrisani u hrvatsko društvo.
"Nadamo se da će politika premijera (Andreja) Plenkovića, osim simboličnih poruka, doneti promene i unaprediti život Srba i svih građana Vukovara, te da ćemo, osim prošlosti i ratom opterećene sadašnjosti, ipak imati i bolju budućnost", kaže Milaković.
Ocenio je da se u suštini ovogodišnje obeležavanje stradanja Vukovara ne razlikuje bitno od ranijih kada su u pitanju vukovarski Srbi.
Specifičnost ovogodišnjeg obeležavanja je to što se, kako kaže, ono održava u situaciji epidemije i manji je broj učesnika, pa je samim tim manji fokus medija prethodnih dana i manaji pritisak.
"Vukovarski Srbi i njihovi predstavnici na području grada se nalaze izvan bilo kakvog službenog obeležavanja, taj dan u pravilu se povlače u svoje domove i nastoje da se manje kreću da bi se sačuvali od bilo kakvih neprijatnosti", jasan je Milaković.
Učešće vukovarskih srba u obeležavanju Dana sećanja je pitanje koje se, ističe Milaković, postavlja svake godine, uz pritiske javnosti i prozivanja zšto to ne učine.
Ukazuje, međutim, da to nije moguće zbog identičnog narativa kao i prethodnih godina, a to je da Srbi ne mogu odati počast svojim žrtvama, a naročito civilima stradalim u proleće i leto pre početka ratnih sukoba.
"Niti nam se dozvoljava postavljanje obeležja na nekom od mesta stradanja, niti se priznaju ova stradanja, niti je iko procesuiran pred hrvatskim pravosuđem. Atmosfera u javnosti je takva da Srbi ne mogu bez osude ispričati svoja iskustva iz turbulentinh 90-tih godina", kaže Milaković.